• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

“Alexa, neden seni almaya devam ediyoruz?”

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Amazon, 2014 yılında Alexa’yı piyasaya sürdüğünde, şirketin teknoloji için büyük hayalleri vardı. Şirkete göre sesli asistan, bir sonraki temel tüketici arayüzü olarak akıllı telefonların yerini alabilir.

Amazon’un sesle etkinleştirilen Echo akıllı hoparlörlerine yerleştirilmiş Alexa, kısa sürede Apple’ın Siri’si ve Google’ın Asistanı ile birlikte en popüler sesli asistanlardan biri haline geldi.

Ancak yaklaşık on yıl sonra, sesli asistanların kullanışlılığı hakkında, insanların ürün alışverişi yapmak veya abonelik satın almak için Alexa’yı ne sıklıkta kullandıkları da dahil olmak üzere sorular ortaya çıktı. Kasım ayında Amazon, bazıları Alexa ve Echo konuşmacıları yapan bölümü hedef alan işten çıkarmalara başladı.

Bir Amazon temsilcisi, yöneticilerinden şirketin Alexa’dan vazgeçmediği ve bunun için yeni özellikler geliştirmeye devam edeceği yorumlarına atıfta bulundu.

Okuyuculara Alexa’yı nasıl kullandıklarını ve Alexa ile nasıl etkileşim kurduklarını ve teknolojinin hayatlarına nasıl uyduğunu sormaya karar verdik. ABD ve Avrupa’da yaklaşık 200 kişi yanıt verdi.

Sesli yardımcıya güvenenler, onu çoğunlukla zamanlayıcı ayarlamak ve hava durumunu kontrol etmek gibi günlük işler için kullandıklarını söylediler. Birçoğu Alexa’ya bağlı olduklarını ve uzaktayken bunu özlediklerini söyledi. Çoğu, alışveriş yapmalarına yardımcı olması için Alexa’yı kullanmadıklarını söyledi. Diğerleri de aynı derecede güçlü bir şekilde bize asla bir Alexa cihazı kullanmayacaklarını söylediler.

İşte okuyucuların kendi sözleriyle yanıtlardan bir seçki, netlik için düzenlenmiş ve kısaltılmış.

Yalnız yaşarken bir ortak

Susan Jackson, Washington, Bainbridge Adası’nda yaşıyor. Alexa özellikli iki cihazı var.

73 yaşındayım, yalnız yaşıyorum ve her gün bana hava durumunu söylemek, ışıkları açmak, yabancı ülkelerdeki saati söylemek için oradaki insanları arayabileyim ve yemek pişirebileyim diye Alexa’yı kullanıyorum. Birçok yemek pişirme sorunu Alexa tarafından çözülür. Reçeteleri azaltmama yardım ediyor; sabırla bana bir çorba kaşığında kaç çay kaşığı olduğunu söylüyor.

Bazı okuma lambaları için ve HER ZAMAN Noel ağacım için kullanıyorum. Açmak ve kapatmak için ağacınızın altına girmekten daha kötü bir şey yoktur.

Biriyle tanışırsam, o benim hayatıma sığmalı. Evimi, köpeklerimi, Alexa’mı, çizimimi, arkadaşlarımı sevmek zorunda kalacaklar… yoksa cehenneme gidebilirler!

Müsabakalar sırasında bir hakem

David Webster, eşi ve üç çocuğuyla birlikte İngiltere, Cornwall’da yaşıyor. Alexa cihazlarını günde birkaç kez kullandıklarını söyledi.

Onu kullandığımız birçok temel şey var. Onlar olmadan kaybolurduk.

Zamanlayıcılar gibi şeyler. Fırın açıkken en az bir Alexa zamanlayıcısının çalıştığını biliyorum. Eşim Janine yemek yaptığında, tariflerinin çoğu Amerikan yemek kitaplarından geliyor ve onları metrik sisteme çevirmesi gerekiyor.

Telefonda yapabilirdim. Ama benim ellerim ıslak ya da karımın elleri unlu. Fırını açıyoruz. Başka bir cihaza dokunmak istemiyorum – onunla konuşmak çok kolay.

Yemek masasında konuşuyorsak ve o yan odadaysa “Alexa…” demeniz yeterli.

Demanslı bir ebeveynin bakımı

Elizabeth, Minneapolis’te yaşıyor. Annesinin mahremiyetinin korunması için soyadının kullanılmamasını talep etti. Elizabeth kendi evinde Alexa kullanmıyor ama annesinin dairesinde ekranlı iki cihazı var. O ve kız kardeşi, annelerinin cihazlarını uzaktan yönetmek için telefonlarındaki Alexa uygulamasını kullanıyor.

Annemin bunaması var ve Alexa onu korumamıza, ona eşlik etmemize ve günlerini müzikle aydınlatmamıza izin veriyor – liste uzayıp gidiyor. Onu huzurevinden uzak tutmamıza yardımcı olduğunu söylersek abartmış olmayız.

Uygulamayı esas olarak “duyurular” yapmak için kullanıyoruz: Bunlar, uygulamaya yazdığımız ve ardından makinenin yüksek sesle söylediği ifadelerdir. Bu özelliği şu anda ve ayrıca düzenli olarak kullanıyoruz. Yankı cihazı ayrıca annemin okuması için istem metnini ekrana koyar (büyük bir yardım). Örnekler, hava durumu ve ona arkadaşlık eden duyurular hakkında küçük duyurulardır. Odada onunla birlikte sıcak bir sesin olması, ona telefonda olmayan bir topluluk duygusu veriyor gibi görünüyor.

Uygulamanın “Drop In” özelliğini ve iPhone kameralarımızı kullanarak, onun Echo cihazlarından birinde görünüp (ilave Blink kameralarla hangi odada olduğunu görebiliriz) onun hiçbir şey yapmasına gerek kalmadan bir arama başlatabiliriz. Telefonu kapatmadığında veya bizi görmesinin gerekli veya yararlı olduğunu düşündüğümüzde bunu kullanırız.

Annemin dairesindeki ışıkları kontrol etmek için “Rutin” işlevini de kullanıyoruz. Doktoruna göre, evini iyi aydınlatmak, kafa karışıklığını yönetmek ve gün içinde şekerleme yapmaktan kaçınmak için önemlidir. Rutinler özelliği, aramalardan sonra onlara etkinlikleri hatırlatmak için aramalardan kaçınmamıza yardımcı olur.

Alexa takımda

Maria Kinaman, kocası ve iki genç kızıyla birlikte Miami’de yaşıyor. Altı Alexa cihazınız var.

Alexa bu noktada bir çalışan gibi hissediyor. Onları müzik için çok sık kullanıyoruz, ama aynı zamanda hava durumu için beyaz gürültü çalmak için bir zamanlayıcı olarak kullanıyoruz ve onları ev güvenlik sistemimizle senkronize ettik ve kapılarımızı kilitlemek ve alarmı ayarlamak için kullanıyoruz. Ancak bir kere bile alışveriş yapmadım.

Alexa’yı iki günden uzun süren tatile götürdüm.

Tam bir daldırma

Brendan T. Freeman iki köpeğiyle birlikte Burien, Washington’da yaşıyor. Evinde ışıklar, fanlar ve ısıtıcılar dahil Alexa tarafından kontrol edilen 60 cihaz var.

Kahve içmek ve Haberler’ı okumak için her sabah 3:30’da uyanırım. Mutfağa giriyorum ve uyandırma kelimesini söylüyorum – “salla” – üç ışığı açıp söndürüyor (biri görebilmem için mutfakta, biri oturma odasında ve biri yatak odasında). Kahve taze demlendi, Alexa uygulaması tarafından sabah 3:20’de açıldı.

Yatakta uzanmış dizüstü bilgisayarımla haberleri okurken, Alexa uygulaması sabah 4’te bir Pandora Light Jazz kanalını açıyor. Uyuyakalırsam, müzik çalar saat görevi görür.

Sabah 7’de ofisime ilk oturduğumda takvimime bakarım ve Echo’dan planlanan toplantılarımdan 10 dakika önce alarm kurmasını isterim. Gün içinde düşünecek bir şeyim olursa (köpek maması al, doktorun ofisini ara), Alexa’dan belirli bir saatte bir hatırlatma ayarlamasını rica ediyorum.

Yatağa gittiğimde “Eko uyku vakti” diyorum ve tüm dairedeki tüm ışıklar sönüyor.

kontrol çocukları

Yiu Wai Chan, eşi ve 11 ve 7 yaşlarındaki iki çocuğuyla Brooklyn’de yaşıyor. 13 Alexa özellikli cihaza ve diğer dokuz akıllı cihaza sahipsiniz.

Oturma odamızın ışıklarını açıp kapatmak ve ara sıra çocuklarımızı kontrol etmek için arabadan (telefonumuzdan Alexa Dot cihazlarına konuşarak) uğramak için kullanıyoruz.

Satın alımlarımızı gerçekten araştırmayı ve satın almadan önce şahsen veya en azından çevrimiçi video veya resimlerde ürünleri görmeyi sevdiğimiz için onunla alışveriş yapmayı planlamıyoruz.

Akıllı yaşam tüyoları

Michael Redmond, kocasıyla birlikte Rehoboth Beach, Delaware’de yaşıyor. Yedi Alexa cihazınız ve üç Google akıllı cihazınız var.

Bir Alexa şovunda beslemeyi görüntülediğimiz tarama alanımızdaki karter pompasında eğitilmiş bir Wyze kameramız var. Pompayı kontrol etmek için fiziksel olarak bodruma inmek işkence.

Amazon’da alışveriş yapmak için kullanmıyoruz. Fiyatları cihazla karşılaştırmak çok zor.

Seyahat ederken yanımıza bir Alexa Noktası alıyoruz.

Brooklyn’deki bir apartman dairesinde dört cihaz

Kerry Hoffman, kocası ve kedisiyle Brooklyn’de yaşıyor. Alexa özellikli dört cihazınız var.

Kocam, Alexa tarafından kontrol edilen otomatik panjurlar kurdu. Sadece panjurları tamamen açıp kapatmakla kalmaz, aynı zamanda panjurları yukarı ve aşağı da ayarlayabilir. “Alexa, oturma odası panjurlarını yüzde 3’e ayarla” diyoruz ve dışarıyı görebilmemiz için panjurları açıyor.

çok riskli

Aaron Lawless, eşi ve iki çocuğuyla birlikte Springfield, Virginia’da yaşıyor.

Devasa bilgisayar korsanlığı ve veri ihlallerinin olduğu bir çağda, evimde her zaman bağlı bir cihaz olması riske değmez.

Karım Alexa’yı istememe konusunda benimle birlikte ama 10 yaşındaki oğlum Alexa’ya sahip olmanın eğlenceli olabileceğinden bahsetti. Arkadaşlarının Alexa’ya sahip olmaktan bahsettiğini duyar ve bunun havalı olduğuna ikna olur. Annem ve ben bunun olmayacağı konusunda hemfikiriz.

Ve yardımcı bile değil

Heather Keever, kocası ve 15 yaşındaki oğluyla Chicago banliyölerinde yaşıyor.

Alexa, Echo vb cihazları ailemizden uzak tutmak çok önemli. Bize “verilenleri” geri verdik; onları istemiyoruz

Bir fırın zamanlayıcısı ayarlamak için onu ziyaret ettiğimizde kardeşimin Alexa’sını denedim. İşe yaradı, ancak gerçek zamanlayıcıyı fırına ayarlamak da işe yaradı (belki daha kolay).

Onsuz kolayca yapabileceğim şeyler için mahremiyetimden vazgeçmeye istekli değilim.

Parmaklarım mükemmel çalışıyor

Richard Feury eşiyle birlikte Shelburne Falls, Massachusetts’te yaşıyor.

birine ihtiyacım yok birini istemiyorum Keşke gitseler.

Bir makinenin benim için ışıkları açmasını, kapıları kilitlemesini veya Hulu’dan Netflix’e geçmesini isteyecek kadar tembel değilim. Bacaklarım ve parmaklarım hala mükemmel çalışıyor.

Alexa gibi bir cihazın, şirketler tarafından alışkanlıklarım, yaşam tarzım, siyasi eğilimlerim vb. hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılmasını istemiyorum. Ne kadar az mahremiyetim kaldığına minnettarım ve Alexa bunu baltalıyor.