• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

“Hard Fork”: Teknolojinin geleceğine eleştirel bir bakış

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Times Insider kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklayarak gazeteciliğimizin nasıl yaratıldığına dair perde arkası bilgiler sunuyor.

Haberler'ın teknoloji ve iş dünyası hakkındaki haftalık podcast'i “Hard Fork”un yaklaşık 90 bölümünü kaydettikten sonra sunucular Kevin Roose ve Casey Newton'un hayatları büyük ölçüde aynı kaldı. Onun için yeni ve bazen şaşırtıcı bir deneyim olan bir hayranıyla ara sıra karşılaşmanın dışında.

Bay Newton, “Daha dün gece şehir dışından ziyarete gelen iki arkadaşımla akşam yemeği yedim” dedi. “Tuvaletten döndüğümde bir adam beni durdurdu. İlk başta onunla daha önce tanıştığımı sandım çünkü temelde yüz körlüğü hastasıyım. Ama sonra beni YouTube kanalımızdan tanıdığı ortaya çıktı.”

Podcast'in Ekim 2022'deki ilk bölümünden bu yana, Bay Roose ve Bay Newton, ABD'li milletvekillerinin yaklaşan TikTok yasağı, Elon Musk'un Twitter'ı ele geçirmesi ve dijital dostluğun artıları ve eksileri gibi konuları tartıştı ve tartıştı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve OpenAI'nin kurucu ortağı Sam Altman gibi konuklarla röportaj yaptılar.

Zamanla Roose ve Newton, dinleyicilerden sorularını göndermelerini istemek de dahil olmak üzere podcast'in formatı üzerinde değişiklikler yaptı. Ancak misyonları aynı kaldı: bilgilendirmek ve eğlendirmek.

Bir röportajda Bay Newton ve Bay Roose, podcast'in geleceğine ilişkin hedeflerini ve hayallerindeki konukları açıkladılar. Bunlar düzenlenmiş alıntılardır.

Siz ikiniz nasıl tanıştınız?

Casey Newton
Hatırladığım kadarıyla Kevin'le ilk karşılaşmam, Young Money adlı kitabı için eski bir Times muhabiri olan Evelyn Rusli'nin evinde bir partiye davet edildiğim zamandı. İçeri girdiğimi ve benden daha genç olmasına ve şimdiden ikinci kitabı üzerinde çalışmasına çok üzüldüğümü hatırlıyorum. Karşılaşmayı tam olarak hatırlamıyorum bile. Merhaba dediğime eminim. Yıllar boyunca Kevin'le birçok kez tanıştım ve bir dostluk geliştirdik.

KEVİN ROOSE Silikon Vadisi'nde mutlaka okunması gereken Casey'nin Platformer bülteninin abonesi ve büyük bir hayranıydım. Platformer çok iyi ve oldukça ciddi, içerik denetimi ve teknoloji mevzuatı gibi konuları kapsıyor. Ayrıca Casey'nin diğer tarafının da olduğunu biliyordum. Doğaçlama komedi yaptığını biliyordum. Onun çok komik, keskin ve hızlı zekalı olduğunu ve bu konuları onunla konuşmanın çok eğlenceli olduğunu biliyordum. Bu yüzden kendime şu soruyu sordum: “Bu çok önemli, çok ciddi haber bültenini yazan kişi aynı zamanda podcast'in ortak sunucusu olabilir mi?”

“Hard Fork” artık neredeyse iki yaşında. Şu ana kadar dinleyicilerden gelen geri dönüşler nasıl oldu?

NEWTON
Tipik bir e-posta, “beğen” kelimesini çok fazla kullandığımızı, çok fazla “um” ve çok fazla sesli harf olduğunu söylüyor. Neden yapay zeka hakkında bu kadar konuştuğumuzu soruyorsunuz.

GÜL Casey bir aldatıcıdır. Gazetecilik kariyerim boyunca üzerinde çalıştığım tüm projelerden en iyi geri bildirimleri alıyoruz. Gerçekten iyi ve zekice fikirleri olan birçok insandan haber alıyoruz. Dinleyicilerin sizden daha akıllı olduğu, moleküler biyoloji alanında doktora sahibi olduğu veya yapay zeka araştırmacısı olduğu bir program üzerinde çalışmak çok alçakgönüllü.

Podcast oluşturmanın en büyük zorluğu nedir?

NEWTON
Kevin'in kişiliği dışında mı? En zoru da bazen bir bölümde konuşmak istediğim üç şeyin olmaması. Bir komitenin şu şekilde hemfikir olduğu birçok teknoloji şovu var: “Bunlar haftanın en önemli üç hikayesi ve güçlü bir noktamız olduğunu düşünmesek bile kesinlikle onlar hakkında konuşacağız.” “Kevin ve ben gerçekten bundan kaçınmaya çalışıyoruz. Podcast'i kendi merakımızın yönlendirmesine izin vermeye çalışıyoruz ve yalnızca söyleyecek bir şeyimiz olan şeyler hakkında konuşuyoruz.

“Hard Fork”un geleceğine dair hedefleriniz neler?

NEWTON
Gösterinin şaşırtıcı ve yaratıcı olmaya devam ettiğinden emin olmak istiyorum. Hard Fork hakkındaki orijinal düşüncelerimden biri, oyunlar ve segmentler açısından The Price Is Right gibi hissettirmesi gerektiğiydi. Herhangi bir haftada hangi bölümlerin veya oyunların görüneceğini asla bilemezsiniz. Şu anda gösteriye uyan, yaptığımız işe uygun ve aynı zamanda daha yaratıcı olmamıza olanak tanıyan başka türdeki segmentleri düşünüyoruz. Seyirciyi büyütmek istiyoruz. Dünyanın en büyük teknoloji fuarı olmak istiyoruz.

GÜL Sadece bir teknoloji şovu değil, dünyanın en büyük şovu olmak istiyorum. Joe Rogan'ın önümüzde diz çökmesini istiyorum. Amacım bu.

Hayalinizdeki misafir kim?

NEWTON
Bu ilginç çünkü pek çok büyük isim harika röportajlar vermiyor. Ancak Sarah Jessica Parker'ın bana başlıklarda yanıt verdiğini ve dizinin hayranı olduğunu söylediğini söyleyeceğim. Eğer onun gösteriye gelmesini sağlayabilirsek bu bir rüya olurdu.

GÜL Gösteriye başladığımızda aslında uzun bir rüya konuk listemiz vardı. Geçen gün onlara baktım ve birçoğuyla röportaj yaptık, dolayısıyla bundan çok mutluyum. Elon Musk'la bir ketamin alemine davet edilmeyi ve etki altındayken onunla röportaj yapmayı çok isterim.

Birlikte çalışmaktan en çok hoşlandığınız şey nedir?

NEWTON
Gerçekten birlikte podcast yapmak istediğim tek kişi Kevin'di. Konuşma şekli beni çok etkiliyor. Kevin ve ben şaşırtıcı sayıda konuda hemfikiriz. Bazen bazı konulardaki görüşlerimiz farklılık gösterse de dünyaya aynı şekilde bakıyoruz. Bu yüzden onunla stüdyoya gitmek güzel bir duygu.

GÜL Bu bana söylediğin en güzel şey.

NEWTON Tamam, bunların hiçbirini kullanmayın.

GÜL Casey harika bir gazeteci ve iyi bir arkadaş. O tanıdığım en komik insan ve alışılmadık derecede güçlü bir ahlaki pusulası var. Casey'nin gazetecilikte mükemmeliyet arayışında etik özünden vazgeçmemesinden gerçekten etkilendim. Halen çok prensiplidir. Bunun nadir olduğunu söylemeyeceğim çünkü pek çok gazeteci öyle, ancak onun bunun özellikle güçlü bir örneği olduğunu düşünüyorum.