• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Afgan bayanları eğitim hakları için ‘sessiz protesto’ düzenledi

admin

Administrator
Administrator
Afgan bayanları eğitim hakları için ‘sessiz protesto’ düzenledi
Başşehir Kabil’de Eğitim Bakanlığının karşısındaki alışveriş merkezinin girişinde toplanan yaklaşık 15 bayan ağızlarını bantlayarak, ellerindeki dövizlerle sessiz protesto düzenledi.

Eğitim Bakanlığının cuma günü yaptığı açıklamada, okullarda yalnızca erkek öğrencilerin eğitim almasına müsaade verilmesi ve kız öğrencilerin eğitimine değinilmemesi protesto edildi.

“DİNİN TANIDIĞI EĞİTİM HAKKINI BAYANLARDAN ALMAYIN”

Protestocular, kız öğrencilerin okullarda giydikleri üniformalara atfen beyaz başörtüsü ile siyah elbise giydi.

Dövizlerde, “Dersimi ve ödevimi alma”, “Dinin tanıdığı eğitim hakkını bayanlardan almayın”, “Eğitim kapısının kızlara kapatılması, onları karanlık bir cehalete hapsetmektir”, “İlim talep etmek bayan ve erkeğe farzdır”, “Kadınlar okula gitmeli” tabirleri yer aldı.

“KADINLARIN ÇALIŞABİLECEĞİ YERLER KAPATILDI”

Protestoyu organize eden Farah Mustafavi, eğitim ve iş hakları için toplandıklarını kaydederek, “Yeni eğitim düzenlemesine nazaran, kızlar 6’ncı sınıfa kadar eğitim alabilecek lakin ötesine geçemeyecek. Ayrıyeten, bayanların çalışabileceği yerler kapatıldı. Eğitim almak bayanların şer-i ve uygar haklarıdır. Bu hakkı ne İslam ne de Allah bizden aldı.” dedi.

“EĞİTİM ALMAK FARZ İSE niye KIZLARIN OKULLARA GİTMESİNE MÜSAADE VERİLMİYOR”

Protestoculardan Şekiba Temkin, Taliban idaresi ile ülke genelinde kız ve erkek eğitiminin ayrıldığını belirterek, “Taliban, bayanların eğitimine mani oluyor. Bugün sesimizi yükseltmek için Eğitim Bakanlığının önünde toplandık. Eğitim almak, kız ve erkeğe farz ise niye kızların okullara gitmesine müsaade verilmiyor?” sözlerini kullandı.

“KADINLARIN EĞİTİM HAKKI HİÇBİR HALDE ENGELLENEMEZ”

Simagül Cemali ise şunları kaydetti:

“Önceki üniversite imtihanları bayanların yüksek derece yapabileceğini kanıtlıyor. Bayanların üniversiteye ya da okullara gitme hakkı hiç bir biçimde engellenemez.”

“ULUSLARARASI TOPLUMUN BU MEVZUYU TAKİP ETMESİNİ İSTİYORUZ”

Memleketler arası topluluğa da seslenen Cemali, “Milletlerarası toplumun bu mevzuyu takip etmesini istiyoruz. Afgan bayanlarının haklarının çiğnenmesine müsaade vermemeliler.” halinde konuştu.

Bir öteki protestocu Sadiye Kadiri, Afganistan bayanlarının 20 yıl evvelki bayanlar olmadığını belirterek, “niçin okulların kapısı kızların yüzüne kapatıldı? Bayan ve adamların eğitim alması farzdır.” dedi.

Yaklaşık 20 dakikalık protestonun akabinde göstericiler Taliban güçlerinin uyarısı daha sonrası dağıldı.