• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

AI giderek daha tanıdık hale geliyor. Ama daha dürüst oluyor mu?

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Elon Musk, Queen Elizabeth ve William Shakespeare gibi insanları anlatan makaleler, haberler, kitaplar ve diğer dijital metinlerin yanı sıra sayısız genel diyalogdan öğrendi.

Sistem ayrıca eğitim sırasında öğrenilen farklı kavramları birleştirme olanağına da sahiptir. Sonuç, Bay Thiel’in Karl Kautsky botuyla sohbet ederken keşfettiği gibi, neredeyse sonsuz sayıda konuyu kapsayan, neredeyse sonsuz sayıda insan koleksiyonunu taklit edebilen, neredeyse sonsuz bir bot koleksiyonudur:

Jonas Thiel: Zamanınızın Marksistleri, devrimin tarihsel bir kaçınılmazlık olduğuna çok güveniyorlardı. Son zamanlarda dünya çapında sosyalistlerin uğradığı yenilgiler ve büyük acıların yaşandığı zamanlarda bile sınıf mücadelesinin olmaması göz önüne alındığında, sizce bu görüşü gözden geçirmenin zamanı geldi mi?

Karl Kautsky: Bilmiyorum. Taktiklerimizde hatalar yapmış olabiliriz ama sosyalizmin boş bir hayal olduğuna inanmayı reddediyorum. Hala proletaryanın kapitalizmin zincirlerini kırması ve işçi sınıfının Marksizm etrafında birleşmesi gerektiğine inanıyorum. Kapitalizmin hâlâ derinden kusurlu olduğunu ve sosyalistler olarak bizim işimizin sınıf bilincini ajite etmek ve yaymak olduğunu hatırlamalıyız.

Jonas Thiel: Tamamen katılıyorum, ama işçilerin burjuvaziyi devirmek için birleşmesi kaçınılmaz diye düşünmek yanlış değil miydi? Ne de olsa, kapitalist sınıf çok güçlü ve işçilerin bir araya gelerek bireysel olarak değil, kolektif olarak direnmeleri zor.

Karl Kautsky: Haklısınız, aşırı iyimser olmak bir hataydı. Ama yanıldığım kanıtlanana kadar sınıf bilincine ve devrime inanmayı daha iyi buluyorum. Alternatif nedir? İşçilerin sonsuza kadar zincirlerde kalacağına inanmak mı? buna katılmıyorum. Tüm olumsuzluklarımıza rağmen kapitalizme karşı savaşmak pes etmekten daha iyidir. İşçilerin asla uyanmayacağına inanmayı reddediyorum. Çok iyimser olsam da kötümserliğe teslim olmamalıyız. Aksi kanıtlanmayı reddediyorum. Umarım bunu anlayabilirsin.
Bazen chatbot işleri doğru yapar. Bazen değil. Bay Thiel, 20. yüzyıl Amerikan siyasi düşünürü Bay Reed’i taklit etmek için tasarlanmış bir avatarla sohbet ettiğinde, bu onu “bir tür militan Maoist yaptı ve bu kesinlikle doğru değil.”

Google, OpenAI ve diğer üst düzey laboratuvarlar gibi Mr. De Freitas, Mr. Shazeer ve meslektaşları sistemlerini artan miktarda dijital veri ile eğitmeyi planlıyorlar. Bu eğitim aylar ve milyonlarca dolar alabilir; yapay muhatabın becerilerini de keskinleştirebilir.

Araştırmacılar, son yıllarda görülen hızlı iyileşmenin ancak bu kadar uzun süreceğini söylüyor. Salesforce’ta eski bir AI başkanı olan ve şu anda You.com adlı bir start-up’ı yöneten Richard Socher, dil modelleri neredeyse tüm metni analiz ettikleri bir noktaya ulaştıkça, bu üstel gelişmelerin önümüzdeki birkaç yıl içinde dengeleneceğine inanıyor. internet.

Ama Bay Shazeer pistin çok daha uzun olduğunu düşünüyor. “Dünyada sürekli olarak metin oluşturan milyarlarca insan var” dedi. “İnsanlar daha akıllı sistemleri eğitmek için giderek daha fazla para harcayacak. Bu trendin sonundan çok uzaktayız.”