• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Almanya’da devlet kurumlarındaki darbe şüphelileri mercek altında

admin

Administrator
Administrator
Almanya’da devlet kurumlarındaki darbe şüphelileri mercek altında
Almanya’da ortaya çıkarılan darbe planı, ülkede zelzele tesirine niye oldu.

Ülke genelinde düzenlenen baskınlar kararı 25 kuşkulu, terör örgütü üyesi olmak ve darbe planlamak suçlamalarıyla yakalandı.

Gözaltına alınanlar içinde, darbe planının başındaki isim olduğu düşünülen iş insanı Heinrich XIII Prens Reuss ve AfD eski milletvekili Birgit Malsack-Winkemann yer alıyor.

Devlet kurumlarında çalışan şüpheliler inceleniyor

Söz konusu şüphelilerin, 2021’den itibaren darbe teşebbüsü planlarını hızlandırdığına dikkat çekiliyor.

“İmparatorluk Vatandaşları”na (Reichsbürger) mensup bilhassa devlet kurumlarında çalışan şüpheliler mercek altına alındı.

6 polis memuru bakılırsavden alındı

Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, “İmparatorluk Vatandaşları”na yönelik operasyonlar kapsamında eyaletlerinde nazaranv yapan 6 polis memurunun süreksiz olarak nazaranvden alınarak haklarında inceleme başlatıldığını deklare etti.

Memurluktan atılmaları için süreç başlatılacak

Herrmann, kuşkuların doğrulanması durumunda kelam konusu şahıslar hakkında disiplin cezası uygulanacağı ve memurluktan atılması için süreç başlatılacağını belirtti.

Eyalette daha evvel 2 polis memuru misyondan alınmış, 4 emekli memurun da emeklilik maaşlarının kesildiği açıklanmıştı.


“Devleti reddedenlerin devlet için çalışması epey saçma”

Bavyera Eyalet Parlamentosu Yeşiller Partisi Meclis Küme Lideri Katharina Schulze ise “İmparatorluk Vatandaşları”nın kamu hizmetlerinde yeri olmadığını belirterek, devleti reddedenlerin devlet için çalışmasının hayli saçma olduğunu söylemiş oldu.

“Poliste, silahlı kuvvetlerde, her yerde olabilirler”

Schulze, son operosyonlarda demokrasi düşmanlığının toplumun orta kısımlarına kök saldığının ortaya çıktığını savunarak, “Bunlar poliste, silahlı kuvvetlerde, sıhhat sisteminde ve ayrıyeten sağcı terörizmin parlamentodaki kolu olan AfD ile bir arada parlamentoda her yerde bulunabilir.” tabirini kullandı.

Reichsbürger hakkında bilinenler

AA’nın aktardığına bakılırsa, kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak gorenlerin sayısı iç istihbarat raporuna nazaran 23 bin civarında bulunuyor.

2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır olan kümenin Almanya’yı legal bir devlet olarak tanımadığına yer verilen rapora nazaran, üyelerden kimileri monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken kimileri da Nazi taraftarı. Kimi üyeler de Almanya’nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor.
 
Üst