• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Apple Intelligence WWDC 2024'te sunuldu: Şirket yapay zeka yarışına giriyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
OpenAI'nin üretken yapay zekayı ürünlere entegre etme yarışını başlatmasından yaklaşık iki yıl sonra, Apple Pazartesi günü yarışmaya katılarak teknolojiyi dünya çapında bir milyardan fazla iPhone kullanıcısına sunmayı planladığını duyurdu.

Silikon Vadisi'ndeki fütüristik kampüsünde iki saatlik bir sunum sırasında Apple, Apple Intelligence adını verdiği şeyi geliştirmek için üretken yapay zekayı kullanacağını söyledi. Sistem, mesajlara ve bildirimlere öncelik verecek ve kullanıcıların e-postalarda, notlarda veya metinlerde yazdıklarını düzeltme ve önerilerde bulunma kapasitesine sahip yazma araçları sunacak. Ayrıca Apple'ın sanal asistanı Siri'ye de büyük bir yükseltme getirecek.

Apple'ın iPhone'larında yapay zeka sunma planları, yapay zekayı tüketici ana akımına getirmenin bir sonraki adımıdır. Silikon Vadisi'nin büyük ismi Apple, hataya açık olduğundan ve zaten çevrimiçi olarak yayılan yanlış bilgi seli'nin daha da güçleneceğinden korkan bir teknolojiye güvenilirlik kazandırmak için diğer şirketlerden daha fazlasını yapabilir.

Apple'ın yeni yapay zeka özellikleri, iPhone üreticisinin teknoloji endüstrisinde yapay zeka kullanımında en büyük rakiplerinin gerisinde kaldığı yönündeki endişeleri gidermeye de yardımcı olabilir. Microsoft ve Nvidia gibi diğer teknoloji şirketlerinin değeri, agresif yapay zeka planları nedeniyle hızla arttı. Bu yılın başlarında Microsoft, dünyanın en değerli teknoloji şirketi Apple'ı tahtından indirmişti.


Apple, yeni yapay zekasını tanıtırken teknolojiyi veri korumayı göz önünde bulundurarak ürünlerine entegre etmek istediğini vurguladı. Şirket, soruları yanıtlayabilen, görüntü oluşturabilen ve yazılım kodu yazabilen teknolojinin hassas görevleri yerine getireceğini söyledi. Sistemin, ertelenen bir toplantı tarihinin çocukların tiyatro gösterisine katılmasını zorlaştırıp zorlaştırmayacağını otomatik olarak nasıl belirleyebildiğini gösterdi.

Bilgisayardaki işlemler, kişisel verilerin tehlikeye girme riskinin daha yüksek olduğu veri merkezlerinde değil, bir iPhone üzerinde gerçekleştirilir. Daha fazla bilgi işlem gücü gerektiren karmaşık sorgular için, Apple yarı iletkenleri kullanılarak bir bulut ağı oluşturuldu; bu, Apple tarafından bile depolanmadığı ve erişilemediği için daha özeldir.

Apple, bazı AI özelliklerini desteklemek için ChatGPT'nin yapımcısı OpenAI ile bir anlaşma imzaladı. Sistemin cevaplayamadığı sorular ChatGPT'ye iletilir. Örneğin, bir kullanıcı somon, limon ve domates yediğini ve bu malzemelerle akşam yemeği planlama konusunda yardıma ihtiyacı olduğunu belirtebilir. Kullanıcıların bu istekleri ChatGPT'ye iletmeleri ve yanıtların yetersiz olması durumunda Apple'ın değil chatbot'un sorumlu olduğunu bilmeleri gerekecek. OpenAI CEO'su Sam Altman, Apple etkinliğine katıldı.

Apple'ın halihazırda Microsoft ile yakın bir ortaklığı bulunan OpenAI ile yaptığı anlaşma, genç San Francisco şirketinin teknoloji endüstrisinde yapay zeka teknolojisinin önde gelen geliştiricisi haline geldiğinin bir başka göstergesi.

Apple CEO'su Tim Cook, “Bu inanılmaz yeni yetenekleri geliştirirken sonuçların ürünlerimizin temel ilkelerini yansıttığından emin olmak istiyoruz” dedi. “Sizin için en önemli şeyleri destekleyecek kadar güçlü olması gerekiyor. Sezgisel ve kullanımı kolay olmalı.”


Apple ayrıca iPhone'un yazılım sistemindeki iyileştirmeleri de duyurdu. Sonbaharda mesajları planlamak ve mesajlara daha fazla emojiyle yanıt vermek mümkün olacak. Apple ayrıca evcil hayvanlar ve seyahat gibi konulara göre görsellere göz atmayı kolaylaştıran, yeniden tasarlanmış bir Fotoğraflar uygulamasını da yayınlayacak. iPhone kullanıcıları aynı zamanda Android akıllı telefonlarına da yüksek çözünürlüklü görseller gönderebilmelidir.

Apple, yapay zeka yarışına birçok güçlü yön getiriyor. Yarı iletken geliştirme ekibi sektördeki en yetenekli ekiplerden biri ve yıllardır karmaşık yapay zeka işlevlerine güç sağlayan çipler üretiyor. Şirket aynı zamanda insanların kişisel bilgilerini koruma konusunda rakiplerine göre kendisini daha iyi pazarlıyor çünkü parasını reklamlardan değil cihaz satışından kazanıyor.

Ancak Apple'ın yapay zeka gelişimini yavaşlatabilecek bazı zayıflıkları var. Gizlilik zihniyetine sahip şirket, yayınladığı araştırma miktarını sınırladığı için önde gelen yapay zeka araştırmacılarını işe alma ve elde tutma konusunda zorluk yaşıyor. Apple ayrıca, diğer üretken yapay zeka şirketlerinin teknolojilerini geliştirmek ve eğitmek için yaptığı gibi, yayınlanan materyali lisanslamayı denedi ve izinsiz olarak toplamaya direndi.


Siri on yıldan fazla bir süredir ortalıkta olmasına rağmen Apple, sesli asistanın durmasına izin verdi. Asistan, çeşitli istekleri tanımadığı için kullanıcıları hayal kırıklığına uğratıyor ve her bir komutu takip edecek şekilde programlandığı için gerçekte iletişim kurma yeteneği sınırlı.


Üretken yapay zeka, podcast'ler ve videolardan alınan sözlü konuşmalar üzerine eğitildiğinden Siri'yi geliştirebilir. Sonuç, insanların konuşma şeklini taklit edebilen bir sistemdir.

Apple, Siri'nin bir kullanıcının kendisiyle konuştuğu bir şeyin içeriğini hatırlayabildiğini söyledi. Örneğin, birisi Muir Ormanı Ulusal Anıtı'ndaki hava durumunu sorarsa ve daha sonra orada bir yürüyüş planlamak isterse Siri artık planlanan yürüyüşün Muir Ormanı'nda olduğunu biliyor.

Siri ayrıca insanların iPhone uygulamalarında ne yapmak istediklerini daha iyi anlayacak. Örneğin, kullanıcılar Siri'den bir arkadaşlarının fotoğrafını göstermesini isteyebilir ve Siri bu görüntüleri Fotoğraflar uygulamasında bulup görüntüler. Siri ayrıca kullanıcılar için bir kullanıcının ehliyetinin resmini bulma ve bunu bir forma girme gibi görevleri de gerçekleştirebilecek.

Apple'ın gösterdiği diğer üretken yapay zeka özellikleri arasında ses kayıtlarının otomatik olarak özetlenmesi, müşterilerin bir açıklama yazarak fotoğraflardan film oluşturma yeteneği ve arka plandaki dikkat dağıtıcı görüntüleri kaldırarak fotoğrafları temizleme yeteneği yer alıyordu.

Gelişmekte olan teknoloji şirketlerine yatırım yapan Deepwater Asset Management'ın yönetici ortağı Gene Munster, “Bu, yatırımcılar için iPhone'dan bu yana gerçekleşen en büyük etkinlik çünkü başarılı olmak için yapay zekayı ürünlerine entegre etmeleri gerekiyor” dedi. “Bugün, yapay zekayı temel bir yetkinlik haline getirdiklerini ve tüketicilerin istediği bir yapay zeka deneyimini sunabileceklerini göstermekle ilgiliydi.”


Etkinlik aynı zamanda Apple'ın geliştiricilerle ilişkisinde de önemli bir dönüm noktasıydı. Geçen yıl Apple'ın Avrupa'da App Store üzerindeki hakimiyetini gevşetmeyi amaçlayan yeni kurallara karşı çıkmasıyla şirket ile uygulama yapımcıları arasında gerginlikler ortaya çıktı. Kurallar, Apple'ın, uygulama satışlarında Apple'ın uyguladığı yüzde 30'luk ücreti atlayabilecek üçüncü taraf ödeme alternatiflerine izin vermesini gerektiriyor. Ancak geliştiriciler, Apple'ın böyle bir değişikliği aşırı derecede pahalı hale getirecek alternatifler sunarak yanıt verdiğini söylüyor.

ABD'de Apple da benzer zorluklarla karşı karşıya. San Jose, California'daki bir federal yargıç şu anda şirketin satışların yüzde 27'sini alternatif ödeme sistemlerinden toplama planına devam edip edemeyeceğini değerlendiriyor. Adalet Bakanlığı ayrıca Apple'a, diğer şirketlerin iPhone'larda bulut akışı oyun uygulamaları, dijital cüzdanlar ve diğer alternatifler sunmasını engelleyen kurallar nedeniyle dava açtı.

Bunu akılda tutarak Apple, geliştiricilere sunduğu avantajları vurgulamak istedi. Etkinlik sırasında şirket, Apple Intelligence araçlarının uygulamaları müşteriler için nasıl daha kullanışlı hale getirebileceğini gösterdi.

Apple, Vision Pro karma gerçeklik başlığının satışlarını bu ayın sonunda ABD'nin ötesinde Çin, Japonya ve Avrupa'ya genişleteceğini söyledi. Şirket ayrıca, eski fotoğrafları üç boyutlu olarak görüntüleme ve Mac için dev bir sanal ekran oluşturma yeteneği de dahil olmak üzere kulaklık için yeni özellikleri de açıkladı.
 
Üst