• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Ayrton Senna'nın Napoliten kökleri: Scisciano'da onun için bir yol

Helldorado

Moderator
Moderatör
Her şey buradan başladı. Scisciano, altı binden biraz fazla insan, tarımsal Nolano, tüm Güney gibi DNA'sında göç olan küçük bir kasaba. Bay Luigi Sena, 19. yüzyılın sonunda onu üzüntü ve aynı zamanda umut dolu bir ruhla bıraktı. Hedef, uzak ve bilinmeyen bir ülke ama iklimi ve sıcak duyguları olan, daha iyi bir iş geleceği arayışı içinde terk ettiği yer gibi: Brezilya. Imola'da dünya sporunun en karizmatik figürlerinden biri olan, ölümsüz bir ikon olan, lanetli bir viraj ve hain bir direksiyon hakimiyetiyle hayattan koparılmış Ayrton Senna'nın büyük büyükbabası olacağını hayal bile edemiyordu.Senna, Williams'a karşı

Senna, Williams'a karşı


Napoli kanı taşıyan ve şu anda Scisciano'da bulunan Formula 1 şampiyonunun köklerine, ölümünün otuzuncu yıldönümünde (1 Mayıs 1994) ona bir sokak ayırarak onurlandırmak istiyorlar. Via Ayrton Senna, Belediye'ye göre muhtemelen bir aile üyesinin yaşadığı Via Torre'nin bir yan sokağında yer alacak. Muhtemelen tüm uzun göç hikayelerinde olduğu gibi aile ağacını yeniden yapılandırmanın her zaman karmaşık, hatta bazen imkansız olmasından kaynaklanmaktadır. Scisciano Belediye Başkanı Antonio Gladenoro Clavino Ambrosino, “Bildiğimiz kadarıyla ailenin başka bir soyu da Brezilya'ya göç etti ve bu nedenle burada kimse kalmadı” diye açıklıyor.


Scisciano Belediyesi

Scisciano Belediyesi

Scisciano Belediyesi


Doktor ve eski meclis üyesi Carmine Di Palma da onu tekrarlıyor: “Yaklaşık yirmi yıl önce Senna ailesinden bir elçinin hâlâ uzak akraba olup olmadığını sormak için geldiğini ama kimsenin kalmadığını hatırlıyorum.”


Kayıt ofisinde pembe kalemle işaretlenmiş, Senna'nın büyük büyükbabasının doğum belgesi var

Kayıt ofisinde pembe kalemle işaretlenmiş, Senna'nın büyük büyükbabasının doğum belgesi var

Kayıt ofisinde pembe kalemle işaretlenmiş, Senna'nın büyük büyükbabasının doğum belgesi var


Ancak Di Palma, kendisini çeşitli yayınlarla “aileleri aracılığıyla Scisciano'nun tarihini” yeniden inşa etmeye adayan, aynı zamanda okul müdürü Antonio Mucerino rolünü de oynayan emekli bir öğretmenin kitabından alınan bazı belgeleri gösteriyor. “Gens Sena”ya ayrılan ciltte, şampiyon sürücünün büyük büyükbabasının kişisel veri özetiyle tamamlanan bir izi var.


Scisciano Belediye Başkanı Ambrosino

Scisciano Belediye Başkanı Ambrosino

Scisciano Belediye Başkanı Ambrosino


Ayrton'un Pelè'nin temsil ettiği efsaneye eşit, hatta daha üstün bir efsane olduğu Brezilya'da bile, Senna'nın İtalyan kökenleri üzerine yapılan araştırmalar çok sayıda ve derinlemesine yapıldı, öyle ki mükemmel bir güvenilirlik düzeyine ulaştı. Kesinlikle Luigi Sena, Espirito Santo Eyaleti'ne indi ve Sicilyalı aşkı Giovanna Maria Magro ile 13 Aralık 1896'da Santa Lucia gününde Castelo'da evlendi. Bir süre sonra artık ailenin akciğeri haline gelen San Paolo'ya taşındılar. Brezilya'nın tamamı için iş.


Lotus'ta Senna

Lotus'ta Senna

Lotus'ta Senna


Luigi'nin bu kadar uzun ve hiç de basit sayılmayacak gemi yolculuğu, 20 Mart 1893'te Brezilya'ya vardığında Cachoeiro de Utapermirim limanında sona erdi. Brezilya ile İtalya arasında, ki sayıları pek az değil, şampiyonun ailesinin kökenlerinin izini sürmeye çalışan kişi, aynı zamanda Luigi'nin doğum tarihini (5 Kasım 1869) buldu ve anne ve babasının, yani Antonio Sena ve Concetta Ardolino da Scisciano'nun kim olduğunu yeniden ortaya çıkardı. , açıkça. Orijinal Campania soyadı hakkında belirsizlik var: Daha sonra Sena olan Di Sena olabilir. Ayrton'un büyük büyükbabası, göç ederken her zaman olduğu gibi, aslında doğuştan “yeniden vaftiz edildi” ve Luigi Sena'dan, dünyanın her köşesinde bilinen yarış şampiyonunun ünlü soyadı olan çift “n” ile Luiz Senna oldu. dünya.


Dolayısıyla Luigi-Luiz ve Bayan Magro'nun Joao Senna adını verdikleri bir oğulları oldu. 28 Ağustos 1906'da Bom Retiro semtindeki mutlu olay. Joao, Neyde'nin babası, Ayrton'un annesi ve dolayısıyla pilotun dedesi olacaktı. Babasının Da Silva'sını terk ederek annesinin soyadı olan Senna'nın kiminle pistte yarışacağı ise bir başka merak konusu.


Senna McLaren'da

Senna McLaren'da

Senna McLaren'da


Belediye başkanı, “Ayrton gibi bir figürün büyük büyükbabasını doğurduğumuz için her zaman gurur duyduk” diyor ve bu duyguyu görünür ve kalıcı bir eylemle gerçekleştirmenin zamanı geldi: onun adını taşıyan bir sokak. Bu, hayata geçirmek istediğimiz bir fikir. Tören için Senna ailesinden birisi San Paolo'dan Scisciano'ya gelirse mutlu oluruz.”


Scisciano'daki Via Torre, bu ara sokaklardan birinde Via Ayrton Senna olacak

Scisciano'daki Via Torre, bu ara sokaklardan birinde Via Ayrton Senna olacak

Scisciano'daki Via Torre, bu ara sokaklardan birinde Via Ayrton Senna olacak


Scisciano'daki Via Ayrton Senna da kaçınılmaz olarak turistik bir cazibe merkezi haline gelecekti. “Elbette bunun farkındayız – diyor belediye başkanı – Ama bizim için bu yol her şeyden önce burada başlayan inanılmaz bir hikayeyi temsil edecek… toplumumuz için bir gurur kaynağı olacak.”
 
Üst