• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Biden: Ukrayna orada durduğu sürece Ukrayna’nın yanındayız

admin

Administrator
Administrator
Biden: Ukrayna orada durduğu sürece Ukrayna’nın yanındayız
Rusya’nın ülkesine savaş başlatmış olduğu 24 Şubat’tan bu yana birinci yurt dışı ziyaretini yapan Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy ile ABD Lideri Biden, Beyaz Saray’daki ikili görüşmelerinin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

görüşmede Biden, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’daki kritik altyapıları amaç alarak savaşı daha da tırmandırdığını söylemiş oldu.

Biden, 300 günü aşan savaşta Ukrayna halkının, Rusya’ya ve dünyaya ülkelerine olan sevgilerini ve sarsılmaz kararlılığını gösterdiğini belirtti.

“Ukrayna’ya yardımlarımız devam edecek”

AA’nın haberine göre; ABD’nin bugüne kadar Ukrayna’ya verdiği yardımları özetleyen Biden, ülkesinin Ukrayna’ya yardım sağlamaya devam edeceğini kaydetti.

Biden, Amerikan halkının da Ukrayna’nın kararlılığından ilham aldığını ve ABD hükümetinin Ukrayna’ya yardımlarını desteklediğini lisana getirdi.

ABD’nin niye Ukrayna’nın muhtaçlıklarını tek seferde karşılamadığına ait soruya karşılık veren Biden, ABD’nin şu ana kadar Ukrayna’ya 20 milyar doları aşkın askeri yardım yaptığını, Patriot üzere gelişmiş hava savunma sistemlerinden füze ve roket sistemlerine kadar birfazlaca silah verdiğini anlattı.

“Ukrayna orada durduğu sürece yanınızdayız”

Biden, Zelenskiy’ye dönerek, “Sayın Lider endişelenmenize gerek yok. Ukrayna orada durduğu sürece biz Ukrayna’nın yanında olacağız.” dedi.

“Putin, NATO’yu daha da güçlendirdi”

Rusya’ya karşı 2023’te Ukrayna’ya dayanak vermeye devam etme isteği konusunda bir değişim olup olmayacağına yönelik soru üzerine Biden, NATO ve Avrupa Birliğinin (AB) hiç bu kadar birlik ortasında olduğunu görmediğini söylemiş oldu.

ABD Lideri Biden, şöyleki devam etti:

“(Avrupa ülkelerinin iradelerinde) Bu mevzuda rastgele bir değişime dair emare görmedim. Burada neyin tehlikede olduğunu hepimiz biliyoruz. Avrupalı ortaklarımız ise bunu en güzel anlayanlardır. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da bir ülkenin diğer bir ülkeyi işgal ettiğini görmedik. Biz direnç göstermediğimiz, Ukraynalılara direnmek için takviye vermediğimiz sürece Putin’in değişeceğine dair bir emare goremediler. Hepimiz neyin tehlikede olduğunu biliyoruz. Egemenlik fikri, BM Antlaşması tehlikede. (Putin) NATO’yu zayıflatacağını düşündü lakin bunun yerine NATO’yu daha da güçlendirdi.”

“Patriotlar savunma amaçlı”

Rusya-Ukrayna savaşının adil bir biçimde bitmesinin yolunun ne olduğu sorusuna ise Biden, Putin’in askerlerine çekilme buyruğu vermesi ile bu savaşın bitebileceği lakin bunun şu anda olmasını beklemediği karşılığını verdi.

Biden, “Peki ne olacak? Bugün konuştuğumuz şey, Ukrayna’nın savaşta başarılı olması için yardım etmeye devam edeceğiz. Savaş alanında bizim, Avrupalı müttefiklerimiz ve başkalarının yardımı ile başarılı olabilirler. ötürüsıyla Lider Zelensky Ruslarla konuşmaya hazır olduğunda bu biçimde da başarılı olacak zira savaşı kazanmış olacak.” tabirlerini kullandı.

ABD’nin Patriot hava savunma sistemlerini Ukrayna’ya vermesinin Rusya ile tansiyonu artırma mümkünlüğünü nasıl hesapladığına ait soru üzerine Biden, bu silahın yalnızca savunma emelli olduğunu ve tansiyonu tırmandıracak bir kabiliyet olmadığını lisana getirdi.

Zelensky: “Patriotlar Ukrayna için fazlaca önemli”

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, ABD’ye gerçekleştirdiği bu ziyaretin “tarihi” olduğunu belirterek, “Savaşın son 30 gününde ABD ile bağlantılarımızda yeni bir periyoda girdik ve gerçek birer müttefik olduk.” sözünü kullandı.

Ukrayna’ya dayanaklarından ötürü ABD Lideri Joe Biden’a teşekkür eden Zelenskiy, Biden’ın deklare ettiğı 2 milyar dolarlık yardım paketinin ve bu paketin en kıymetli içeriği olan Patriot hava savunma sistemlerinin kendileri için pek değerli olduğunu söylemiş oldu.

Zelenskiy, “Bu Ukrayna’nın inançlı bir hava alanı oluşturması için hayli değerli bir adım. Lakin bu türlü terörist ülkeyi (Rusya) ve onun güç kaynaklarımıza, halkımıza ve altyapımıza yönelik terör akınlarını bitmiş oldurebiliriz.” biçiminde konuştu.

ABD’nin yaklaşık 45 milyar dolarlık ek finansman takviyesi için de teşekkür eden Zelenskiy, “ABD’nin bu yardımının her bir doları memleketler arası güvenliğin güçlendirilmesini sağlayacak.” dedi.

Barış doruğu önerisi

Zelensky: “Anne ve babalar, intikam için yaşıyor”

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, kendisinin barış dilediğini lakin “Rusya’nın zorbalığına” karşı bir gayret verdiklerini belirterek, şöyleki devam etti:

“Gerçekler bunlar ve biz kazanacağız, sahiden kazanmamızı istiyorum. Aslında istiyorum değil, kazanacağımıza eminim.”

“Adil barış”
ifadesinin herkes için farklı bir mana söz ettiğine dikkati çeken Zelenskiy, “Kaç tane anne baba evladını cephelerde kaybetti. Pekala onlar için ‘adil barış’ ne demek? Para, tazminat onlar için hiç bir şey tabir etmiyor. Onlar intikam, ‘öç almak’ için yaşıyorlar.” dedi.

“Putin bana palavra söylemiş oldu”

Zelensky, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e bir bildirisi olup olmadığıyla ilgili bir soruyu şöyleki yanıtladı:

“Cumhurbaşkanı olduğumda 2019’da Normandiya’da Putin ile bir ortaya gelmiştik. Ona ülkemize yönelik topyekun bir işgalin olmaması gerektiğini, saldırganlığı durdurmaları gerektiğini ve mevcut meselelere diplomatik bir tahlil bularak ülkemizin toprak bütünlüğünün sağlanması ve Allah korusun topyekun bir savaşa girmememiz gerektiğini söylemiştim. O da ‘bu biçimde bir şey olmayacak.’ demişti. Fakat palavra söylüyordu. Bu durumda ona nasıl bir ileti iletebilirim?”