• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Elon Musk’ın yıkım iştahı

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Yine de, Robert Lowell’ın yazdığı gibi, “Hiçbir roket insan kadar yoldan çıkmaz.” Son aylarda, Twitter’da ve başka yerlerde öfke artmaya başlayınca, Musk üzerinde biriktirdiği iyi niyetin çoğunu çarçur etmeye kararlı görünüyordu. kariyerinin seyri. Davacıların avukatı Slavik’e, kamuoyunda Musk’a karşı son zamanlarda yaşanan değişimin mahkeme salonunda işini kolaylaştırıp kolaylaştırmadığını sordum. “En azından bu noktada onun kararına şüpheyle yaklaşan daha fazla insan olduğunu düşünüyorum,” dedi. “Diğer tarafta olsaydım, endişelenirdim.”

Bununla birlikte, Musk’ın en tartışmalı kararlarından bazıları, doğrudan fayda hesaplamalarının sonucu olarak bakıldığında anlam kazanmaya başlıyor. Geçen ay Reuters, Musk’ın tıbbi cihaz şirketi Neuralink’in aceleye getirilen deneylerle düzinelerce laboratuvar hayvanının gereksiz yere ölümüne neden olduğunu bildirdi. Musk’ın dahili iletişimi, aciliyetin yukarıdan geldiğini açıkça ortaya koydu. “Yeterince hızlı hareket etmiyoruz” diye yazdı. “Beni deli ediyor!” Maliyet-fayda analizi onun için açık olmalıydı: Neuralink’in felç tedavisi potansiyeline sahip olduğuna ve bunun gelecek milyonlarca insanın hayatını iyileştireceğine inanıyordu. Daha az sayıda hayvanın çektiği acılar karşılığını verdi.

Gelecek nesillerin katıksız boyutunun onlara ek etik ağırlık kazandırdığı bu beceriksiz uzun vadelicilik biçimi, Musk’ın Twitter’ı satın almayla ilgili yorumlarında bile belirgindir. Twitter’ı yeni bir Amerikan iç savaşını önlemekten daha az sorumlu olmayan bir “dijital pazar yeri” olarak adlandırdı. “Daha fazla para kazanmak için yapmadım” diye yazdı. “Sevdiğim insanlığa yardım etmek için yaptım.”

Otopilot ve FSD, bu yaklaşımın doruk noktasını temsil ediyor. “Tesla mühendisliğinin kapsayıcı hedefi,” diye yazdı Musk, “kullanıcının memnuniyet eğrisi altındaki alanı en üst düzeye çıkarmaktır.” Twitter’ın ve hatta Neuralink’in aksine, insanlar onun kararlarından öldü – ama ne olursa olsun . 2019’da Musk, aktivist yatırımcı ve açık sözlü Tesla eleştirmeni Aaron Greenspan ile sinirli bir e-posta alışverişinde, Otopilot’un hayat kurtaran bir teknolojiden başka bir şey olmadığı iddialarına karşı çıktı. “Veriler, otopilotun insan sürüşünden çok daha güvenli olduğuna dair kesindir” diye yazdı. “Aksini iddia etmeniz etik dışı ve yanlıştır. Bunu yaparak genel halkı tehlikeye atıyorsunuz.”

sormak istedim Musk, risk felsefesini detaylandırmak istedi, ancak görüşme taleplerime yanıt vermedi. Bunun yerine, ilgili bazı etik sorunları açıklığa kavuşturmak için önde gelen bir faydacı filozof olan Peter Singer ile konuştum. Musk, otonom araçların geliştirilmesini ve benimsenmesini geciktiren herhangi bir şeyin doğası gereği etik dışı olduğunu iddia ederken haklı mıydı?

“Bence o haklı,” dedi Singer, “eğer gerçekler konusunda haklıysa.”

Musk, bir insan sürücüden ne kadar üstün olduğundan bahsetmeden nadiren Otopilot veya FSD hakkında konuşur. Ağustos ayındaki bir hissedarlar toplantısında, Tesla’nın “yapay zekanın çok önemli bir parçasını çözdüğünü ve sonuçta milyonlarca hayatı kurtarabilecek ve on milyonlarca ciddi yaralanmayı insanlardan çok daha güvenli sürerek on milyonlarca ciddi yaralanmayı önleyebilecek bir şeyi çözdüğünü” söyledi. Musk’ın bunu destekleyecek verileri var: Tesla, 2018’den bu yana, Autopilot kullanmanın tutarlı bir faydasını gösteren halka üç aylık güvenlik raporları yayınladı. En sonuncusu, 2022’nin sonlarından itibaren, Otopilot açık olan Tesla’ların kaza yapma ihtimalinin normal bir arabaya göre onda bir olduğunu söyledi.

Tesla’nın bu baharda halka ve jüriye sunması gereken argüman bu. Şirketin güvenlik raporunun sözleriyle, “Hiçbir araba tüm kazaları engelleyemese de, her gün onları daha az olası hale getirmek için çalışıyoruz.” Otopilot, WW zamanlarında bir kazaya neden olabilir, ancak bu teknoloji olmadan OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOKOK ULAŞMA OLMA GİGME OLMA TİCARİ İLİ İLİ İLİ Tİ / GİGİLİ olmak üzere olmak olmak üzere Biz de olacak değil olacak olacak olmak olmak üzere biz bu teknoloji .