• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Elon Musk, Suudi fonunun Tesla’yı özelleştirmek istediğini söyledi

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Elon Musk Pazartesi günü federal mahkemede Suudi Arabistan’ın egemen servet fonunun 2018’de Tesla’yı “açıkça özelleştirmek istediğini” ifade etti ve fonun anlaşmadaki çıkarının otomobil üreticisini devirme planı hakkında yalan söylemediği veya yanılmadığı anlamına geldiğini iddia etti. Borsa.

Yatırımcılar, Bay Musk’ın daha sonra başarısız olan Tesla’yı özelleştirme planı hakkında yaptığı açıklamalar sonucunda para kaybettiklerini iddia ederek Bay Musk’a, Tesla’ya ve şirketin yönetim kuruluna dava açıyor.

7 Ağustos 2018’de, o zamanlar otomobil üreticisinin başkanı ve CEO’su olan Bay Musk, şunları söyledi: yazdı on Twitter: “Tesla’yı 420 dolara satın almayı düşünüyorum. Finansman güvence altına alındı.” Böylece Bay Musk yazdı: “Yatırımcı desteği onaylandı. Bunun kesin olmamasının tek nedeni, hissedarların oylamasına tabi olması.” Bu paylaşımlardan sonra Tesla’nın hisse senedi fiyatı fırladı, ancak daha sonra teklif başarısız olunca düştü.

Jürinin Bay Musk’ın ifadesini nasıl yorumlayacağı ve bunun yatırımcılar üzerindeki etkisi, San Francisco’da görülen bu davanın sonucunu belirleyebilir. Yatırımcılar için bir zafer, Bay Musk ve Tesla’nın milyarlarca zarar ödemek zorunda kalacağı anlamına gelebilir. Ancak davayı kazanmak, Bay Musk’ın kendisini eleştirenlere karşı mazeret aramasına izin verecektir.


Davaya bakan yargıç Edward M. Chen, “fonun sağlandığı” ve Bay Musk’ın Tesla’nın özelleştirilmesiyle ilgili ikinci açıklamasının doğru olmadığına çoktan karar verdi.

Musk, Suudi fonu Kamu Yatırım Fonu hakkında, şirketin özelleştirilmesi planı hakkında daha fazla ayrıntı için kendisine baskı yapan bir davacının avukatının sorularına yanıt olarak ifade verdi. Musk, Suudi fon yetkililerinin bir anlaşmayı taahhüt eden herhangi bir belgeyi imzalamadığını veya anlaşmaya ne kadar yatırım yapacaklarını tartışmadığını söyledi.

Başka kimlerin katılacağını bilmeden kesin miktar bilinemez” dedi. Ancak, “bir şeyi yapacaklarını söylerlerse yaparlar” diye inandığını da sözlerine ekledi.

Halka açık bir şirketi listeden çıkarmak pahalı ve zor olabilir. Bir şirketi özelleştirmek isteyen şahıslar veya yatırım firmaları, hisselerin tamamını veya çoğunu satın almak için parayı toplamak zorundadır.

Bay Musk planlarını açıklamadan önce Tesla’da yüzde 5 hisse toplayan Suudi fonu, herhangi bir anlaşmanın önemli bir parçası olabilirdi. Bay Musk, uzun süredir Suudi yatırımcıların işleme dahil olduğunu iddia etmişti ve mahkeme dosyalarında yer alan bildirimler, Bay Musk’ın Suudi yetkilileri bir anlaşmaya sıcak bakmadıklarını öne süren haberlerin ardından eleştirdiğini gösteriyordu.


Bay Musk ve Tesla’nın hukuk ekibi, fon yetkililerini duruşmada ifade vermeye zorlamak için başarısız oldu. Bu ay, fonun avukatları mahkeme celplerini “yasal olarak kusurlu” ve “açıkça anlamsız” olarak nitelendirdi. Fonun sözcüsü Pazartesi günü yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Musk, “güvenli finansman” ifadesinin yalnızca Suudi fonundan sağlanan finansmanı değil, aynı zamanda yöneticiliğini yaptığı bir roket şirketi olan SpaceX’teki hissesini de ifade ettiğini ifade etti. Bay Musk teorik olarak SpaceX’teki hissesine karşılık borç alabilir veya Tesla’yı özelleştirmek için gereken parayı toplamak için bu hissenin bir kısmını satabilirdi.

Davacıların avukatı Nicholas Porritt’e konuşan Musk, “Bu son derece önemli bir nokta ve siz bundan kasıtlı olarak kaçınıyor gibisiniz” dedi. Ancak Bay Porritt tarafından sorulduğunda Bay Musk, SpaceX hissesinden 2021’deki bir dosyalamada potansiyel bir finansman kaynağı olarak bahsetmediğini kabul etti.


“Kız arkadaşının hoşuna gidecek bir şaka olurdu” diye Tesla’yı hisse başına 420 dolar olarak fiyatlandırıp fiyatlandırmadığı sorulduğunda Musk, “420 dolar civarında bir miktar karma var, yine de bana bunun iyi karma mı yoksa kötü karma dönemi mi olduğunu sormalıyım” dedi. Bay Musk daha sonra 420 doları seçtiğini çünkü o sırada Tesla’nın hisse senedi fiyatından yaklaşık yüzde 20 daha fazla olduğunu ekledi.

Koyu renk bir takım elbise ve siyah cerrahi maske takan Bay Musk, mahkeme salonuna girdi ve doğruca tanık kürsüsüne gitti. Jürinin içeri girmesini izledi ve onlara başını salladı. “Dün gece uyumakta güçlük çektiğini” ve sırtının ağrıdığını söyleyen Bay Musk, bazen Bay Porritt’in soru sorma şeklini bozdu. Yargıç Chen, Bay Musk’a en az üç kez avukatın sorularını yanıtlamadığını veya konunun dışına çıktığını söyledi.

Davacıların avukatları, Musk’ın Tesla’yı özelleştirmek için gerekli fonları aldığını ve anlaşma için yatırımcı desteği aldığını söylediği için insanların yatırım kararları aldığını savundu. Ancak Bay Musk ve Tesla’nın avukatları, yatırımcıların kararlarını Bay Musk’ın Tesla’yı özel almayı düşündüğüne dair açıklamasına dayanarak vermesinin mümkün olduğunu söylediler — avukatları onun doğru olduğunu iddia ettiği bir açıklama.


Hukuk uzmanları, çoğu şirketin ve CEO’nun böyle bir davayı muhtemelen çözeceğini söylediler. Ancak Bay Musk, kendisine ve Tesla’ya karşı açılan davaların mahkemeye gitmesine izin vermeye istekli olduğunu sık sık göstermiştir.

Cuma günü verdiği ifadede Bay Musk, Twitter hesabının Tesla hakkında önemli bilgiler sağladığını ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu kurallarına uyması gerektiğini kabul etti. Ancak, Tesla’nın hisse senedi fiyatındaki dalgalanmalardan sosyal medya paylaşımlarının sorumlu olduğunu reddetti. Ayrıca Twitter’da Tesla’nın SEC dosyaları ve basın bültenleri konusunda olduğu kadar kapsamlı olamayacağını söyledi.

Musk ayrıca, arkadaşlarının yanı sıra Tesla yöneticileri ve yatırımcılarının Tesla’nın özelleştirilmesiyle ilgili bir paylaşım yapmadan önce kendisine Twitter’a ara vermesini önerdiğini söyledi.

2018’de Bay Musk ve Tesla, Tesla’yı özel alma önerisi üzerine SEC ile ayrı bir dava açtı. SEC’e para cezası ödediler ve Bay Musk, Tesla’nın başkanı olarak istifa etmeyi ve bir avukatın şirket hakkındaki bazı açıklamaları sosyal medyada yayınlamadan önce incelemesine izin vermeyi kabul etti.

Dava, Bay Musk’ın Twitter’ı devralmasından üç ay sonra başladı. O zamandan beri çalışanlarının çoğunu kovdu, içerik kurallarını değiştirdi ve daha önce yasaklanan veya yasaklanan kullanıcıların platforma geri dönmesine izin verdi.

Tesla’yı özel alma çabalarının 2018’de sona ermesinden kısa bir süre sonra, şirket çok sayıda araba üretmeye başladı, hisselerini yükseltti ve Tesla’nın hisse satışları yoluyla milyarlarca dolar toplamasını kolaylaştırdı. Ancak geçen yıl şirketin hisse fiyatı, Bay Musk’ın Twitter’ı satın almasını finanse etmek için hisse satmasıyla ve Tesla’nın daha sert bir rekabetle karşı karşıya kalmasıyla düştü.
 
Üst