• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Elon Musk, Twitter’ın kullanıcılar için anlamını nasıl değiştirdi?

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Nicholas Campiz, Şubat 2022’de Ukrayna’nın başkenti Kiev’den tahliye edildikten sonra Twitter’da yasaklı kaldı. Çatışmalar ülke genelinde devam ederken, bunu uygulama aracılığıyla takip etti ve Gürcistan’ın Tiflis kentindeki bir otel odasında birçok gece uyanık kaldı ve güncellemeleri geldikçe, her seferinde bir tweet olarak okudu.

Bay Campiz, “Giderek daha fazla Ukraynalı kendi hikayelerini anlatmak için Twitter’ı kullandıkça, onlardan pek çok iyi rapor geldi” dedi.

Bu ay İsrail ve Gazze’de savaş patlak verdiğinde, şu anda Florida’da yaşayan 40 yaşındaki haritacı Bay Campiz tekrar Twitter’a döndü. Ancak X olarak yeniden adlandırılan uygulamadaki zaman çizelgesinin, tanımadığı hesaplardan gelen gönderilerle ve çürütülmüş içeriklerle dolu olduğunu söyledi.

Ukrayna’daki savaşla birlikte “Twitter çok değerliydi çünkü iyi bilgi sağlayan hesaplarla bağlantı kurabiliyordunuz” dedi. “Bu İsrail-Gazze meselesinde kendimi gerçekten çaresiz hissediyorum çünkü bunu Twitter’da yapma olanağı artık kalmadı.”

Elon Musk Twitter’ı satın alalı bir yıl oldu. O zamandan bu yana, sosyal medya hizmetinin anlamı, onu kullanan birçok kişi için bazen büyük ölçüde değişti.

Röportajlarda Twitter kullanıcıları, içerik yaratıcıları ve sosyal medya uzmanları, bir zamanlar güvendikleri haber kaynağının artık daha şüpheci bir bakış açısı gerektirdiğini söyledi. Bazıları harika bir kendiliğindenlik, topluluk ve mizah kaynağının çok daha kavgacı hale geldiğini söyledi. Diğerleri ise Bay Musk’un ağır sansürlü bir ortamı serbest bıraktığına inandıklarını söyledi.

San Francisco Körfez Bölgesi’nde insan kaynakları yöneticisi ve uzun süredir Twitter kullanıcısı olan 54 yaşındaki Lauren Brody, “Bazı insanlar arasındaki etkileşimden gerçekten keyif aldım” dedi. “Bazıları çok spontane ve keyifli görünüyor, bazen biraz korkutucu ama farklı bakış açılarını görme fırsatınız var.”

Şimdi, “Bir fark gördüm” diye ekledi. “Kabul edilemez ve biraz da korkutucu görüntüler gördüm. Çok fazla tavşan deliğine girmemeye çalışıyorum.”

Twitter’ın insanlar için anlamı, aynı zamanda Tesla ve SpaceX’i de yöneten Bay Musk’un hizmeti elden geçirmesinden sonra değişti. Daha fazla ifade özgürlüğü sağlamak ve onu konuşmalar, ödemeler, teslimatlar ve daha fazlası için bir “her şey uygulamasına” dönüştürmek amacıyla platforma 44 milyar dolar harcadı. X olarak yeniden adlandırdı, içerik denetleme kurallarını gevşetti, 7.500 çalışanının yaklaşık yüzde 80’inin işini ortadan kaldırdı ve kimlik doğrulama uygulamalarını değiştirdi.

Dijital istihbarat firması Benzerweb’e göre insanlar artık siteyi daha az ziyaret ediyor. Web sitesindeki trafik

X yorum talebine yanıt vermedi. Anlaşmanın yıldönümünü kutlamak için Perşembe günü yapılan bir şirket toplantısında Bay Musk şunları söyledi: “Şirketi hızlı bir şekilde bir tür Twitter 1.0’dan her şey uygulamasına dönüştürüyoruz.” Bir ses kaydına göre X’i ekledi. Haberler’ın kayıtlarının aylık yaklaşık yarım milyar kullanıcısı var.

Değişim özellikle Twitter’da topluluklar oluşturan kullanıcılar tarafından hissedildi. Platform, takma adları ortak çıkarlara dayanan alt kültürleriyle tanınıyordu: Pop kültürü, komedi ve aktivizm için Kara Twitter; Çılgın şaka gönderileri için tuhaf Twitter; Müzik türünün hayranları için K-Pop Twitter.

Bazı topluluklar artık solmuş durumda. Utah Üniversitesi’nde görsel sinir bilimi profesörü olan 53 yaşındaki Bryan William Jones, Twitter’da diğer akademisyenlerle sohbet ediyor ve fotoğrafçılık hobisini sürdürüyordu. #ICanHazPDF etiketini kullanarak paylaştığı heyecan verici bilimsel araştırmaları buldu ve web sitesini diğer fotoğrafçılarla toplantılar düzenlemek için kullandı.

“Bu küçük bir dünya ve Twitter onu mümkün olan en iyi şekilde çok daha küçük hale getirdi” dedi.

Fakat birçok kişi Dr. Jones’un Twitter topluluğunun geçtiğimiz yıl boyunca yanlış bilgi ve spam konusunda şikayette bulunduğunu söyledi. Ayrıca tüketimi de var

Bazı kullanıcılar, eski Twitter çalışanları ve kullanıcılarının orada geçirdikleri zamanı anmak amacıyla yürüttüğü bir proje olan “Twitter’ın Halk Tarihi”nde deneyimlerine dair hikayeler kaydetmeye çalıştı. Proje için Mart ayında düzenlenen bir etkinlikte “Neden bir ‘insan hikayesine’ ihtiyacımız var” ve “Bağlı olduğumuz Twitter… ortadan kayboldu mu?” gibi konular yer aldı.

Diğerleri için Bay Musk, X’i daha iyiye doğru değiştirdi. Twitter’ın eski yöneticilerinin aşırı derecede sansürlendiğini söylediler ve Bay Musk canlandırıcı derecede şeffaf davrandı, şirketin eski yöneticilerinden gelen iç iletişimleri açıkladı ve askıya alınan hesapların geri dönmesine izin verdi.

Baltimore’da teknoloji gazetecisi olan Peter Wayner, “Daha önce sansürlenen insanlarla aynı fikirde olduğumu söyleyemem ama bunun olmasına izin verildiği için inanılmaz derecede kırgınım” dedi. “Kendi adıma düşünebilirim. Bunu benim adıma yapacak bir Güven ve Güvenlik Konseyine ihtiyacım yok.

Bazı kullanıcılar, en büyük değişikliğin, Twitter’ın bir zamanlar ürettiği romantik bağlantılar ve heyecan verici keşifler de dahil olmak üzere tesadüfi anların kaybı olduğunu söyledi.

Rolling Stone’un siyasi muhabiri Assawin Suebsaeng (35), karısıyla yaklaşık on yıl önce Twitter’da tanıştı. “Bu size gerçekten karşı karşıya olduğunuz kişinin türü, ilgi alanlarının neler olduğu, mizah anlayışları, öncelikleri, onları meşru olarak neyin kızdırdığı konusunda daha derin bir fikir verdi” dedi.

San Francisco Körfez Bölgesi’nden bir yazılım geliştiricisi olan Ted Han, 2015 yılında Grand Junction, Colorado’da bir arazi sürüşü sırasında karısıyla sabahın erken saatlerinde kahve içti. Şehirde gördüğü bir heykelin fotoğrafını Twitter’da yayınladı ve tanımadığı bir kullanıcı, burayı bildiğini söyleyerek yanıt verdi.

Şu anda 41 yaşında olan Bay Han, Moab, Utah’a vardığında otoyoldan özel bir çıkış yapmasını öneren yabancıyla karşılıklı mesajlaştığını söyledi. Bay Han ve karısı en sonunda bu yolu seçtiler ve parlak turuncu kanyon duvarları boyunca uzanan Colorado Nehri’nin manzarası karşısında şaşkına döndüler.

Bay Han, “Bu benim için ‘Ah, Twitter bunun için var’ diye düşündüğüm anlardan biriydi” diye anımsıyor Bay Han.

Artık platformdaki tartışmalar çok hararetli hale geldiğinden X’te nerede olduğuna dair bilgi yayınlamaktan çekindiğini söyledi.

“Twitter’da paylaştığım şeyler konusunda kendimi daha az rahat hissediyorum ve bunun hakkında iki kez düşünüyorum” dedi.

Ryan Mac raporlamaya katkıda bulunmuştur.