• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Google, ChatGPT ve AI sohbet botlarıyla savaşmak için Larry Page ve Sergey Brin’i işe aldı

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Ancak uzun süredir yapay zekayı Google’ın ürünlerine dahil etmekle ilgileniyorlar. Google’ın eski bir kıdemli başkan yardımcısı olan Vic Gundotra, Mr. Page’e 2008 yılı civarında Mr. Page’e yeni bir Gmail özelliği gösterdiğini söyledi. Ancak Bay Page bu çabadan etkilenmedi ve “Neden bu e-postayı otomatik olarak yazamıyor? sana?” 2014 yılında Google, Londra merkezli lider bir yapay zeka araştırma laboratuvarı olan DeepMind’i de satın aldı.

Google’ın araştırma ve yapay zekadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Jeff Dean ile Google’ın küresel ilişkiler başkanı ve baş hukuk sorumlusu Kent Walker’ın da yer aldığı bir yöneticiler paneli olan Gelişmiş Teknoloji İnceleme Konseyi, ChatGPT’nin kullanıma sunulmasından iki haftadan kısa bir süre sonra bir araya geldi. slayt sunumuna göre şirketlerinin girişimlerini tartışın.

Görüntüleri oluşturan ve düzenleyen Image Generation Studio ve ürün prototiplerini test etmek için deneysel bir uygulama olan AI Test Kitchen’ın üçüncü sürümü dahil olmak üzere Google’ın Mayıs ayındaki kurumsal konferansında tanıtılması beklenen ürünlerle ilgili planları incelediler.

Çalışmalardaki diğer görüntü ve video projeleri arasında, arka plan oluşturmaya yönelik bir YouTube yeşil ekran özelliği olan Shopping Try-on adlı bir özellik; Pixel akıllı telefon için bir duvar kağıdı üreticisi; ayakkabıları üç boyutlu görselleştiren Maya adlı uygulama; ve slaytlara göre yeni bir tane oluşturarak videoları özetleyebilen bir araç.

Google, Google’ın bulut bölümü için geliri artırabilecek görüntü oluşturma teknolojisi dahil olmak üzere yazılım geliştiricilere ve diğer şirketlere sunmayı planladığı AI programlarının bir listesine sahiptir. Ayrıca, diğer şirketlerin internet tarayıcılarında kendi AI prototiplerini oluşturmalarına yardımcı olacak, sunumun iki “Pro” sürümüne sahip olacağını söyleyen MakerSuite adlı araçlar da var.

Mayıs ayında Google, Android akıllı telefonlar için uygulama oluşturmayı kolaylaştırmayı amaçlayan ve sunuma göre kod oluşturacak, tamamlayacak ve düzeltecek olan Colab + Android Studio adlı bir aracı da duyurmayı planlıyor. PaLM-Coder 2 adlı başka bir kod oluşturma ve tamamlama aracı da üzerinde çalışılmaktadır.

Google yöneticileri, şirketlerinin yapay zeka öncüsü statüsünü geri kazanmayı umuyor. Şirket son on yıldır yapay zeka üzerinde agresif bir şekilde çalışıyor ve şimdiden az sayıda kişiye ChatGPT’ye rakip olabilecek LaMDA veya Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli adlı bir sohbet robotu sundu.
 
Üst