• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Google, yeni bir işten çıkarma turunda yüzlerce işe alım uzmanını işten çıkarıyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
İşten çıkarmalar hakkında bilgisi olan üç kişi, Google’ın Çarşamba günü yeni bir işten çıkarma turu daha gerçekleştirdiğini ve işe alım görevlilerine yüzlerce kişinin gün sonunda işini kaybedeceğini söylediğini söyledi.

Bir noktada 3.000’den fazla kişiyi istihdam eden Google’ın işe alım grubu, bu yıl zaten işten çıkarmalardan ağır bir darbe aldı.

Kesintiler, Google ve ana şirketi Alphabet’in yapay zeka yatırımlarını iki katına çıkarmasına rağmen bu yıl Silikon Vadisi şirketinde başlayan kemerleri sıkılaştıracağının bir göstergesi.

Haber tarafından görüntülenen dahili bir Google mesajlaşma forumunda yer alan bir gönderiye göre, işe alım görevlileri ve ilgili çalışanlar daha önce “sert haberlerin paylaşılması gündemiyle küresel bir son dakika toplantısına davet edilmişlerdi.” Bir kişi, işe alımdan sorumlu başkan yardımcısı Brian Ong’un çalışanlara haberleri kendisinden duymalarını istediğini ve işlerini evden yapabileceklerini ya da ofisteyseler eve gidebileceklerini söylediğini söyledi.


Google sözcüsü Courtenay Mencini yaptığı açıklamada şunları söyledi: Şirketin işe alım uzmanlarına yapılan sorguların sayısındaki düşüş nedeniyle “İşe alım ekibimizin boyutunu küçültmek gibi zor bir karar aldık”.

“Daha önce de belirttiğimiz gibi, genel işe alım hızını önemli ölçüde yavaşlatırken üst düzey mühendislik ve teknik yeteneklere yatırım yapmaya devam ediyoruz” diye ekledi. Semafor haber sitesi daha önce kesintilerle ilgili haberler yapmıştı.

Kesintilerin toplu işten çıkarmaların bir parçası olduğuna inanılmıyor ancak şirketin diğer bölümleri de işten çıkarma kararı alabilir.

Google CEO’su Sundar Pichai, bir yılı aşkın bir süredir giderleri azaltmak ve üretkenliği artırmak için çalışanlarını harekete geçiriyor. Ocak ayında Google, Amazon ve Meta gibi rakiplerini takip etti ve 12.000 kişiyi, yani işgücünün yüzde 6’sını işten çıkaracağını duyurdu; bu, şirket tarihindeki ilk önemli işten çıkarma oldu. Şirketin 30 Haziran itibarıyla 181.798 çalışanı bulunuyor.


Bay Pichai, son işten çıkarmaları gece yarısı duyurarak ve çalışanların şirket erişimini derhal iptal ederek gerçekleştirdiği için mevcut ve eski çalışanlar tarafından eleştirildi. Kesintiler aynı zamanda ChatGPT’nin yapımcısı OpenAI ve ortağı Microsoft gibi AI rakiplerinin başarısının Google’ın işi için ne anlama gelebileceğine dair daha geniş korkularla da örtüşüyordu.


Önceki işten çıkarmalardan bu yana geçen aylarda Google, rakipleriyle rekabet edebilmek için kendi yapay zekasını oluşturup yayınlamaya, ürünlerinin çoğunu bu teknolojiyi içerecek şekilde güncellemeye ve Bard’ın tanıttığı bir sohbet robotunu piyasaya sürmeye odaklanmaya çalıştı. Yeni tür yapay zekanın geliştirilmesi ve çalıştırılması çok pahalı ve şirket yatırımcılara yatırımlarının maliyetini dengelemenin yollarını arayacağını söyledi.

Alphabet’in başkanı ve baş yatırım sorumlusu Ruth Porat, Temmuz ayında mali analistlere şirketin “yatırım kapasitesi yaratmak için maliyet tabanımızı yeniden şekillendirmeye” veya bundan en iyi şekilde yararlanmak için doğru şeylere para harcadığından emin olmaya odaklandığını söyledi. .
 
Üst