• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Ingiltere eğitim sistemi nedir ?

Civardagezer

Moderator
Moderatör
Ingiltere egitim sistemi, ulkede ozel ve kamu okullarnn ve universitelerin kapsayc bir sistem olusturmasyla tum ogrencilerin faydalanabilecegi egitim hizmetleri sunmak icin olusturulmustur. Sistem, ogrencilerin yasa ve ogrenme hedeflerine bagl olarak cesitli egitim secenekleri sunmaktadr. Ingiltere egitim sistemi, kaliteli ve adil bir egitime erisim saglamay amaclamaktadr. Ingiltere'de egitim, ulkenin cesitli bolgelerinde yerel sistemler tarafndan yonetilmektedir. Bu makalede, Ingiltere egitim sisteminin nasl isledigi ve cocuklarn ne zaman okula baslamas gerektigi hakknda konusacagz.

Okul Cagna Gelen Cocuklarn Egitimi

Cocuklar Ingiltere'de yasamaya basladklarnda, 4 yasnda olduklarndan itibaren okula baslamalar beklenir. Cocuklarn 4 yasndan once okula baslamasna izin verilmez. Ancak, ogrencilerin 4 yasnda okula baslamasnn otesinde, ulkede kurulan ozel okullar ve kamu okullar arasndan secim yapma hakkna sahip olurlar.

Kamu Okullar

Kamu okullar, ogrencilerin merkezi devlet yonetiminin maddi destegine sahip olan okullardr. Bu okullar, cogunlukla ucretsiz hizmet sunmaktadr ve okul ucretlerini ogrencilerin yasam standartlarna gore belirlemektedir. Kamu okullarnn kalitesi, merkezi devlet yonetiminin gozetiminde tutulmaktadr ve okullar ile ilgili herhangi bir sikayetin ortaya ckmas durumunda, mudahale edilebilmektedir.

Ozel Okullar

Ozel okullar, devletin maddi destegine sahip olmayan ve cogunlukla ogrencilerin yasam standartlarna gore ucretli okullardr. Ozel okullarn kalitesi uzerinde daha fazla denetim sahibi olmak uzere, genellikle daha fazla ogretmen ve teknolojinin kullanmn saglamak icin butcelendirilmislerdir.

Universiteler

Universiteler, ulkede dort yllk lisans egitimi ve ust duzey lisans egitimi gibi, ust duzey egitim programlar sunan okullardr.