• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Instacart tamamen market alışverişi teslimatıyla ilgiliydi. Artık.

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Fidji Simo, 2021’de Instacart’ın CEO’su olarak görevi devraldığında, pandemik patlamanın azalmasıyla birlikte market alışverişi teslimatı girişiminin büyümesi de düşüyordu. Yönetim kurulu onlardan şirketin para kazanması için yeni yollar bulmalarını istedi.

Meta’da reklamcılık deneyimi olan eski bir yönetici olan Bayan Simo, güçlü yönlerini ortaya çıkardı. Instacart’ın 2019’da başlayan reklamcılık işini agresif bir şekilde genişletti; bu, market markalarının şirketin uygulamasında daha iyi yerleşim için ödeme yapmasına olanak tanıyor. Markaları tanıyan iki kişi, markaların reklamların işe yarayıp yaramayacağını sorguladığını ve bu nedenle Bayan Simo’nun reklamların etkililiğini gösteren çalışmalar yaptırdığını söyledi.

Ayrıca alışveriş deneyimini geliştirmek için market şirketlerine yazılım araçları ve diğer ürünleri satmaya yönelik bir plan geliştirdiği belirtildi. Daha sonra gıda şirketlerini ziyaret etmek için iyi niyet turuna çıktı ve yöneticilerini Carmel, Kaliforniya’daki evinde ağırladı.

Instacart önümüzdeki hafta halka açılmaya hazırlanırken, oldukça farklı bir şirket. 2012 yılında evlerindeki insanları kendileri için alışveriş yapan ve yiyecek teslimatı yapan sözleşmeli çalışanlara bağlayan bir hizmet olarak tasarlanan şirket, teslimat işi yavaşladığından giderek daha fazla reklam ve yazılım ürünlerine odaklandı.


Geçen ay Instacart, bir teklif izahnamesinde, reklamlarının ve yazılım satışlarının, şüphecilerin imkansız dediği şeyi yapmasına, yani kâr elde etmesine olanak sağladığını açıklamıştı. Uygulamalar aracılığıyla mal teslim etmek için sözleşmeli çalışanları kullanan diğer sözde esnek ekonomi şirketleri genellikle bunu yapmadı.

Broşüre göre Instacart’ın geçen yılki 2,5 milyar dolarlık gelirinin neredeyse üçte biri “son derece kârlı” reklamcılık ve yazılım bölümünden geldi. Bu yılın ilk yarısında Instacart’ın 406 milyon dolarlık reklam ve yazılım geliri, 242 milyon dolar kar elde etmesine yardımcı oldu.

Instacart, tarihsel olarak kârsız olan bir esnek iş sektörünün kamu piyasalarına girmenin bir yolunun, daha kazançlı alanlara yönelmek ve esnek ekonomi köklerinden uzaklaşmak olduğunu gösteriyor. Yıllar süren kayıplara ve kurucu ortağı ve eski CEO’su Apoorva Mehta’nın yönetim kuruluyla sürtüşmenin ardından 2021’de istifasına göğüs geren girişim için uzun bir yol oldu.

Yine de Instacart’ın karı, yatırımcıları halka arzına çekmeye yetmeyebilir. Özel piyasalarda değeri 39 milyar dolar olan şirket, değerini birkaç kez düşürerek en son 10 milyar dolara düşürdü. Bu hafta yapılan bir başvuruda şirket, hisse başına 26 ila 28 dolar arasında bir fiyat aralığı belirledi ve hisse senedinin orta noktada değerini 8,9 milyar dolar olarak belirledi. Instacart, İngiliz çip tasarımcısı Arm’ın halka arzından birkaç gün sonra hisselerini Nasdaq borsasında listelemeyi planlıyor.

Geçen yıl yapılan bir röportajda, şu anda 37 yaşında olan Bayan Simo, perakendecilere yönelik yazılım araçlarını da içeren, önce tüketicileri ve ardından bakkalları cezbettikten sonra şirketin “üçüncü eylemini” denetlediğini söyledi. Amacının Instacart’ın market teslimat hizmetleri sunan Amazon ile daha fazla rekabet etmesi ve marketlerin dijital dünyaya uyum sağlamasına yardımcı olması olduğunu söyledi.


Bayan Simo, “Bu, bir şirket olarak nereye gittiğimizi ve ne gibi yeni hedeflere sahip olduğumuzu gerçekten çok açık bir şekilde gösteriyor” dedi.

Instacart, halka arzından önceki sessiz dönemi gerekçe göstererek yorum yapmaktan kaçındı. Haber’ın genel müdürü Meredith Kopit Levien, Instacart’ın yönetim kurulunda yer alıyor.

Instacart, 2012’deki kuruluşundan bu yana, uygulamalar aracılığıyla gerçek dünya hizmetleri sunmak için akıllı telefonların ve bulut bilişimin yaygınlaşmasından yararlanan diğer şirketler gibi parayı israf etti. Bu uygulamalar, tek bir düğmeye dokunarak köpek gezdirme, ev temizliği, paket yemek ve taksi yolculuğu gibi hizmetleri akla getiriyor.


Yatırımcılar, şirketlerin kar elde edecek kadar büyüyeceğine bahse girerek onları yediler. Ancak tüketiciler uygulamaların rahatlığını sevse de yüksek ücretlerle alay ettiler. Pek çok şirket battı ya da satıldı. En başarılı şirketler – Uber, Lyft ve DoorDash – hiçbir zaman yıllık kar elde etmediler.

Instacart’ın kurucu ortağı Bay Mehta’nın bunu değiştirme planları vardı. Amazon’da eski bir mühendis olan Instacart’ın, tıpkı Amazon’un yaptığı gibi, market alışverişlerinden toplanan verileri kullanarak müşterilerine ürün tanıtımı yapacak bir işletme kurabileceği sonucuna vardı.


Instacart yatırımcısı Ali Rowghani, “Yeterli ölçeğe ulaşırsak ilginç bir reklamcılık işi kurabileceğimize inanıyorduk” dedi.

Tartışmalara aşina bir kişi, Instacart’ın dört yıl önce reklam satmaya başladığında yöneticilerin müşterileri uzaklaştırıp uzaklaştırmayacaklarını tartıştığını söyledi. Dahili testler etkinin minimum düzeyde olduğunu gösterdikten sonra şirket, gösterilen reklamların türünü ve sıklığını artırdı.

Bayan Simo, değişken bir dönemde Instacart’ı devraldı. Şirket, evde oturan insanların uygulama aracılığıyla market alışverişi sipariş etmesiyle pandemiden faydalandı ve bu da 2020’de market satışlarında yüzde 303 artış sağladı. Büyüme 2021’de de devam etti ancak insanların mağazalarda yüz yüze alışverişe dönmesiyle bu yıl genel olarak yüzde 20’ye yavaşladı.

2012 yılında Instacart’a finansman sağlayan Geek Ventures yatırımcısı Ihar Mahaniok, girişimin potansiyelinin kendisini heyecanlandırdığını ancak para kazanma yeteneğinden endişe duyduğunu söyledi. Bayan Simo’nun atanmasının kendisini cesaretlendirdiğini, çünkü kendisinin Meta’daki ekibinde çalıştığını ve onun yenilikçi fikirleri verimlilikle nasıl dengelediğini ilk elden gördüğünü söyledi.

“Bunu çözebileceğine gerçekten güvenmiştim ve başardı da” dedi.

Bayan Simo, video reklamlar ve pop-up’lar da dahil olmak üzere bir düzineden fazla araç ekleyerek reklamcılık işini güçlendirdi. Ayrıca market işletmeleri için yazılım teklifi olan Instacart platformunu da tanıttı.


Bayan Simo, göreve başlamadan önce Instacart’ın yönetim kuruluna bakkal perakendecileriyle daha yakın çalışmalarını önerdi. Tartışmalar hakkında bilgi sahibi bir kişi, şirketin, müşterilerin alışveriş listelerini kontrol etmelerine yardımcı olan ve perakendecilerin satın alımlarını takip etmelerine olanak tanıyan bir elektronik alışveriş sepeti yapan Caper gibi yeni girişimleri satın almasını önerdi. Instacart, Caper’ı Ekim 2021’de 350 milyon dolara satın aldı.

Marketler uzun süredir Instacart’ın kendileriyle rekabet edeceğinden korkuyordu ancak perakendeciler Bayan Simo’nun şirketin rakip değil ortak olmak istediğini vurguladı.

Çeşitli bölgesel bakkal zincirlerini işleten Good Food Holdings’in genel müdürü Neil Stern, “Bu mesajı güçlendirme konusunda çok güçlü ve son birkaç yılda çok tutarlı davrandı” dedi. 2021 yazında Simo Hanım ile bir dizi Zoom görüşmesinin ardından Instacart platformunun ilk testçilerinden biri oldu.

Instacart hala zorluklarla karşı karşıyadır. Şirket, siparişler için büyük ölçüde Kroger ve Costco gibi bazı büyük market perakendecilerine güveniyor ve bu zincirlerden birinin bir rakibe geçmesi halinde şirketi savunmasız hale getiriyor.

Gıda dağıtım işi de durma noktasına geldi. Instacart izahnamesinde bakkal siparişlerinin geçen yıl yüzde 18 arttığını ancak bu yılın ilk yarısındaki siparişlerin geçen yıla göre sabit kaldığını belirtti. Reklamları gösterecek yeterli teslimat müşterisi yoksa, bu yavaşlık karlı reklam işine zarar verebilir.


Bernstein’dan analist Nikhil Devnani, “Reklamcılık işi yalnızca temel teslimat işi olduğu için işe yarıyor” dedi. “Onlar ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı.”
 
Üst