• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Kaliforniya yapay zekayı düzenlemek için 30 yasa teklif ederken federal hükümet oyalanıyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Geçen ay Kaliforniyalı yasa yapıcılar tüketicileri ve işleri korumak için tasarlanmış yaklaşık 30 yeni yapay zeka önlemini kabul etti. Bu, bu yeni teknolojiyi düzenlemeye yönelik bugüne kadarki en büyük çabalardan biridir.

Taslak yasalar, ülkedeki yapay zekaya yönelik en katı kısıtlamaları hedef alıyor. Bazı teknoloji uzmanları yapay zekanın tüm meslekleri yok edebileceği, dezenformasyon yoluyla seçimleri kaosa sürükleyebileceği ve ulusal güvenlik açısından risk oluşturabileceği konusunda uyarıyor. Birçoğu geniş çapta destek toplayan Kaliforniya'nın önerileri, yapay zeka araçlarının barınma ve sağlık hizmetlerinde ayrımcılık yapmasını önlemek için tasarlanmış kuralları içeriyor. Ayrıca fikri mülkiyeti ve işleri korumayı da amaçlarlar.

Önerilen yasaları 31 Ağustos'a kadar oylaması beklenen Kaliforniyalı milletvekilleri, ABD teknoloji sektöründe tüketicinin korunmasının şekillendirilmesine şimdiden yardımcı oldu. Eyalet, 2020'de kullanıcı verilerinin toplanmasını sınırlayan bir gizlilik yasasını kabul etti ve 2022'de 18 yaşın altındakiler için koruma sağlayan bir çocuk koruma yasasını kabul etti.

“Kaliforniya'nın da gördüğü gibi konu mahremiyet olduğunda federal hükümet müdahale etmeyecek. Eyalet Meclisinin Gizlilik ve Tüketiciyi Koruma Komitesine başkanlık eden Demokrat temsilci Rebecca Bauer-Kahan, “Bu nedenle Kaliforniya'da devreye girip kendi vatandaşlarımızı korumamızın kritik olduğuna inanıyoruz” dedi.

Federal milletvekilleri yapay zekayı düzenleme konusunda oyalanırken, eyalet milletvekilleri bu boşluğa adım attılar ve tüm Amerikalılar için fiili düzenlemeler olmayı amaçlayan bir dizi yasa tasarısı sundular. Kaliforniya'dakine benzer teknoloji yasaları genellikle ülke için emsal teşkil ediyor; özellikle de ülke çapındaki yasa koyucuların, şirketlerin eyalet sınırlarının ötesinde yamalı bir yasaya uymasının zor olabileceğini bilmesi nedeniyle.

TechNet lobi grubuna göre eyalet milletvekilleri son aylarda yaklaşık 400 yeni yapay zeka yasası önerdi. Kaliforniya, toplam 50 yasa tasarısı teklifiyle eyaletlerin başında yer alıyor, ancak bu sayı yasama dönemi boyunca azaldı.

Colorado yakın zamanda, diğer şeylerin yanı sıra, ayrımcılığı önlemek için teknolojiyi geliştirirken yapay zeka şirketlerinin “makul özen” göstermesini gerektiren kapsamlı bir tüketici koruma yasasını kabul etti. Mart ayında, Tennessee eyaleti yasama organı, müzisyenleri seslerinin ve görüntülerinin yapay zeka tarafından oluşturulan içerikte açık rızaları olmadan kullanılmasına karşı koruyan Benzerliğin Sağlanması Ses ve Görüntü Güvenliği Yasasını (ELVIS Yasası) kabul etti.

Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversitesi Teknoloji Politikası Merkezi'nin genel müdürü Matt Perault, birçok eyalette yasaları geçirmenin federal düzeyde olduğundan daha kolay olduğunu söyledi. Artık 40 eyalette, hem yasama meclisinin hem de valiliğin aynı parti tarafından yönetildiği “üçlü” hükümetler var; bu, 1991'den bu yana en yüksek sayı.

“Hangi tekliflerin gerçekten yasalaşacağını görmek için hâlâ bekliyoruz, ancak Kaliforniya gibi eyaletlerde sunulan yapay zeka yasa tasarılarının çokluğu yasa koyucuların bu konuyla ne kadar ilgilendiğini gösteriyor” dedi.

Büyük yazılım şirketlerini temsil eden bir lobi grubu olan Business Software Alliance'ın genel müdürü Victoria Espinel, eyaletlerin önerilerinin dünya çapında dalgalanma etkileri yaratacağını söyledi.

“Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, yapay zeka yasalarına ilişkin kararlarını şekillendirebilecek fikirler bulmak için bu taslaklar üzerinde çalışıyor” dedi.
 
Üst