• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Kovid-19 vakalarının sayısı arttıkça komplo teorisyenleri yeni korkuları körüklüyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Yaz sonunda Kovid-19 vakaları artarken, sağ kanat etki sahibi kişiler ve komplo teorisyenleri buna toplu karantina korkusunu körükleyerek ve Kovid-19’un dünya olaylarıyla bağlantısı hakkında kanıtlanmamış yeni fikirler yayarak karşılık verdi.

Sağcı bir isim olan Jack Posobiec, Telegram kanalında 150.000’den fazla takipçisine şunları söyledi: “Covid önlemlerinin bizi Rusya ile savaşa hazırlanmak için geri götürmesini mi istiyorlar?”

Mevcut Kovid-19 vaka dalgasının, pandeminin en kötü aşamasındakiyle aynı aşırı karşı önlemlerle sonuçlanacağına dair çok az kanıt var. Eyalet çapındaki Kovid-19 vakalarının payı Ağustos ayında yüzde 14,1 ile zirveye ulaştı – pandeminin başlangıcından bu yana en büyük artış – ancak hastaneye yatışlar tarihi düşük seviyelere yakındı.


Yetkililer bunun yerine hedefe yönelik tedbirlerle karşılık verdi ve ülkenin daha fazla bağışıklıktan, hastalar için daha iyi tedavilerden ve artışların tam bir krize dönüşmesini önlemeye yardımcı olabilecek daha erişilebilir testlerden yararlandığını belirtti.


Ancak dezenformasyon uzmanları, komplo teorisyenleri ve internetteki sağ kanat etki sahibi kişiler için her yükselişin korku salmak ve destekçilerini kızdırmak için bir fırsat olduğunu söylüyor. Alternatif sosyal ağlardaki tehditleri ve yanlış bilgileri izleyen bir şirket olan Pyrra’nın verilerine göre, Kovid-19’u bir hile olarak tanımlayan iki terim olan “yaygınlık” ve “sahtekarlık” terimlerinin kullanımı Ağustos ayında sağcı web sitelerinde arttı.

Pyrra’nın kurucu ortağı ve CEO’su Welton Chang, “Buna neredeyse Kovid inkarcıları ve aşı karşıtı topluluğun takıntısı diyebilirim” dedi. “En küçük şey için köstebek yuvalarından dağlar yaratıyorlar.”

Kovid-19 hakkındaki yanlış bilgiler virüsün kendisi kadar eski. Çoğu aşılar etrafında dönüyor: Kâr amacı gütmeyen bir araştırma grubu olan KFF’nin ağustos ayında yayınladığı bir araştırmaya göre Amerikalıların üçte biri, Kovid-19 aşılarının binlerce kişiye neden olduğuna inandığını söyledi. sağlıklı insanlarda ani ölümler. Her ne kadar Kovid-19 aşıları ile ani ölümler arasında bir bağlantı olmasa da, ünlülerin ve sporcuların başka nedenlerle hastalanması nedeniyle komplo teorisyenleri bu fikri sıklıkla ortaya atıyor.

Pek çok sağcı çevrimiçi alanda kullanıcılar hâlâ kanıt olmadan virüsün planlanmış bir biyolojik silah olduğunu, aşıların mikroçipler içerdiğini veya kanıtlanmamış ilaçların virüsün semptomlarına basit tedaviler sunduğunu iddia ediyor.


Dezenformasyon uzmanları, Kovid-19 grip gibi tekrarlamaya devam ederken, pandemiye ilişkin yanlış ve yanıltıcı algıların da gelişmeye devam edeceği konusunda uyardı.

En son yanıltıcı iddialar, Biden yönetiminin Ağustos ayı sonlarında, azalan Kovid-19 enfeksiyon dalgasına ilişkin uyarıda bulunduğu yorumlarının ardından geldi. Sağlık yetkilileri, Amerikalıların yaklaşan takviye dozlarıyla birlikte yeni alt değişkenlere karşı aşı olmalarını önerdi.

Tepki hızlıydı.

“KIRMIZI ALARM!” sağcı masalcı Alex Jones tarafından yönetilen komplocu web sitesi Infowars’ta bu hafta bir manşet yayınlandı. “Beyaz Saray, Kovid zulmünü yeniden kurma planını duyurdu.”

Vakalardaki artış, tecrit ve maske zorunluluğuna yönelik eleştirilerin Cumhuriyetçi seçmenler için siyasi açıdan güçlü bir mesaj olduğunu gören muhafazakar politikacıları da harekete geçirdi.


Başkanlık adaylığı isteyen Cumhuriyetçi Vivek Ramaswamy, sağcı haber sitesi The Daily Signal’a “Maske zorunluluğu yok” dedi. “Aşı zorunluluğu yok. Bir daha asla yasaklanmayın.”

Georgia Cumhuriyetçi Temsilcisi Marjorie Taylor Greene, bu ay artan vaka sayılarının Demokratlar tarafından “insanların dikkatini partinin politika başarısızlıklarından uzaklaştırmak” için abartıldığını söyledi.

Bay Jones’un komplocu talk şovu Infowars’ta “Kitlesel histeriyi ve korkuyu artırmak için daha fazla Kovid’e maruz kalacağız” dedi.


Cumhuriyetçilerin adaylığında ön sıralarda yer alan eski Başkan Donald J. Trump, bir zamanlar başkan olarak savunduğu aşılara ve diğer karşı önlemlere karşı olduğunu ifade etti.


Geçtiğimiz hafta, sosyal ağı Truth Social’da, Kovid-19 varyantlarına ilişkin endişelerin, 2020 seçimlerinde kullanılan posta yoluyla oy verme kurallarını yeniden uygulamaya yönelik bir hilenin parçası olduğunu iddia ettiği bir video yayınladı.

“Solcu çılgınlar, aniden gelmekte olan yeni varyantlara dair korkuyu körükleyerek, Kovid karantinalarını ve düzenlemelerini tüm güçleriyle yeniden uygulamaya çalışıyorlar” dedi. “Dostum, ne olacağını biliyor musun? Yaklaşan seçimler.”
 
Üst