• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Micron, yarı iletken fabrikaları kurmak için 6,1 milyar dolar alacak

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Biden yönetimi, Micron'a New York ve Idaho'daki yarı iletken fabrikalarının inşasına yardımcı olması için 6,1 milyar dolara kadar hibe verecek. Bu, ülkedeki hayati önem taşıyan yarı iletkenlerin üretimini artırmayı amaçlayan en son milyarlarca dolarlık ödül.

New York Demokratı ve çoğunluk lideri Senatör Chuck Schumer Perşembe günü hibeyi duyurdu ve “muazzam” yatırımın şirketin on yıl sonuna kadar New York'ta iki yeni çip üretim tesisi ve bir tane daha inşa etmesine yardımcı olacağını söyledi. Idaho'da inşaat halindeki tesis.

Bir yıldan fazla bir süre önce Micron, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üretim alanını genişletme planlarını duyurdu. Eylül 2022'de şirket, memleketi Boise, Idaho'da 20 yıl içindeki ilk yeni ABD bellek yongası fabrikası olan 15 milyar dolarlık bir fabrika inşa edeceğini duyurdu. Bir ay sonra Micron, Syracuse, New York yakınlarında devasa bir üretim kompleksinin inşasını duyurdu ve on yılın sonunda 20 milyar dolarlık bir projeyle başlayacağını ve önümüzdeki yirmi yıl içinde 100 milyar dolara kadar ya da daha fazla milyarlarca dolar harcayacağını vaat etti. Kompleks sonunda dört adede kadar yeni üretim tesisi içerebilir.

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili, binlerce iş yaratılmasına yardımcı olacağını söyleyerek ödülü doğruladı. Şirket yetkilileri, yatırımın tesislerdeki yaklaşık 9.000 doğrudan pozisyon da dahil olmak üzere yaklaşık 50.000 kişiye iş yaratmasının beklendiğini söyledi.

Duyuru, federal yetkililerin son haftalarda çip üreticilerine verdiği son ödül. Finansman, iki partili bir grup milletvekilinin 2022'de ABD'yi telefonlardan süper bilgisayarlara, arabalara ve silah sistemlerine kadar her şeye güç sağlayan temel bileşenler olan yarı iletkenlerin üretiminde lider olarak yeniden kurmak için kabul ettiği CHIPS Yasası'ndan geliyor. 39 milyar dolarla donanmış olan Ticaret Bakanlığı, çip üreticilerini Amerika Birleşik Devletleri'nde tesisler inşa etmeye ve genişletmeye teşvik etmek için çeşitli hibeler dağıttı.

Girişimin yurt içi yarı iletken tedarikini güçlendirmesi amaçlanıyor. Yarı iletkenler Amerika'da icat edilmiş olsa da, üretimlerinin çoğu yurt dışına taşındı. Şu anda dünyadaki yarı iletkenlerin yalnızca yüzde 10'u Amerika Birleşik Devletleri'nde üretiliyor.

Micron'un ödülü, açıklanan hibelerin toplamını 29 milyar doların üzerine çıkardı. Pazartesi günü ABD'li yetkililer Samsung'a 6,4 milyar dolara kadar hibe verdi. Aralarında Taiwan Semiconductor Manufacturing Company ve Intel'in de bulunduğu diğer büyük çip üreticileri de yakın zamanda ödüller kazandı. GlobalFoundries, Microchip Technology ve BAE Systems ilk üç ödülü aldı.

Kongre'nin CHIPS Yasasını geçirmesi için lobi faaliyetlerine yardımcı olan Bay Schumer, Micron'un ödülünün “Amerika'nın her türlü hayati çip için artık diğer ülkelere bağımlı olmamasını” sağlamaya yardımcı olacağını söyledi ve uzun süredir Micron'un alması için baskı yaptığını söyledi. federal sübvansiyonların bir payı.

Bay Schumer bir röportajda, “Her zaman New York'un avantaj elde etmesinin güçlü bir savunucusu oldum ve Micron'un bir bütün olarak ülke için ne kadar önemli olduğu konusunda yönetimle birçok kez konuştum” dedi. “Ama dürüst olmak gerekirse, cips savunuculuğum ülke geneline yayılıyor.”

Bay Schumer, ödülün, ülkenin “giderek daha bağımlı hale geldiği” kritik bellek yongalarının üretiminin desteklenmesine yardımcı olacağını söyledi.

Micron, CHIPS Yasası hibeleriyle ilgili gizlilik gerekliliklerini öne sürerek yorum yapmaktan kaçındı.

Boise merkezli Micron, dinamik rastgele erişim hafızaları (DRAM'ler) adı verilen çiplerin ABD'deki son tedarikçisidir. Bileşenler bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda önemli bir rol oynuyor ve sık erişilmesi gereken verileri geçici olarak depolamak için bir not defteri görevi görüyor. Micron'un ayrıca, verileri daha kalıcı olarak depolayan daha yeni bir çip çeşidi olan flash bellek konusunda da önemli bir yan işi var.

DRAM işi, 1980'lerde ve 1990'larda Japonya ve daha sonra Güney Kore'deki şirketlerin üretim güçlerini fiyatları düşürmek ve rakipleri sıkıştırmak için kullanması nedeniyle önemli bir küresel savaş alanıydı. Intel ve Texas Instruments gibi çok daha büyük ABD şirketleri işten çıktı.

Çok daha küçük bir şirket olan Micron, endüstrinin yalnızca üç büyük oyuncuyla birleşmesi nedeniyle kendine hakim olmayı başardı. Bellek satışlarında Güney Koreli şirketler Samsung ve SK Hynix sırasıyla birinci ve ikinci sırada yer alıyor. Azalan rekabet, sektörün ekonomik döngülerinin bir miktar yumuşamasına yardımcı oldu; ancak her üç şirket de geçen yıl ciddi fiyat baskısından muzdaripti.

Yeni uygulamalar daha büyük miktarlarda veri ve bunlara daha hızlı erişim gerektirdiğinden, DRAM ve flash bellek veri merkezi bilişiminin temel taşlarıdır. En son gelişmede, Nvidia gibi özel yapay zeka yongalarının üreticileri, birden fazla DRAM yonga yığınını hesaplamaları gerçekleştiren işlemcilerle birlikte paketler halinde bir araya getiren yüksek bant genişlikli bellek adı verilen bir teknolojiye güveniyor.

Micron büyük ölçüde San Jose, Kaliforniya'daki ofisler aracılığıyla işletilse de şirket üretiminin çoğunu Tayvan, Japonya ve Singapur'da gerçekleştiriyor. İcra kurulu başkanı Sanjay Mehrotra, ABD'deki üretim ayak izini önemli ölçüde artırma ve bu genişleme için hükümet sübvansiyonu kazanma çabalarına öncülük etti.

Ancak Bay Mehrotra, bu harcamaların zamanlamasının depolama pazarındaki arz ve talep koşullarıyla yakından uyumlu olacağını ve aynı zamanda şirketin ABD hibelerini çekmedeki başarısını da yansıtacağını yineledi.

Schumer, Micron'un ayrıca fabrikaların üretim ekipmanlarıyla inşa edilmesi ve donatılması maliyetinin yüzde 25'ini karşılayabilecek federal vergi kredilerinden de yararlanmasının beklendiğini söyledi.