• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Microsoft’un ChatGPT destekli Bing’i, aramayı yeniden ilgi çekici hale getiriyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Google’ı ilk kullandığım zamanı hala hatırlıyorum. İnek, internet takıntılı bir gençtim ve haftalarca arkadaşlarıma ve aileme garip Seussian adıyla harika yeni arama motorunu anlatmaktan kendimi alamadım: ne kadar hızlı sonuç aldı, ne kadar daha sofistike ve sezgiseldi AltaVista ve WebCrawler gibi mevcut arama motorları ve internetin derinliklerinden bilgi alabilmenin ne kadar büyülü hissettirdiği.

Bu hafta yapay zeka destekli yeni Bing’i kullanmaya başladığımda ben de benzer bir hayranlık duygusu hissettim. (Evet, Bing, Microsoft’un ebediyen alay edilen arama motoru. Şimdi iyi. Hâlâ uyum sağladığımı biliyorum.)

Microsoft, popüler sohbet robotu ChatGPT’nin yapımcıları OpenAI’nin yapay zeka yazılımı tarafından desteklenen yeni Bing’i Salı günü şirketin genel merkezinde düzenlenen bir etkinlikte büyük bir hayranlıkla piyasaya sürdü. Microsoft’un “iPhone Anı” gibi bir dönüm noktası etkinliği olarak ilan edildi ve CEO Satya Nadella da dahil olmak üzere birçok Microsoft yöneticisi, gazetecilerle sohbet ederek ve şirketin yeni ürünlerini göstererek konferans merkezinde gururla yürüdü.

Ancak asıl yıldız, Bing’in kendisiydi, daha doğrusu, kullanıcıların sorularını yanıtlamak ve akla gelebilecek her konuda onlarla sohbet etmek için Bing’e entegre edilen yapay zeka teknolojisiydi. (Microsoft, OpenAI yazılımının hangi sürümünün Bing’in altında çalıştığını söylemeyecek, ancak henüz piyasaya sürülecek bir dil modeli olan GPT-4’ü temel aldığı söyleniyor.)

İlk olarak 2019’da OpenAI’ye yatırım yapan ve bu yıl 10 milyar dolarlık bir yatırımla arama pazarına giren Microsoft. (Ve bu, ChatGPT’nin kendi yeni yapay zeka araçlarını piyasaya sürmesi konusundaki son aldatmacasından ürkmüştür.) Microsoft, sonunda OpenAI teknolojisini birçok ürününe dahil etmeyi planlıyor.

Ancak Bing’in yeniden lansmanı, yıllardır arama alanında bir yer edinmeye çalışan Microsoft için özellikle önemlidir. İşe yararsa, Google’ın hakimiyetini ve onunla birlikte gelen yıllık 100 milyar doları aşan arama reklamcılığı gelirinin bir kısmını ortadan kaldırabilir.

OpenAI’nin Yükselişi

San Francisco merkezli şirket, dünyanın en iddialı yapay zeka laboratuvarlarından biridir. İşte bazı son gelişmelere bir bakış.

Şu anda yalnızca küçük bir test kullanıcısı grubu tarafından kullanılabilen ve yakında daha geniş çapta kullanıma sunulacak olan yeni Bing, standart bir arama motoru ile GPT tarzı bir sohbet robotu karışımı gibi görünüyor. Bir bilgi istemi yazın – “Bana vejetaryen bir akşam yemeği partisi için bir menü yazın” deyin – ve ekranınızın sol tarafı varsayılan reklamlar ve yemek tarifi web sitesi bağlantılarıyla dolar. Sağda, Bing’in yapay zeka motoru, genellikle bilgi aldığı web sitelerinin bağlantılarıyla birlikte tam cümleler halinde bir yanıt yazmaya başlar.

Bir takip sorusu sormak veya daha ayrıntılı bir talepte bulunmak için – örneğin, “Bu menü için sekiz kişiye yetecek kadar yiyecek yapmak için gereken miktarları içeren, kursa göre sıralanmış bir alışveriş listesi yazın” – bir sohbet penceresi açabilirsiniz. açın ve yazın. (Şimdilik, yeni Bing yalnızca Microsoft’un web tarayıcısı olan Edge’i çalıştıran masaüstü bilgisayarlarda çalışıyor, ancak şirket bana onu bir noktada diğer tarayıcılara ve cihazlara genişletmeyi planladığını söyledi.)

Yeni Bing’i Salı öğleden sonra birkaç saat test ettim ve bu, Google’a göre kesin bir gelişme. Ayrıca, birçok yeteneğine rağmen asla bir arama motoru olarak kullanılmak üzere tasarlanmayan ChatGPT’ye göre bir gelişmedir. Kaynaklardan alıntı yapmaz ve güncel bilgileri veya olayları entegre etmekte sorun yaşar. Dolayısıyla, ChatGPT beyzbol hakkında güzel bir şiir yazabilir veya ev sahibinize rahatsız edici bir e-posta gönderebilirken, geçen hafta Ukrayna’da neler olduğunu veya Albuquerque’de nerede düzgün bir yemek bulabileceğinizi söylemek için pek uygun değil.

Kevin Roose ve Casey Newton, hızla değişen teknoloji dünyasını açıklayan bir podcast olan Hard Fork’un sunucularıdır. Abone olun ve dinleyin.

Microsoft, Prometheus adlı tescilli bir araç kullanarak OpenAI’nin dil yeteneklerini Bing’in arama yeteneğiyle birleştirerek ChatGPT’nin bazı sınırlamalarını aşmıştır. Teknoloji kabaca, arama terimlerini kullanıcıların sorgularından çıkararak, bu aramaları Bing’in arama dizininde yürüterek ve ardından bu arama sonuçlarını bir yanıt formüle etmek için kendi dil modeliyle birlikte kullanarak çalışır. Hem Microsoft’un demolarında hem de kendi testlerimde Bing, seyahat programları oluşturma, beyin fırtınası hediye fikirleri ve kitap ve film olay örgüsünü özetleme dahil olmak üzere aramayla ilgili çeşitli görevlerde iyi performans gösterdi.

Microsoft ayrıca, OpenAI teknolojisini, bir tür aşırı güçlü yazma yardımcısı olarak web tarayıcısı Edge’e entegre etti. Kullanıcılar artık Edge’de bir panel açabilir, genel bir konu yazabilir ve yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir paragraf, blog gönderisi, e-posta veya beş tondan biriyle yazılmış fikir listesi alabilir. (Profesyonel, gündelik, bilgilendirici, hevesli veya komik.) Bu metni doğrudan bir web tarayıcısına, sosyal medya uygulamasına veya e-posta istemcisine yapıştırabilirsiniz.

Kullanıcılar ayrıca, Edge’in yerleşik yapay zekası ile görüntüledikleri herhangi bir web sitesi hakkında sohbet edebilir ve özetler veya ek bilgiler isteyebilir. Salı günü yüksek profilli bir tanıtımda, bir Microsoft yöneticisi Gap’in web sitesine gitti, şirketin en son üç aylık mali sonuçlarının bir PDF’sini açtı ve Edge’den hem önemli içgörüleri özetlemesini hem de verileri en son mali sonuçlarla harmanlayan bir tablo oluşturmasını istedi. başka bir giyim şirketi, Lululemon. AI, neredeyse anında ikisini de yaptı.

Yeni Bing mükemmel olmaktan çok uzak. ChatGPT gibi, kendinden emin görünen saçmalıklar söyleme eğilimindedir ve yanıtları düzensiz olabilir. Ona basit bir matematik bulmacası verdiğimde – “Bir düzine yumurta 0,24 dolarsa, bir dolar kaç yumurta alabilir?” – cevap yanlıştı. (100 dedi; doğru cevap 50’dir.)

Önümüzdeki hafta sonu memleketimde yapılacak çocuk dostu etkinliklerin bir listesini sorduğumda da pek iyi gitmedi. Bing’in önerileri arasında bir Yeni Yıl geçit töreni (geçen hafta sonu gerçekleşti), yerel bir okul için bağış toplama etkinliği (iki hafta sonu önce gerçekleşti) ve bir “bağlı Hanukkah kutlaması” (Aralık ortasında gerçekleşti) vardı.

Tüm bu yapay zeka teknolojilerinin ne kadar hızlı geliştirilip konuşlandırıldığına dair geçerli sorular da var. Ve elbette, arama sorgularını yanıtlamak için AI dil modellerini kullanmak, telif hakkı, ilişkilendirme ve önyargı hakkında bir dizi çetrefilli soruyu gündeme getiriyor. (Belirgin bir tanesini belirtmek gerekirse, trafikleri için Google’a güvenen tüm yayıncılara, Bing’deki sitelerine giden bağlantıları tıklamak zorunda kalmazsa ne olur?)

Ancak, bu araçların yetersiz kaldığı alanlara odaklanırsanız, doğru yaptıkları şeyle ilgili harika şeyi gözden kaçırma riskini alırsınız. Yeni Bing çalışırsa, yalnızca daha iyi bir arama motoru olmayacak. İnternetteki bilgilerle etkileşime geçmenin yepyeni bir yolu, hala tam olarak kavramaya çalıştığım bir yol.

Microsoft baş teknoloji sorumlusu Kevin Scott ve OpenAI CEO’su Sam Altman Salı günü ortak bir röportajda bu sorunların zaman içinde ele alınmasını beklediklerini söylediler. Bu tür yapay zeka için henüz erken günler olduğunu söylediler ve bu teknolojiyi milyarlarca insanın eline vermenin aşağı yönlü sonuçlarını tahmin etmek için henüz çok erken.

Bay Altman, “Herhangi bir yeni teknolojide, her sorunu ve geçici çözümü mükemmel bir şekilde tahmin edemezsiniz” dedi. “Ancak çok sıkı bir geri bildirim döngüsünden geçerseniz, olayların gelişme hızında çok hızlı bir şekilde çok sağlam ürünlere ulaşabileceğimizi düşünüyorum.”

Şimdilik tek bir şey net görünüyor: Yıllarca süren durgunluk ve durgunluğun ardından Microsoft ve OpenAI, aramayı yeniden ilgi çekici hale getirdi.

Bu sütunu gönderdikten sonra asla yapmayacağımı düşündüğüm bir şeyi yapacağım: Masaüstü bilgisayarımın varsayılan arama motorunu Bing olarak değiştiriyorum. Ve tüm yetişkin hayatım boyunca başvuracağım bilgi kaynağım olan Google, beni geri kazanmak için savaşmak zorunda kalacak.