• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Microsoft’un geliri yüzde 2 arttı, ancak karı yüzde 12 düştü

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Yatırımcıları bekleyen ekonomik güçsüzlüğün ortasında, Salı günü Microsoft, dünya çapında hem tüketiciler hem de işletmeler harcamaları dizginlerken altı yılın en yavaş büyümesini bildirdi.

Teknoloji devi, Aralık ayında sona eren üç aylık gelirin yıllık bazda yüzde 2 artışla 52,7 milyar dolara ulaştığını söyledi. Kar yüzde 12 düşüşle 16.4 milyar dolara geriledi.

FactSet’e göre her ikisi de Wall Street beklentilerinin altındaydı, ancak Microsoft’un hisse senedi fiyatı, büyük ölçüde bulut bilişim işi nedeniyle mesai sonrası ticarette yüzde 4’ten fazla arttı.

Yatırımcılar, Microsoft’un bulut bilgi işlem işini ve amiral gemisi bulut ürünü olan Azure’u şirketin geleceği açısından ne kadar önemli olduklarını yakından izliyor. Ekim ayında şirket, yatırımcılara Azure’un büyümesinin çeyrekte yüzde beş puan düşeceğini söyledi. Bununla birlikte, Azure’un gelir artışı, analistlerin korktuğundan daha iyi bir şekilde yüzde 31’e biraz daha az yavaşladı ve akıllı bulut olarak adlandırdığı genel segmenti, aşağı yukarı beklentilerle uyumlu olarak yüzde 18 arttı.


Şirketin yatırımcı ilişkileri başkanı Brett Iversen, Wall Street’in Microsoft’un performansından ekonomik sorunları ayırmaya çalıştığını söyledi. “Neyi kontrol edebileceğimize, yani uygulama tarafına odaklanıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz birkaç ay Microsoft için çalkantılı geçti. Aralık ayında, video oyunu üreticisi Activision’ı satın almak için yapılan 69 milyar dolarlık anlaşmaya ABD’deki düzenleyiciler itiraz etti ve geçen hafta şirket yaklaşık 10.000 çalışanını işten çıkarmaya başladı.

Pazartesi günü Microsoft, ChatGPT ve diğer üretken yapay zeka buluşlarının arkasındaki girişim olan OpenAI’ye büyük bir yeni yatırım yaptığını ve yapay zekayı bir dizi Microsoft ürününe getirme planlarını duyurdu.

En büyük yavaşlama, gelirin yüzde 19 ve işletme gelirinin yüzde 47 düştüğü Microsoft’un kişisel bilgisayar işinden geldi. Salgının ilk aşamasında ticaret patladı. Ancak dünya çapındaki yeni PC sevkiyatları aylardır neredeyse serbest düşüşte ve yeni bilgisayarlara yüklenen Windows işletim sisteminin satışları yüzde 39 düştü.

Geçen hafta işten çıkarmaları açıklayan Microsoft, kıdem tazminatı, gayrimenkul kiralama sözleşmelerinin feshi ve esas olarak Surface tablet ve dizüstü bilgisayarlarından oluşan “donanım portföyümüzdeki değişiklikler” dahil olmak üzere dönüşümün maliyetinin 1,2 milyar dolar olacağını söyledi. Cihaz satışları geçen çeyrekte yüzde 39 düştü.


Bay Iversen, arama motoru Bing ve LinkedIn’i içeren şirketin reklam işinin beklenenden biraz daha kötü performans gösterdiğini söyledi.

Sonuçlar aynı zamanda güçlü doların satış büyümesini yüzde beş oranında düşürmesiyle döviz kuru dalgalanmalarından kaynaklanan devam eden maliyetleri de gösterdi.
 
Üst