• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Microsoft, riski en aza indirmek için yapay zeka kurallarını zorunlu kılar

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Microsoft, Perşembe günü bir dizi yapay zeka düzenlemesini onayladı ve şirket, hızla gelişen teknolojinin riskleri hakkındaki dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin endişelerini ele aldı.

Yapay zekayı birçok ürününe entegre etme sözü veren Microsoft, kritik altyapıda kullanılan sistemlerin trendeki acil fren sistemine benzer şekilde tamamen kapatılabilmesi veya yavaşlatılabilmesi şartı da dahil olmak üzere düzenlemeler önerdi. Şirket ayrıca, bir AI sistemi için ek yasal yükümlülüklerin ne zaman geçerli olduğunu açıklığa kavuşturmak için mevzuat ve bir görüntü veya videonun bir bilgisayar tarafından ne zaman oluşturulduğunu açıkça belirten etiketler için çağrıda bulundu.

Düzenleyici çabalarla ilgili bir röportajda Microsoft başkanı Brad Smith, “Şirketlerin adım atması gerekiyor” dedi. “Hükümetin daha hızlı hareket etmesi gerekiyor.” Önerileri Perşembe sabahı Washington şehir merkezinde düzenlenen bir etkinlikte milletvekillerinin de dahil olduğu bir dinleyici kitlesine sundu.

Regülasyon çağrısı, Kasım ayında ChatGPT sohbet robotunun piyasaya sürülmesiyle ilgide bir artışa yol açarak yapay zekada bir patlamaya işaret ediyor. Microsoft ve Google’ın ana şirketi Alphabet gibi şirketler, o zamandan beri teknolojiyi ürünlerine entegre etmek için yarıştı. Bu, şirketlerin rakiplerinden önce bir sonraki büyük şeye ulaşmak için güvenliği feda ettiğine dair endişeleri artırdı.


Milletvekilleri, kendilerinin metin ve resim üretebilen bu tür AI ürünlerinin bir dezenformasyon seline yol açacağı, suçlular tarafından kötüye kullanılacağı ve insanları işsiz bırakacağı konusundaki endişelerini kamuoyuna açıkladılar. Washington’daki düzenleyiciler, AI kullanan dolandırıcılara ve sistemlerin ayrımcılığı sürdürdüğü veya kanunları çiğneyen kararlar aldığı durumlara karşı tetikte olma sözü verdiler.

Bu incelemeye yanıt olarak, AI geliştiricileri, hükümetleri teknolojiyi denetleme yükünün bir kısmını üstlenmeye çağırıyor. ChatGPT’yi yapan ve Microsoft’u bir yatırımcı olarak kabul eden OpenAI’nin CEO’su Sam Altman, bu ay bir Senato alt komitesine hükümetin teknolojiyi düzenlemesi gerektiğini söyledi.

Manevra, Google ve Facebook’un ana şirketi Meta gibi internet şirketlerinin yeni gizlilik veya sosyal medya yasaları çağrılarını yansıtıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde milletvekilleri bu tür taleplere yanıt vermekte yavaş davrandılar ve son yıllarda birkaç yeni federal mahremiyet veya sosyal medya düzenlemesi ortaya çıktı.


Röportajda Bay Smith, Microsoft’un yeni teknolojiyi yönetme sorumluluğundan kaçmaya çalışmadığını, çünkü şirketin somut fikirler öne sürdüğünü ve hükümetin eyleminden bağımsız olarak bazılarını uygulama sözü verdiğini söyledi.


Sorumluluktan zerre kadar feragat söz konusu değil” dedi.

Bay Altman’ın Kongre önündeki ifadesi sırasında desteklediği, bir devlet kurumunun şirketlerin “yüksek performanslı” yapay zeka modellerini uygulamak için lisans almasını gerektirmesi gerektiği fikrini onayladı.

Smith, “Bu, teste başladığınızda hükümeti bilgilendireceğiniz anlamına gelir” dedi. “Sonuçları hükümetle paylaşmak zorundasınız. Kullanım için lisanslanmış olsa bile, onu izlemeye devam etmek ve beklenmedik sorunlar ortaya çıkarsa hükümete bildirmekle yükümlüsünüz.”

İlk çeyrekte bulut bilişim işinden 22 milyar dolardan fazla kazanan Microsoft, bu yüksek riskli sistemlerin yalnızca “lisanslı AI veri merkezlerinde” çalışabileceğini de söyledi. Bay Smith, şirketin bu tür hizmetleri sunmak için “yanlış konumda” olmadığını kabul etti, ancak birçok Amerikalı rakibinin de bu hizmetleri sunabileceğini söyledi.

Microsoft, hükümetlerin kritik altyapıda kullanılan belirli yapay zeka sistemlerini “yüksek riskli” olarak sınıflandırması ve bir “güvenlik freni” uygulamalarını zorunlu tutması gerektiğini de sözlerine ekledi. Bu özelliği, “mühendislerin uzun süredir asansörler, okul otobüsleri ve hızlı trenler gibi diğer teknolojilere dahil ettikleri fren sistemleri” ile karşılaştırdı.

Microsoft, bazı hassas durumlarda, AI sistemlerini dağıtan şirketlerin müşterileri hakkında belirli bilgileri bilmesi gerektiğini söylüyor. Şirket, tüketicileri aldatmadan korumak için AI tarafından oluşturulan içeriğe özel bir etiket verilmesi gerektiğini söyledi.


Bay Smith, şirketlerin AI ile ilgili zararlar için yasal “sorumluluk” taşıması gerektiğini söyledi. Bazı durumlarda sorumlu taraf, Microsoft’un Bing arama motoru gibi bir başkasının temel yapay zeka teknolojisini kullanan bir uygulamanın geliştiricisi olabilir. Bulut şirketlerinin güvenlik düzenlemeleri ve diğer kurallara uymakla yükümlü olabileceğini de sözlerine ekledi.

Smith, “En iyi bilgiye veya en iyi cevaba sahip değiliz veya en güvenilir konuşmacı olmayabiliriz” dedi. “Ama biliyorsunuz, şu anda özellikle Washington DC’de insanlar fikir arıyor.”
 
Üst