• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

OpenAI’nin toplantı odası dramasındaki kilit oyuncular

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
17 Kasım’da popüler yapay zeka girişimi OpenAI’nin CEO’su Sam Altman’ın şirketin yönetim kurulu tarafından aniden görevden alınmasıyla Silikon Vadisi kargaşaya sürüklendi. Yapay zekanın geleceği konusunda gittikçe hararetlenen mücadeleyi vurgulayan beş günlük inişli çıkışlı yolculuğun ardından Bay Altman yeniden göreve getirildi ve yeni bir yönetim kurulu oluşturuldu. İşte yılın en büyük teknoloji dramasındaki oyuncuların listesi:

Kredi…Jim Wilson/Haberler

OpenAI CEO’su ve Kurucusu Sam Altman: Bay Altman, 2015 yılında Elon Musk ve birkaç kişiyle birlikte kâr amacı gütmeyen bir laboratuvar olarak OpenAI’yi kurdu ve aynı zamanda Silikon Vadisi’nde güçlü bir startup kuluçka merkezi olan Y Combinator’ın başkanlığını yaptı. 2018 yılında CEO olarak görevi devraldı, laboratuvarı kâr amacı güden bir şirkete devretti ve kısa sürede Microsoft’tan 1 milyar dolar fon topladı.

OpenAI Başkanı ve Kurucusu Greg Brockman: Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden ayrıldıktan sonra Bay Brockman, Bay Altman’ın kurulmasına yardım ettiği bir çevrimiçi ödeme şirketi olan Stripe’ta baş teknoloji sorumlusu olarak görev yaptı. OpenAI’nin 12 kurucusu arasında yer alan kendisi, laboratuvarın Google ve diğer teknoloji devlerini yönlendiren kurumsal kısıtlamalardan arınmış yapay zeka geliştireceğini söyledi.

OpenAI’nin baş bilim adamı ve kurucusu Ilya Sutskever: Dr. Sutskever, makinelerin görüntülerdeki nesneleri şaşırtıcı bir doğrulukla tanımlamayı öğrenebildiğini gösteren bir makale yayınlayarak 2012’de yapay zeka patlamasını ateşleyen üç Toronto Üniversitesi araştırmacısı arasındaydı. Google’a katıldıktan sonra Bay Altman, Bay Brockman ve diğerleriyle birlikte OpenAI’yi kurmak üzere ayrıldı.

OpenAI’nin Baş Teknoloji Sorumlusu Mira Murati: Bayan Murati, 2018 yılında OpenAI’ye katıldı ve daha sonra OpenAI’nin Teknolojiden Sorumlu Başkanı oldu. OpenAI’nin dört yönetim kurulu üyesi olan Dr. Sutskever, Adam D’Angelo, Helen Toner ve Tasha McCauley — Bay Altman’ı icra direktörlüğü görevinden almaya karar verdiler ve Bayan Murati’den kısa süreliğine geçici icra direktör olarak görev yapmasını istediler.

Kredi…Getty Images aracılığıyla MediaNews Grubu/Körfez Bölgesi Haberleri

OpenAI yönetim kurulu üyesi Adam D’Angelo: Phillips Exeter Akademisi’nde öğrenciyken, daha sonra Facebook’un kurucusu olacak Mark Zuckerberg ile birlikte çevrimiçi bir müzik çalar geliştirdi. 2006’dan 2008’e kadar Facebook’ta baş teknoloji sorumlusu olarak görev yaptıktan sonra soru-cevap sitesi Quora’yı kurdu. OpenAI’nin yönetim kuruluna 2018’de katıldı ve Quora’nın CEO’su olmaya devam ediyor.

Kredi…Matt Winkelmeyer/Getty Images/Vox Media için Getty Images

OpenAI’nin eski yönetim kurulu üyesi Helen Toner: Bayan Toner, 2021 yılında Yönetim Kuruluna katıldı. Yapay zekanın bir gün insanlığı yok edebileceğine inanan insanlardan oluşan bir topluluk olan Etkili Altruizm ile bağları var. Aynı zamanda bir düşünce kuruluşu olan Georgetown Üniversitesi Güvenlik ve Gelişen Teknoloji Merkezi’nde strateji direktörüdür ve ulusal güvenlik meseleleri üzerine yazılar yazmaktadır. Bay Altman’ı şirkete geri getirme anlaşmasının bir parçası olarak yönetim kurulundan ayrıldı.

Kredi…Kairos Soceity adına Jerod Harris/Getty Images/Getty Images Kuzey Amerika

Eski OpenAI yönetim kurulu üyesi Tasha McCauley: Bayan McCauley, ülkenin en eski düşünce kuruluşlarından biri olan RAND Corporation’da kıdemli yönetim uzmanı olarak görev yapmaktadır ve etkili özgeciliğe adanmış kuruluşların koalisyonu olan Etkili Girişimler’in Birleşik Krallık yönetim kurulunun bir üyesidir. 2015 yılında Bay Musk ve diğerleriyle birlikte Porto Riko’da çığır açan bir yapay zeka güvenlik zirvesine katıldı. Bay Altman geri döndüğünde OpenAI yönetim kurulundan da ayrıldı.

Kredi…Ruth Fremson/Haberler

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella: Bay Nadella, Bay Altman’la 2018 yılında genellikle “milyarderler için yaz kampı” olarak anılan Sun Valley konferansında tanıştı. Ertesi yıl, Bay Nadella ve Microsoft, OpenAI’ye 1 milyar dolar yatırım yapmayı kabul etti. O zamandan beri 12 milyar dolar daha yatırım yaptılar.

Kredi…Brendan McDermid/Reuters

Airbnb’nin CEO’su Brian Chesky: Bay Chesky’nin şirketi, Bay Altman’ın kurulmasına yardım ettiği başka bir teknoloji şirketidir. Bay Altman OpenAI’dan çıkarıldıktan ve şirkete geri dönmenin bir yolunu bulmaya karar verdikten sonra, bunun gerçekleşmesine yardımcı olan birçok arkadaşı ve meslektaşı arasında Bay Chesky de vardı.

Kredi…Jose Sena Goulao/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Twitch’in eski CEO’su Emmett Shear: Bay Shear, Bay Altman’ın kurulmasına yardım ettiği başka bir girişim olan Justin.tv’yi kurdu. Daha sonra Justin.tv’den doğan bir şirket olan Twitch’in CEO’su olarak görev yaptı. Yapay zekanın bir gün insanlığı yok edebileceğine inananlar arasında yer alıyor. Bay Shear ayrıca kısa süreliğine OpenAI’nin geçici CEO’su olarak görev yaptı.

OpenAI’nin yeni CEO’su Bret Taylor: Bay Taylor, Salesforce.com’un eski başkan yardımcısı ve Facebook’un bir başka eski baş teknoloji sorumlusudur. Bay Musk şirketi satın aldığında Twitter’ın da başkanıydı. Bay Altman’ı OpenAI’ye geri getirme anlaşmasının bir parçası olarak Bay Taylor, OpenAI yönetim kuruluna katıldı ve başkanlığı üstlendi.

Kredi…Haberler için David Degner

Lawrence H. Summers, yeni OpenAI yönetim kurulu üyesi: Bay Summers ülkenin en tanınmış ekonomistlerinden biridir. Clinton yönetiminde hazine bakanı olarak görev yaptı ve yapay zekanın işçileri yerinden etme potansiyeli hakkında yorum yaptı. Ancak yıllar geçtikçe itibarı zedelendi. Harvard’ın başkanıyken, kadınların matematik ve bilime yönelik doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olmayabileceğini söyledi.

Kredi…Stephen Lam/Reuters

Silikon Vadisi yatırımcısı Ron Conway: Bay Conway tanınmış bir risk sermayedarıdır ve Bay Altman’ın uzun süredir arkadaşıdır. Bay Chesky ile birlikte Bay Altman’ın OpenAI’ye geri dönmeye ikna edilmesine yardımcı oldu. Bu hafta Bay Altman’a, OpenAI yönetim kurulundan neden çıkarıldığına ilişkin spekülasyonları susturmasını isteyen bir kısa mesaj gönderdi.