• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

OpenAI baş bilim adamı Ilya Sutskever şirketten ayrılıyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
OpenAI'nin kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever, Kasım ayında şirketin yüksek profilli CEO'su Sam Altman'ı görevden almak için diğer üç yönetim kurulu üyesine katılarak, bu hareketten pişman olduğunu söylemeden önce San Francisco AI şirketinden ayrılıyor.

Dr.'un ayrılışı Şirket tarafından Salı günü bir blog yazısında duyurulan Sutskever, Silikon Vadisini hayrete düşüren ve Bay Altman ile şirketinin teknoloji endüstrisini yapay zeka çağına taşımaya hazır olup olmadığı konusunda soruları gündeme getiren hikayede bir bölümü daha kapatıyor.

Bay Altman, devrilmesinden sadece beş gün sonra OpenAI'ye döndükten sonra kontrolünü yeniden ele aldı ve bazı eleştirmenlerini endişelendirerek giderek daha güçlü teknolojilere doğru ilerlemeye devam etti. Dr. Sutskever bir OpenAI çalışanı olarak kaldı ancak asla işe geri dönmedi.

Bay Altman bir röportajda “Bu hepimiz için duygusal bir gün” dedi. “OpenAI onsuz var olamazdı ve kesinlikle onun tarafından şekillendirildi.”

Bir açıklamada Dr. Sutskever: “OpenAI'den ayrılma kararı aldım. Şirketin gelişimi mucizeviydi ve OpenAI'nin hem güvenli hem de kullanışlı bir YGZ geliştireceğine inanıyorum.” AGI veya yapay genel zeka, beynin yapabildiği her şeyi yapabilen, gelişmemiş bir teknolojidir.

Dr. 38 yaşındaki Sutskever, yeni bir projeye başladığını ekledi ancak ayrıntı vermedi.

Önemli bir OpenAI araştırmacısı olan Jakub Pachocki, Dr. Yakın zamanda yapılan bir bağış toplama anlaşmasına göre değeri 80 milyar doları aşan şirkette baş bilim insanı olarak Sutskever'in yerini alacak.

Pazartesi günü OpenAI, sesli komutları, görüntüleri ve videoları alıp yanıtlayabilen ChatGPT sohbet robotunun yeni bir versiyonunu tanıttı ve yeni bir tür konuşan dijital asistan yaratma yarışına Google ve Apple gibi teknoloji devleriyle katıldı.

OpenAI, 2015 yılında Bay Altman, Elon Musk ve Dr. Sutskever, yapay zeka araştırmalarının kurucusu ve uzun süredir ön saflarında yer alıyor. Dr.'un taahhüdü. Sutskever şirkete anında güvenilirlik kazandırdı. Toronto Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencisi olarak, son on yılda bu alanda ilerleme sağlayan teknoloji olan sinir ağlarını kullanan bir yapay zeka atılımının parçasıydı.

OpenAI, 2022'nin sonlarında soruları yanıtlayabilen, şiir yazabilen, bilgisayar kodu oluşturabilen ve insanlar gibi sohbet edebilen çevrimiçi bir sohbet robotu olan ChatGPT'nin piyasaya sürülmesiyle dünyayı heyecanlandırdı. Teknoloji endüstrisi hızla üretken yapay zeka olarak adlandırılan, kendi başına metin, resim ve diğer medyaları oluşturabilen teknolojilere yöneldi.

OpenAI ve Google gibi şirketlerde on yıldan fazla süren araştırmaların sonucu olarak, üretken yapay zeka, e-posta programlarından İnternet arama motorlarına ve dijital asistanlara kadar her şeyi yeniden tasarlamaya hazırlanıyor.

Bay Altman, Kongre önünde ifade vererek ve dünyanın dört bir yanındaki yasa yapıcılar, düzenleyiciler ve yatırımcılarla toplantılar yaparak üretken yapay zekaya geçişin sözcüsü oldu. Kasım ayında OpenAI'nin yönetim kurulu, şirketin sonunda yapay genel zeka yaratma planı konusunda kendisine artık güvenilemeyeceğini söyleyerek onu beklenmedik bir şekilde kovdu.

OpenAI'nin yönetim kurulu altı kişiden oluşuyordu: üç kurucu ve üç bağımsız üye. Dr. Sutskever, daha fazla ayrıntı vermeden Bay Altman'ın “iletişimlerinde tutarlı bir şekilde samimi” olmadığını söyleyerek, Bay Altman'ın başkan ve CEO olarak görevden alınması yönünde dışarıdan üç kişiyle birlikte oy kullandı.

OpenAI'nin başkanı ve diğer kurucu ortak Greg Brockman, protesto amacıyla şirketten istifa etti. Dr. Pachocki.

Günler sonra yüzlerce OpenAI çalışanı istifa etmekle tehdit ederken Dr. Sutskever, Bay Altman'ı görevden alma kararından pişman olduğunu ve fiilen yönetim kurulundan istifa ederek Bay Altman'a karşı üç bağımsız üye bıraktığını söyledi.

Bay Altman, yönetim kuruluyla birlikte iki üyenin yerine eski Salesforce yöneticisi Bret Taylor ve eski ABD Hazine bakanı Lawrence Summers'ın getirilmesi konusunda anlaştıktan sonra başkan olarak geri döndü. Birkaç ay sonra yönetim kurulu yedi kişiye ulaştığında Bay Altman yönetim kurulu koltuğunu yeniden kazandı.

Geçen yıl Dr. Sutskever, teknolojinin gelecekteki sürümlerinin zarar vermemesini sağlamanın yollarını keşfetmek için OpenAI bünyesinde bir Süper Hizalama ekibi kurmaya çalışıyor. Bu alandaki diğer kişiler gibi o da yapay zekanın tehlikeli olabileceğinden ve hatta belki de insanlığı yok edebileceğinden giderek daha fazla korkmaya başladı.

Jan Leike, Dr. Super Alignment ekibini yöneten Sutskever de OpenAI'den istifa etti. Bu rolü şirketin diğer kurucu ortağı John Schulman üstlenecek.

Bay Altman'ın görevden alınmasından önceki haftalarda Dr. ChatGPT'nin temel teknolojisi olan GPT-4'ün gelişimini denetleyen Pachocki, şirketin araştırma direktörlüğüne terfi etti. Aşağıda bir pozisyon aldıktan sonra Dr. Bu hareketlere aşina olan iki kişi, Sutskever'in göreve gelmesinden sonra onun yanında bir pozisyona terfi ettirildiğini söyledi.

Bay Altman'ın görevine iade edilmesinin ardından Dr. Sutskever işe dönmedi. Bay Altman, dönüşü konusunda pazarlık yapmayı umduğunu ancak bunun sonuçta mümkün olmadığını belirtti.

Kasım ayından bu yana Dr. Pachocki fiilen baş bilim insanıdır. Dr. Sutskever, kendisini ve diğerlerini OpenAI'ye işe aldıktan sonra, başta GPT-4 olmak üzere şirketin en önemli projelerinin birçoğunda kilit araştırmacı olarak görev yaptı.

“İlya'ya minnettarım” dedi Dr. Pachocki bir röportajda. “Farklı ve birçok açıdan tamamlayıcı liderlik tarzlarımız var.”

Bay Altman Salı günü Dr. ile konuştuğunu söyledi. Sutskever konuştu. Bay Altman, “Kendi deyimiyle AGI'yi hissetmemiz için bizi zorladı ve zorlamaya devam edecek” dedi.