• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

OpenAI CEO’su Sam Altman şirketin yönetim kurulundan çıkarıldı

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
OpenAI Cuma öğleden sonra bir blog yazısında, teknoloji endüstrisindeki yapay zeka patlamasının yüzü haline gelen yüksek profilli OpenAI yöneticisi Sam Altman’ın yönetim kurulu tarafından şirketten atıldığını söyledi.

Şirket, daha önce şirketin baş teknoloji sorumlusu olarak görev yapan Mira Murati’nin geçici CEO olarak atandığını söyledi.

Şirket, “Bay “Altman’ın ayrılışı, yönetim kuruluyla olan iletişiminde tutarlı bir şekilde samimi olmadığı ve bu durumun onun sorumluluklarını yerine getirmesini engellediği sonucuna varılan, yönetim kurulu tarafından yapılan tavsiye niteliğinde bir inceleme sürecinin ardından geldi” dedi. “Yönetim kurulunun artık kendine güveni yok” OpenAI’ye liderlik etmeye devam etme yeteneği.”

Bu hamle, geçen yıl şirketin en önde gelen yöneticilerinden biri ve en büyüleyici kişiliklerinden biri olarak ortaya çıkan 38 yaşındaki Bay Altman için devasa bir düşüş anlamına geliyor. Geçen sonbaharda OpenAI, çevrimiçi sohbet robotu ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle endüstri çapında bir yapay zeka çılgınlığını ateşledi.

Uzun süredir teknoloji girişimcisi olan Bay Altman, Elon Musk’un mali desteğiyle 2015 yılında OpenAI’nin kurulmasına yardımcı oldu. Küçük San Francisco şirketini, Microsoft’tan milyarlarca dolar tarafından desteklenen ve Facebook’un ana şirketi olan Google ve Meta gibi Silikon Vadisi devlerinin kıskandığı bir teknoloji lideri olan nadir bölgelere götürdü.

Bay Altman aynı zamanda teknoloji endüstrisinin yapay zekaya doğru geçişinin sözcüsü haline geldi ve Kongre önünde ifade vererek ve dünyanın her yerindeki etkileyici kanun koyucular ve düzenleyiciler arasında ifade verdi. Sektördeki pek çok kişi yapay zekanın nesiller boyunca gerçekleşen en büyük teknoloji değişimi olduğuna inanıyor ve hiç kimse buna yönelik popüler coşkuyu ateşlemek için Bay Altman’dan daha fazlasını yapmadı.

Açıklamada söylenenlerin ötesinde OpenAI yönetim kurulunun kararına neyin yol açtığı hemen belli olmadı. Yorum yapması için Bay Altman’a hemen ulaşılamadı. Eskiden Twitter olarak bilinen X’teki bir gönderide şunları yazdı: “Openai’de geçirdiğim zamandan keyif aldım. Kişisel olarak beni ve umarım dünyayı biraz değiştirdi. En çok keyif aldığım şey bu kadar yetenekli insanlarla çalışmaktı. Daha sonra ne olacağına dair söyleyecek daha çok şeyim olacak.”

Perşembe akşamı Bay Altman, Oakland, Kaliforniya’da bir etkinliğe katıldı ve yapay zekanın artık kendi başına görüntü, video, ses ve diğer sanat formlarını üretebilmesi nedeniyle sanatın ve sanatçıların geleceği hakkında konuştu. OpenAI’den ayrıldığına dair herhangi bir belirti vermedi ancak defalarca kendisinin ve şirketin sanatçılarla çalışmaya devam edeceğini ve geleceklerinin parlak olmasını sağlamaya yardımcı olacağını söyledi.

Günün erken saatlerinde Emerson Collective’in kurucusu ve başkanı Laurene Powell Jobs ve Meta ve Google yöneticileriyle birlikte San Francisco’daki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği CEO Zirvesi’ne katıldı.

Şirket, OpenAI’yi Bay Altman’la birlikte kuran Greg Brockman’ın yönetim kurulu başkanlığından ayrılacağını ancak şirketin başkanlığı görevini sürdüreceğini ve CEO’ya rapor vereceğini söyledi.

OpenAI geçen Kasım ayında ChatGPT’yi piyasaya sürdüğünde, sohbet robotu yüz milyonlarca kullanıcının ilgisini çekti ve soruları yanıtlama, şiir yazma ve önüne çıkan hemen hemen her konuyu tartışma biçimiyle insanları etkiledi.

Chatbot’un başarısından sonra tüm teknoloji endüstrisi, kendi başına metin, görüntü ve diğer medyaları üretebilen teknolojilere, üretken yapay zekaya yöneldi. OpenAI ve Google gibi şirketlerde on yıldan fazla süren araştırmaların sonucu olan bu teknolojiler, e-posta programlarından İnternet arama motorlarına ve dijital öğretmenlere kadar her şeyi yeniden şekillendirmeye hazırlanıyor.

OpenAI, şirkete 80 milyar dolardan fazla değer verecek (bir yıldan az bir süre önceki değerlemesinin neredeyse üç katı) yeni bir finansman turunu kapatmak için görüşmelerde bulunuyor ve Bay Altman’ın ayrılışının bu görüşmeler üzerinde ne gibi bir etki yaratacağı belli değil.

Ancak onun görevden alınması, OpenAI’ye 13 milyar dolar yatırım yapan ve şirkette yüzde 49 hisseye sahip olan Microsoft’a bir darbe oldu. Microsoft CEO’su Satya Nadella bu yıl, OpenAI’de geliştirilen teknolojinin Bing arama motorundan yaygın olarak kullanılan kurumsal yazılıma kadar neredeyse tüm Microsoft ürünlerinde kullanılmasına yönelik kapsamlı bir planı açıkladı. Bay Altman, planları duyurmak için bir basın etkinliğinde kendisine eşlik etti.

Microsoft Cuma öğleden sonra OpenAI ile yakın çalışmaya devam etmeyi planladığını duyurdu.

Şirketin sözcüsü Frank Shaw, yaptığı açıklamada, “OpenAI ile uzun vadeli bir ortaklığımız var ve Microsoft, AI’nın bir sonraki çağını müşterilerimize sunarken Mira ve ekibine bağlı kalmaya devam ediyor” dedi. Microsoft’un hisse senedi fiyatı, Bay Altman’ın ayrılışının açıklanmasının ardından son 30 dakikalık işlem süresinde yüzde 1’den fazla düştü.

OpenAI’nin dört üyeli yönetim kurulu, aralarında şirketin baş bilim adamı ve kurucu ortağı Ilya Sutskever ve soru-cevap web sitesi Quora’nın genel müdürü Adam D’Angelo’nun da bulunduğu saygın yapay zeka araştırmacıları, teknoloji yöneticileri ve yapay zeka politikası uzmanlarından oluşuyor. Yönetim kurulu üyelerine yorum için hemen ulaşılamadı.

Mevcut ve eski OpenAI çalışanları bu haber karşısında şok oldu. Cuma sabahı geç saatlere kadar Bay Altman’ı sanki şirkette uzun bir geleceği varmış gibi tartışıyorlardı. Şirket dışındaki araştırmacılar, girişimciler ve yatırımcılar da aynı derecede şaşırdı ve birçoğu OpenAI’nin neden bu kararı verdiğini merak etti.