• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Suriye’de baş derisi kopan çocuk, Hatay’da sıhhatine kavuştu

admin

Administrator
Administrator
Suriye’de baş derisi kopan çocuk, Hatay’da sıhhatine kavuştu
Suriye’nin Halep kentinde yaşayan 14 yaşındaki Ahid Hamdo, 6 ay evvel konutlarının yanındaki kuyudan su çekmeye çalışırken, su motorunun kayışına saçlarını kaptırdı.

Su kuyusuna düşerek yaralanan genç kızın baş derisi de büsbütün koptu. Hamdo, 4 gün Halep’te tedavi gördükten daha sonra getirildiği Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde plastik ve estetik cerrahisi kısmında yapılan tetkiklerin akabinde ameliyata alındı.

Uyluk ve kalça bölgesinden cilt nakli yapılan genç kız, başarılı geçen 9 ameliyatın akabinde bir daha yaşama tutundu.

“TÜRK HEKİMLERİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM”

Ahid Hamdo, Suriye’de tedavisinin yapılamadığını söyleyerek, “Akrabalarım beni hudut kapısına getirdi. Hastanede 6 aydır kalıyorum. Çok güç günler geçirdim lakin hepsi geride kaldı. Türkiye’de sıhhatime kavuştum, hayli memnunum. Türk tabiplerine hayli teşekkür ederim.” diye konuştu.

KULAĞININ DA BİR KISMI KOPTU

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Operatör Tabip Serkan Kaya, Ahid’in hastanelerine saçlı derinin tamamı ile kulağının da bir kısmının kopmuş olarak geldiğini söylemiş oldu.

“SAÇLARI yenidenDAN ÇIKMAYACAK”

Suriyeli kızın kafatasında da birkaç kırık belirlediklerini anlatan Kaya, 9 ameliyat geçiren Hamdo’yu bir ay daha sonra taburcu edeceklerini lisana getirerek, şöyleki dedi:

“Çoklu ameliyat geçirdiği için cilt nakli ve hücresel tedaviler uygulandı. Ne yazık ki saçları yenidendan çıkmayacak. Tahminen ileride farklı teknolojilerle ahenk sağlanabilir, peruk da bu durumda kendisine yardımcı olabilir. Değerli olan burada büyük travmayı sağ salim atmasıdır. Hamdo hastanemizde 6 aydan bu yana kalıyor, geçirdiği ameliyatlar daha sonrasında genel durumu düzeldikten daha sonra yara kapatma süreci başlatıldı.

“AİLEDEN BİRİYMİŞ ÜZERE DAVRANDIK”

Kızımız buraya birinci geldiğinde şuuru çok bulanıktı ve sahiden o birinci devir psikiyatrik açıdan da hayli dertliydi. Bu düzeye gelmesinde hastanemizin öbür branşlarının da epeyce katkısı oldu. Süreç kendisi için de epeyce travmatik geçmişti. daha sonraki periyotta ise hastanın yakınlarına ulaşılmasında badireler çıktı, zira hududun öbür tarafındaydılar. Biz de aileden biriymiş üzere davrandık. Şu an çok keyifli ve tedavisinin yeterli gittiğini kendisi de biliyor. Nadiren karşılaştığımız travmatik hastalardan bir tanesi ve çocuk olması hakikaten zedeleyici, bu istikametten bizi de etkiledi. İnşallah tedavisini tamamlayıp yinedan ailesine kavuşturacağız.”

Kaya, sıhhatine kavuşan genç kıza yara temizleme ve dikiş alma üzere süreçler yapılacağını, bu niçinle bir süre daha hastanelerinde konuk ettiklerini kelamlarına ekledi.