• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Türkiye: Suriye’ye yardım düzeneği yenilenmeli

admin

Administrator
Administrator
Türkiye: Suriye’ye yardım düzeneği yenilenmeli
Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu toplantısında konuştu.

Sinirlioğlu, konuşması sırasında insani yardımların sürekliliğinin değerine dikkati çekti.

Suriye’ye insani yardım mesajı

Sinirlioğlu, “Sınır ötesi yardım sistemi, Suriye’nin kuzeybatısında yaşayan milyonlarca insan için emniyetli bir insani yardım çizgisi olduğunu kanıtladı. Bu, fiziki yardımın ötesinde eğitim, müdafaa ve sıhhat hizmetlerinde kritik dayanak de içeriyor.” dedi.

“Burada saklı bir hedef kelam konusu değil”

Sınır ötesi yardım düzeneğinin ölçeği, kapsamı ve aktifliği bakımından hiç bir karşılığı ve ikamesi olmadığını belirten Sinirlioğlu, “Burada kapalı bir hedef kelam konusu değil. Hedef, bu yardıma muhtaç hayatları kurtarmaktan öbür bir şey değil.” diye konuştu.

BM Güvenlik Kurulu’nda yardım düzeneğinin yenilenmesi için hazırlanan tasarının sunucuları Norveç ve İrlanda ismine konuşan İrlanda’nın BM Daimi Temsilcisi Fergal Mythen da tüm erişim kanallarının daima olarak ulaşılabilir olması davetinde bulundu.

Amerikalı temsilci: Sınır ötesi yardımın yerini hiç bir şey tutamaz

Mythen, Suriye’de rejim denetiminden ülkenin başka bölgelerine gönderilen yardımların sayı ve ölçüsü artsa da hudut ötesi yardımlar kadar çabucak hemen tesirli olmadığını aktararak, “İhtiyaç sahibi milyonlarca Suriyeli’ye besin, barınak, yıkanma, muhafaza, aşı ve kritik tıbbi hizmetler sağlayan hudut ötesi yardım düzeneği vazgeçilmez olmaya devam ediyor.” formunda konuştu.

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood ise BM’nin hudut ötesi yardım sisteminin dünyadaki en inançlı ve şeffaf operasyonlardan biri olduğunu lisana getirerek, “Sınır ötesi yardımın yerini hiç bir şey tutamaz.” tabirlerini kullandı.

Rusya’dan Batılı ülkelere suçlama

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, sosyoekonomik bozulmanın krizin başlangıcından bu yana en makûs durumda olduğunu belirtti, insani yardım düzeneğini sürdürmenin değerini vurguladı.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Batılı ülkeleri Suriye’ye yönelik insani yardım düzeneğini siyasallaştırmakla suçlayarak, “kesinlikle kabul edilemez, yasa dışı ve tek taraflı” Batı’nın yaptırımlarının bayağı Suriyelilerin hayatlarını etkilediğini kaydetti.

Yardım sisteminin sona ereceği tarih

BM’ye nazaran, 2023’te yaklaşık 15,3 milyon insan (çatışmanın başladığı 2011’den bu yana en yüksek sayı) insani muhafaza ve yardıma gereksinim duyacak.

AA’nın haberine nazaran, uzun müddettir devam eden yardım sistemi, 10 Ocak 2023’te sona eriyor.

Yalnızca bir hudut kapısından yardım gidiyor

BM Güvenlik Kurulu’nun 2014’te kabul ettiği karar tasarısına göre Suriye’nin kuzeybatısındaki bölgelere memleketler arası yardım gönderiliyor.

Suriye’de muhaliflerin denetimindeki bölgelere Irak ve Ürdün’ün yanı sıra Türkiye’deki iki hudut kapısından insani yardım gönderilmesini önnazarann karar tasarısı, daha sonraki senelerda Rusya ve Çin’in itirazları üzerine sonlandırıldı.

Bölgeye halihazırda sadece Cilvegözü Hudut Kapısı üzerinden besin ve ilaç yardımı ulaştırılıyor. BM Güvenlik Kurulu’nda yardım programının müddetinin 10 Ocak 2023’e kadar uzatılması konusunda uzlaşı sağlanmıştı.

Yardım programının uzatılması için Kurulun beş daimi üyesinden (Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere) hiç birinin itiraz etmemesi şartıyla en az 9 üyenin onayı gerekiyor.