• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Teknik işten çıkarmalar genç işçileri şok ediyor. Yaşlı? O kadar değil.

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Bay Pulliam, “Bu bir hediye,” dedi. “Bu hikayenin anlatıldığını sanmıyorum. Her zaman kıyamet ve kasvet vardır.

Ancak ilk ekonomik gerilemeyi yaşayan teknoloji çalışanları için kesintiler ufuk açıcı oldu. Bayan Chang, durgunluğa dayanıklı görünen bir teknoloji endüstrisine girmek için üniversitede ürün tasarımı eğitimi almıştı. Lyft’in kovulması bu inancı sarstı.

Facebook’un ana şirketi Meta’da yazılım görevlisi olan Erin Sumner, daha önce potansiyel işe alımlara şirketin şimdiye kadarki en hızlı 1 trilyon dolara ulaşan şirket olduğunu söyleyerek övünüyordu. Hisse senedi fiyatlarının düştüğü ve ana işi olan dijital reklamcılığın zorlandığı geçen yıl boyunca bile şirketin güçlü yanlarını tanıtmaya devam edeceğini söyledi.

Geçen yıl işten çıkarma söylentileri dolaştığında, şirketin bankada sahip olduğu 40 milyar dolardan fazla nakit paraya atıfta bulunarak meslektaşlarına işlerinin güvende olduğuna dair güvence verdi. Ancak Kasım ayında işten çıkarılan 11.000 işçi arasındaydı.

32 yaşındaki Bayan Sumner, “Bu yürek parçalayıcıydı” dedi. Müşteri bilgilerini arama sonuçlarından kaldırmayı amaçlayan DeleteMe adlı yeni bir girişimde lider işe alım uzmanı olarak yeni bir iş bulmayı başardı. Ancak, daha fazla teknoloji işten çıkarmaları okuduğunda her okuduğunda utandığını söyledi.

Bayan Sumner, “Korkarım durum düzelmeden önce daha da kötüleşecek” dedi. “Garanti yok. Dünyanın en güvenli şirketinden kovuldum.”

Kaderin benzer bir şekilde tersine dönmesi, yazılım hizmetleri satan şirketleri zorladı. Bir endüstri lideri olan Salesforce’un hisseleri, gelir artışının yavaşlaması nedeniyle geçen yıl yaklaşık yüzde 50 düştü. Şirket, pandemi sırasında Slack Technologies’i satın almak için 28 milyar dolar harcayarak çok para harcıyordu. İki yıl içinde 49.000 çalışandan 80.000 çalışana yükseldi.

Şirketin CEO’su Marc Benioff, geçen hafta şirketin çalışanlarının yüzde 10’unu işten çıkarma kararını tartışmak için yapılan bir paydaş toplantısında, kesintileri bağlamına koyarak hoşnutsuz işgücüne sempati duymaya çalıştı.
 
Üst