• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Telegram Messenger Nedir? Telegram'ın Tarihçesi

Zeo

Administrator
Yetkili
Administrator
Telegram Nedir?

Telegram, hız ve güvenliğe odaklanan bir mesajlaşma uygulamasındır. Kullanımı çok basittir ve rakiplerine kıyasla çok hızlıdır. Telegram’ın en iyi özelliği ise tamamen ücretsiz olmasıdır. Telegram'ın bir başka önemli ve heyecan verici özelliği, ise telefonda, tablette ve bilgisayarda kullanılabilmesidir.

Piyasada çok sayıda messenger uygulaması mevcuttur. Bu durumda, bu uygulamaların birbirleriyle rekabet etmesi gerçekten güçtür. Telegram Messenger’ı başka bir uygulamadan ayıran tek şey benzersiz özellikleridir.

Özelliklerden bahsetmişken, Telegram Messenger uygulaması hız ve güvenlik özellikleriyle en iyi messenger uygulaması listesinde yerini alır. Şirket, “Telegram, dünyadaki en hızlı ve en güvenli kitlesel mesajlaşma sistemi” olduğunu iddia etmektedir ve tüm bu iddialar Nikolai Durov'un açık kaynaklı MTProto protokolü sayesinde ortaya atılmıştır.

Telegram, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak çalışır ve hizmetleri için ücret almayı planlamaz. Ancak gelecekte, geliştirmeler için paraya ihtiyaç duymaları halinde, kullanıcılardan bağış isteyebilir veya uygulama içi satın alımlar olarak ek hizmetler sunabilir. Şu anda, veritabanlarında yaklaşık 100.000 günlük aktif kullanıcı var.

Telegram Messenger'ın Tarihçesi

Telegram Messenger, Nikolai ve Pavel Durov tarafından geliştirilmiştir. Telegram Messenger, Durov kardeşlerin ilk projesi değiştir. Durov kardeşler ilk olarak Rus sosyal ağı olan VK ile başarı meyvesini tatmışlardır. Fakat VK’nın Mail.ru Grubu’na satışı sonrası şirketten ayrılmışlardır.

Kardeşlerden Pavel, Telegram’ın finansal ve ideolojik kısmı üzerine çalışırken, Nikolai ise teknolojik taraf ile ilgilenmektedir. Tech Geek olan Nikolai, programda birden fazla veri merkeziyle çalışmak için optimize edilmiş benzersiz bir özel veri protokolü geliştirdi. Bu durum Telegram’ı güvenilir ve hızlı Messenger programı olmasını sağladı.
 
Üst