• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Tesla'nın ABD elektrikli otomobil pazarındaki payı yüzde 50'nin altına düştü

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Tesla'nın ABD'de bir zamanlar hakim olan elektrikli araç pazar payı, pille çalışan araba satışlarının rekor kırmasına rağmen bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 50'nin altına düştü. Bu, Salı günü yayınlanan bir araştırma firmasının yeni tahminlerine göre.

Araştırma firması Cox Automotive'e göre Elon Musk liderliğindeki şirket General Motors, Ford Motor, Hyundai ve Kia'ya kaptırdığı için Tesla, Nisan'dan Haziran'a kadar elektrikli otomobil satışlarının yüzde 49,7'sini oluşturdu; bu oran bir önceki yıl yüzde 59,3'tü. Cox, şirketin pazar payının ilk çeyrekte yüzde 50'nin altına düştüğünü söyledi. Önde gelen bir otomotiv pazarı araştırmacısı olan şirket, tescillere, şirket raporlarına ve diğer verilere dayanarak pazar payını tahmin ediyor.

Rakamlar, Tesla'nın 2012 yılında Model S sedan modelinin piyasaya sürülmesiyle etkili bir şekilde yarattığı pazarda hakimiyetini kaybettiğinin son işareti. Bu arabadan önce Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl çok az sayıda elektrikli araba satılıyordu.

Genel olarak, ABD'deki elektrikli araç satışları yıllık bazda yüzde 11,3 arttı. Bu, satışlar artık geçen yıl olduğu gibi yılda yüzde 40'ın üzerinde artmasa bile, bu teknolojiye yönelik tüketici talebinin sağlıklı kaldığını gösteriyor. Amerikalılar çeyrekte 330.000'den fazla elektrikli otomobil ve hafif kamyon satın aldı veya kiraladı; bu, üç aylık dönemde satılan veya kiralanan tüm yeni araçların yüzde 8'ini temsil ediyor. Cox, bir yıl önce elektrikli araçların pazarın yüzde 7,2'sini oluşturduğunu söyledi.


Birkaç yıl önce Tesla'nın çok fazla rakibi yoktu ve neredeyse hiçbir şirket tam şarjlı veya hızlandırılmış arabalarının menziline ulaşamazdı. Ancak köklü otomobil üreticileri, 300 mil veya daha fazla yol kat edebilen, Tesla arabalarının performansına eşdeğer, hatta bazen onu aşan elektrikli araçlar piyasaya sürdü.

Bir endüstri grubu olan Alliance for Automotive Innovation'ın Salı günü yayınladığı ayrı bir rapora göre, ABD'de 100'den fazla elektrikli model mevcut. Model çeşitleri ve çeşitleri arttıkça fiyatlar düştü, bu da daha fazla insanın araba alabileceği anlamına geliyor.

Cox'un endüstri içgörüleri direktörü Stephanie Valdez Streaty, yaptığı açıklamada, yoğun rekabetin “sürekli fiyatlandırma baskısını artırdığını ve elektrikli araçların benimsenmesinde yavaş bir artışa katkıda bulunduğunu” söyledi.

Artık pek çok tüketici, bakım ve onarım sunabilen geniş bayi ağlarına sahip BMW veya Ford gibi köklü otomobil üreticilerinden elektrikli otomobil satın alıyor. Tesla, arabalarını çevrimiçi olarak satıyor ve birçok tüketici, arabalarını şirketin nispeten küçük servis merkezleri ağında tamir ettirmenin zor olabileceğini bildirdi.

Tesla satışları aynı zamanda yaşlanan ürün yelpazesinden de zarar gördü. En çok satan araç Model Y, 2020 yılında piyasaya çıktı ve bu nedenle sektöre göre modası geçmiş durumda. Hyundai ve kardeş şirketi Kia, rekabetçi fiyatlarla ve daha yeni tasarımlarla Tesla'dan daha fazla elektrikli model sunuyor.


Son yıllarda yavaş bir başlangıçtan sonra GM, yakın zamanda benzinli arabaların dönüştürülmüş modelleri yerine elektrikli araçlar olarak tasarlanan araçları piyasaya sürmeye başladı. Şirket artık LG Energy Solution ile ortak girişimde ABD yapımı piller de kullanıyor. Birkaç ay içinde GM'nin, Chevrolet Equinox'un elektrikli versiyonunu, 7.500 dolarlık federal vergi kredisi hariç, yaklaşık 35.000 dolarlık fiyatla satmaya başlaması bekleniyor.

Tesla geçen hafta küresel ikinci çeyrek satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 düşüşle yaklaşık 444.000'e düştüğünü söyledi. Şirket satışlarını ülkeye göre ayırmasa da Cox, Tesla'nın ABD satışlarının ikinci çeyrekte yüzde 6,3 düşüşle 175.000 araca gerilediğini tahmin ediyor.

Musk ayrıca sosyal medya platformu X'te sağcı siyaseti savunarak Tesla satışlarına zarar vermiş olabilir. Elektrikli araç sahipleri genellikle liberal veya sol eğilimlidir ve elektrikli araç satışları, Demokratları eyalet ve federal makamlara seçme eğiliminde olan eyaletlerde en yüksektir.

Son çeyreklerde elektrikli araç satışları bazı otomobil üreticilerinin beklediği kadar hızlı artmadı ancak pazar hâlâ benzinli araçlara göre daha hızlı büyüyor. Hibrit araç pazarı son zamanlarda tamamen elektrikli araçlara göre daha hızlı büyüdü. Fişe takılması gerekmeyen hibrit araçlar, tüketicilerin düzensiz bir halka açık şarj ağını atlamasına olanak tanıyor.

Tüm otomobil üreticileri bundan faydalanmıyor. Cox, Mercedes-Benz, Polestar, Porsche ve Volvo'nun elektrikli modellerinin ikinci çeyrekte yıllık bazda düşüşler gördüğünü söyledi. Şirket, ayrıntılı satış ve pazar payı rakamlarını Perşembe günü yayınlayacağını söyledi.
 
Üst