• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Verstappen Çin GP Sprintini kazandı. Ferrari: Leclerc 4. ve Sainz 5.

Helldorado

Moderator
Moderatör
Küçük olsa bile, neredeyse isteksizce bile olsa, Max Verstappen Şanghay sprintini Red Bull'uyla Lewis Hamilton'ın Mercedes'inin ve diğer mavi aracı Sergio Perez'in önünde kazandı. Charles Leclerc 5'inci olan Carlos Sainz'ın diğer kırmızı aracıyla zorlu mücadelenin ardından 4'üncü oldu. Yarın gerçekleşecek olan Şangay GP'sinin 19 tur ve 100 kilometrelik başlangıç yarışlarında (İtalyan saatiyle sabah 9'da) ve sıralamaları beklerken (bu sabah sabah saat 9'da), üç kez dünya şampiyonu, sezonun ilk küçültülmüş format yarışını kazanıyor. Sezon (bir sonraki sezon 3-5 Mayıs'ta Miami'de olacak, ardından Brezilya, Avusturya, Austin ve Katar gelecek) ve kariyerinin sekizinci sezonu. Ve Hollandalı'nın F1 programlarına girdiği 2021'den bu yana yapılan değişikliklere rağmen sprint'i sevmediğini ve sevmemeye devam ettiğini söylemek. Aslında orada olduğuna göre birisinin onu kazanması gerekiyor.

Ve Max buna uyum sağlıyor: “İlk turlar oldukça heyecanlıydı, ön tarafta çok baskı yapıyorlardı, ben de çok kayıyordum ama sonra geliştik ve lastikleri kontrol edebildim.” Bu yarınki yarış için ne anlama geliyor? Bakalım bu arada yeterlilikler de var. İlk turlarda kendini çok zorlayacak.” Dünkü ıslak ve kaotik sıralama turlarından sonra 4. sıradan başladı. Lando Norris (McLaren) önüne bir direk al hamiltonMini GP için kuru ve serin var. Verstappen erken ısınıyor.

Hiyerarşileri altüst edebileceği yanılsamasını başkalarına bırakıyor: 2019'daki son Çin GP'sinin galibi Hamilton, başlangıçta genç Norris'i yeniyor (nihayet 6. ve hayal kırıklığı yaşıyor) ve 8 tur önde olmanın tadını çıkarıyor, ancak daha sonra yarışı bitirmek zorunda kalıyor. Kanunuyla düzeni yeniden sağlamak için onu (9. sıraya) geçen eski rakibinin geri dönüşüne katlanmak. Yarış sonunda, hamilton 13. saniyede kendini 2. sırada buluyor ve heyecanla şöyle diyor: “Bu uzun zamandır elde ettiğim en iyi sonuç, bu yüzden çok mutluyum ve minnettarım. Onlara karşı savaşamadık kırmızı boğaYarış zorluydu ama bu kısa sürede araba hakkında çok şey keşfettim, bu yüzden yarınki yarış için heyecanlıyım. Henüz tek turda o kadar hızlı değiliz: Ön sıra için savaşmamızı beklemiyorum.” Üçüncüsü, 6. sırada başlayan Perez'di: Meksikalı, takipçilerinin son mücadelesinden yararlandı: Ferrari Carlos Sainz (Başlangıçta 5.) ve Fernando Alonso'dan Aston Martin (3.). Checo: “Carlos ve Fernando'yu geçmek gerçekten zordu, hepimiz birbiri ardına güçlü bir düşüş yaşadık ve 14. viraja kadar kendimi Charles'a karşı savundum ama bir şekilde başardım.”

Bitime 4 tur kala başlayan İspanya derbisinde kırmızı sürücü üstünlük sağlıyor: İkisi arasında da keskin bir temas var. Alonso Lastik patlar ve emekli olur (klasmanı etkilemeyecek şekilde 10'' ceza ve lisansına 3 puan düşülecektir). İşte tam o anda Perez, mücadeleyi yarıp podyuma çıkma fırsatını değerlendiriyor. Ama henüz bitmedi. Ayrıca birde şu var Charles Leclerc Güneşte bir yer talep etmek: Bir kez daha ortalamanın altında bir sıralama turunun ardından (yağmurlu mini sıralama turunda spin ve bariyerlerin aşılması), Monakolu startta 7. sırada ve intikam arzusuyla dolu. Kendini Hamilton'a yer açmak için gelecek yıl Ferrari'den ayrılacak olan takım arkadaşının arkasında bulur. Ve ondan daha iyi bir performans sergiliyor (Sainz, Melbourne'deki başarı da dahil olmak üzere şu ana kadar 4 yarışın üçünde daima podyumda yer aldı).

Charles Değerleri tekrar yerine koymak için sabırsızlanıyorum: Sainz'a saldırıyor, ikisi tehlikeli bir şekilde yan yana birbirine dokunuyor. Koşmakta özgürler ve bunu yapmaya istekliler. Charles direnmeden geçer. Ve radyoda duvara şöyle diyor: “Konuşmamız lazım, o diğerlerinden çok benimle kavga ediyor. Neyse…”. Ardından mikrofonlara: “Başka zamanlarda da savaştık, bazı durumlarda saldırgandım, bugün de öyleydim. Carloslastikle daha çok zorlanıyordu. Kendini toparlayamayacak kadar ileri giden Perez'e 2,5 saniye kaybettim. Ancak pitlerde kötü hava olacağını düşünmüyorum, bunu konuşacağız.” Sainz konuyu büyüttü ve karşılaştırma yapmaktan çekinmiyor: “İyi başlangıç, Max'i geçmek için çok zorladım ama Lastikleri mahvettim. Charles'la olan kavgamda, Fernando'yla olan kavgamdan sonra çok kötü durumdaydım, arabam hasar gördü. Charles saldırgan olduğumu mu söyledi? İnceleyeceğim, öyleyse özür dilerim.” Şu anda sadece meze aşamasındayız.