• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Vietnam’da ‘gerçek tarzan’ hayatını kaybetti

admin

Administrator
Administrator
Vietnam’da ‘gerçek tarzan’ hayatını kaybetti
Vietnam Savaşı sırasında asker olan ve savaşta eşiyle kızını kaybeden baba Ho Van Thanh, o periyot bebek olan oğlu Ho Van Lang’i de alarak ormana kaçtı.

Tam 40 yıllarını ormanda yaşayarak geçiren baba-oğul, babanın sıhhatinin bozulması daha sonrası 2013 yılında kente inmek zorunda kaldı.

KENTTE YAŞAMAYA İKNA EDİLDİ

İkili kente indiklerinde Vietnam Savaşı’nın hala şiddetle devam ettiğine inanıyordu. Baba Thanh, 2017 yılında bilinmeyen bir hastalıktan öldü. Başka akrabaları ise, babasının vefatı daha sonrası Lang’i kentte yaşamaya ikna etti.

Tra Bong Bölgesi olarak bilenen yerde senelerca yaşayan ikili, yerden 5 metre yükseklikte bir ağaç meskende ömürlerini sürdü.

SIRADIŞI HAYATIYLA TEKRAREN MANŞET OLDU

Ağaç kabuklarından elbise yapan ve ormanın nimetlerinden faydalanan baba-oğul, sıra dışı hayatlarıyla dünya basınına tekraren manşet oldu.

Lang’e bu “zorunlu” hayat biçimi sebebiyle “Gerçek Tarzan” unvanı verilmişti.

Öte yandan Lang’ın arkadaşı Alvaro Cerezo, “Gerçek Tarzan” olarak tanınan Lang’ın vefatına çağdaş hayatın birlikteinde getirdiği işlenmiş besinler ve alkol tüketiminin yol açmış olabileceğini söz etti.

“SON AYLARDA ACI ÇEKTİĞİNİ BİLİYORDUM”

Lang’ın çağdaş hayattan hoşlanmadığını ve Lang’ın bu biçimde büyük bir değişikliği kaldıramayacağından endişelendiğini söyleyen Cerezo, “Gittiğine epeyce üzüldüm lakin vefat onun için bir kurtuluş üzere oldu. Zira son aylarda acı çektiğini biliyordum. O hoş bir insandı, onu unutmam imkansız. Her gün özleyeceğim” dedi.

Cerezo, Lang ile medeniyetten uzaklaşmak ve ıssız bir adada büsbütün yalnız başına birkaç gün yahut hafta geçirmek isteyenlere yardım eden bir kuruluş olan Docastaway ile yaptığı çalışma yardımıyla tanıştığını söylemiş oldu.

HAKKINDA KİTAP YAZILDI

Cerezo, dostlukları sırasında, Lang’ın ormandaki vakti, uygar hayatı ve yabanî tabiat hayatından kimilerini kameraya kaydettiği ve imajları derlediğini belirtti. Cerezo ayrıyeten Lang’ın hayatı hakkında bir kitap yazdığını deklare etti.

Cerezo, arkadaşı Lang hakkında, “Tanıştığım en büyüleyici insandı ve beraberinde son derece sempatikti. Ormanda bir arada vakit geçirirken başarmam saatler sürecek olan her şeyi saniyeler ortasında yapabilirdi. Muhteşem insan maharetlerine sahip küçük bir çocuktu” dedi.