• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Yapay zeka programı kız öğrencilerin önündeki engelleri aşmayı amaçlıyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Geçtiğimiz 10 ay boyunca, Manhattan'daki Baruch College öğrencisi Chelsea Prudencio, bilgisayar bilimleri alanında uzmanlaşan düşük gelirli, Latin kökenli ve siyahi genç kadınlara yönelik yeni bir programın parçası olarak yapay zeka üzerine hızlandırılmış bir kurs aldı.

“Teknolojide Yapay Zekada Çığır Açma” başlıklı programın bir parçası olarak Bayan Prudencio, Cornell Tech öğretim üyeleri tarafından bazı teknoloji yöneticilerinin katkılarıyla geliştirilen yoğun bir kursu tamamladı. Kendini Pfizer'in kalp hastalıklarını tahmin edecek modeller geliştirmesi için bir öğrenci yapay zeka projesine adadı. Teknik görüşmelerde başarılı olması için Citigroup'taki bir siber güvenlik yöneticisi ona yardım etti.

Bunlar, bilgisayar bilimi öğrencilerinin yapay zeka ve veri bilimi gibi hızlı gelişen alanlarda iş bulmalarına yardımcı olabilecek önemli öğrenme ve kariyer fırsatlarıdır. Ancak Bayan Prudencio gibi birinci sınıf bilgisayar programlarıyla tanınmayan devlet üniversitelerine giden öğrenciler, çoğu zaman bu programlara erişimde zorluklarla karşılaşıyor.

Bir tenis merkezinde yarı zamanlı çalışan 20 yaşındaki Bayan Prudencio, “Pfizer ile projemden önce sağlık teknolojisiyle hiç tanışmamıştım” dedi. Şimdi sağlık yapay zekası alanında kariyer yapmayı umuyor. “Kişisel olarak bunun çok daha tatmin edici olduğunu düşünüyorum çünkü potansiyel olarak hayat kurtarabilecek modeller inşa ediyorsunuz.”


Break Through Tech, düşük gelirli, Latin Amerikalı ve Siyah genç kadınlar da dahil olmak üzere yeterince temsil edilmeyen üniversite öğrencilerinin teknoloji alanında kariyerlerinin önündeki engelleri azaltmaya yönelik üniversite liderliğindeki çabaların ön sıralarında yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde türünün en büyüğü olan yeni yapay zeka programı, işe alım kriterlerinin (teknik mülakatlar, hackathon galibiyetleri, şirket içi çalışan yönlendirmeleri, önceki stajlar) genellikle en iyi üniversitelerdeki varlıklı öğrencilerin lehine olduğu bir teknoloji endüstrisinde yeni bir yaklaşım benimsiyor. Amaç, çoğu okul çalışmalarının yanı sıra yarı zamanlı işlere sahip olan düşük gelirli öğrencilerin yapay zeka becerilerini öğrenmelerine, endüstri bağlantıları kurmalarına ve işe alım görevlileriyle tartışabilecekleri araştırma projelerine katılmalarına yardımcı olmaktır.


AI programı MIT, California Üniversitesi, Los Angeles ve Cornell Tech tarafından barındırılıyor ve destekleniyor ve ücretsizdir. Ve öncelikle Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, New York Şehir Üniversitesi ve Massachusetts Üniversitesi kampüsleri gibi kamu kurumlarına veya tarihsel olarak siyahi kolejler gibi azınlıklara hizmet veren kurumlara devam eden öğrencilere yöneliktir.


Katılımcılar, makine öğreniminin temelleri (veri kümelerindeki kalıpları tanımayı kendilerine öğreten yapay zeka sistemleri) üzerine çevrimiçi bir yaz kursunu tamamlarlar. 2.000 ABD doları tutarında burs alan öğrenciler aynı zamanda Columbia Üniversitesi ve Accenture gibi kurumlardan kariyer danışmanlarıyla da eşleştiriliyor. Google, JPMorgan Chase ve Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi gibi işverenler tarafından başlatılan öğrenci yapay zeka yarışmaları üzerinde çalışıyorlar.

Bu yıl öğrenciler, dünyanın önde gelen bitki koleksiyonlarından biri olan New York Botanik Bahçesi'ndeki bitki örneklerinin on binlerce dijitalleştirilmiş görüntüsünü oluşturmak ve böcek fotoğraflarını diğer görüntü türlerinden ayırt etmek için yapay zeka modelleri geliştirmek amacıyla yarıyıl boyunca süren bir yarışmaya da katıldılar. . Kazanan modeller yüzde 99 veya daha fazla doğruluk elde etti. Botanik Bahçesi herbaryumu müdürü Emily Sessa, öğrencilerin çalışmalarının sonuçta botanikçilerin iklim değişikliğinin belirli bitkiler üzerindeki zaman içindeki etkilerini daha etkili bir şekilde izlemelerine yardımcı olabileceğini söyledi.


Long Island'daki Stony Brook Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi öğrencisi Sabreen Shigri, “Kod üzerinde çalışmaktan ve sonuçları görmekten keyif aldım” dedi. Foxgloves adlı öğrenci takımı yarışmada üçüncü oldu. “Çevreye yardımcı olmak için yapay zekayı kullanabileceğimizi düşündüm” dedi.

Birkaç hafta önce, AI programını yeni tamamlayan 150 öğrenci, gerçek flora ve faunayı bulmak için bir çöpçü avının da dahil olduğu bir mezuniyet etkinliği için Bronx'taki Botanik Bahçesi'ne gitti. Bunlardan biri de Long Island'daki New York Teknoloji Enstitüsü öğrencisi 20 yaşındaki Saliha Demir'di.


Bayan Demir, AI programı hakkında “Neredeyse hiçbir deneyimim olmadan girdim” dedi. Şimdi, son projesi için, glütensiz diyetler veya İslami beslenme kurallarına göre hazırlanan helal gıdalar gibi bir düzineden fazla farklı diyet kısıtlamasını karşılayan gıdaları tanımlamak için yapay zeka modelleri geliştirdi. “Bir yiyeceğin helal olup olmadığını ayırt edebilecek bir yapay zeka geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Bu yaz Demir Hanım, kurumsal bir yazılım şirketinde mobil bilişim alanında staj yapıyor.


Break Through Tech'in yaklaşımı en azından önemli bir açıdan işe yarıyor gibi görünüyor: tam zamanlı iş tekliflerine yol açabilecek çok önemli bir kariyer adımı olan ücretli teknoloji stajları.

Örneğin, üniversite işe alım görevlileri ve kariyer danışmanlarına yönelik bir kuruluş olan Ulusal Kolejler ve İşverenler Birliği'nin verilerine göre, ülke çapındaki üniversite mezunlarının yalnızca yüzde 36'sı geçen yıl ücretli staj tamamladığını bildirdi. Bunun aksine, son iki yılda AI programını tamamlayan yaklaşık 150 öğrencinin yüzde 82'sini Accenture, Amazon, Fidelity, Google, Mass General Hospital ve Microsoft gibi işverenlerde ücretli stajyerliğe yerleştiren Break Through Tech.

Başka bir deyişle, yapay zeka programı elit teknoloji endüstrisinin işe alım uygulamalarında reform yapmaya çalışmıyor. Diğer okullardaki öğrencileri Cornell ve MIT gibi seçkin kurumlardan gelen prestijli kimlik bilgileri ile ödüllendirerek onların teknik kariyerlerde iş bulmalarına yardımcı olur.


Break Through Tech'in genel müdürü Judith Spitz, “Bu öğrenciler tanınmış isimlere sahip veya kapıları açabilecek ailelerden gelen okullara gitmiyor” dedi. “Öğrencilere sadece neler yapabileceklerini gösterme fırsatı veriyoruz.”

Bilgisayar bilimi, ağırlıklı olarak erkek egemen bir alan olmaya devam ediyor. Bilgisayar Araştırmaları Derneği'nin doktora derecesi sunan üniversiteler hakkındaki yıllık raporuna göre. 2022'de, bilgisayar bilimleri alanında verilen lisans derecelerinin yaklaşık yüzde 78'ini erkekler oluştururken, Latin ve Siyah kadınlar toplamda lisans derecelerinin yalnızca yüzde 2'sini aldı. Bu alandaki programlar. Benzer şekilde, bazı büyük teknoloji şirketlerinde bilgisayar programcılarının ve yazılım geliştiricilerinin yalnızca küçük bir yüzdesi Latin veya Siyah kadındır.

2016 yılında Dr. Eski bir Verizon yöneticisi olan Spitz, Cornell Tech'te cinsiyet eşitsizliklerini gidermek için bir girişim başlattı. Artık Break Through Tech olarak bilinen program, bilgisayar bilimleri öğrencilerinin mesleki deneyim ve endüstri bağlantıları kazanmalarına yardımcı olmak için kısa süreli, ücretli teknoloji stajları sunuyor.

2022'de, Break Through Tech, özellikle yapay zeka kariyerlerine erişimi genişletmeye odaklanan bir girişim başlattı. Melinda French Gates tarafından kurulan bir yatırım şirketi olan Pivotal Ventures liderliğindeki bağışçılardan 26 milyon dolar fon aldı.


Çaba hızla artıyor. Nisan ayında yaklaşık 400 katılımcı yapay zeka programını tamamladı. Önümüzdeki akademik yılda Break Through Tech yaklaşık 1000 öğrenciyi ağırladı.

Program aynı zamanda öğrencileri, siyahi erkeklerin yanlış tutuklanmasına yol açan hatalı yüz tanıma sistemleri gibi yapay zeka önyargılarının potansiyeli konusunda da eğitiyor.

“Yapay zekanın vaatlerini ve tehlikelerini göz önünde bulundurduğumuzda,“Dr. Spitz, Botanik Bahçesi'nde öğrencilerle yaptığı sohbette şunları söyledi: “Odada adaletin tanımının ne olduğuna dair zor soruları soran kim var? Kim kazanabilir veya kaybedebilir?”

Yapay zekaya yönelik eleştiriler aynı zamanda risklerle de ilişkilendirilebilir. Büyük Teknoloji şirketlerinde çalışan ve yapay zeka önyargısı hakkında soru işaretleri uyandıran birçok önde gelen kadın araştırmacı artık bu şirketlerde görev almıyor.

Bazı öğrenciler, yapay zekanın ne zaman kullanılmaması gerektiği gibi daha varoluşsal sorularla da uğraşmayı öğrenmek istediklerini söyledi.


Manhattan'daki Hunter College'da bilgisayar bilimi öğrencisi olan Ruth Okuo, “İnsanların seslerinin nasıl manipüle edilebileceğini ve yapay zekanın ne kadar tehlikeli olabileceğini düşünme eğilimindeyiz” dedi ve programa katılmanın, yapay zekanın potansiyeli hakkında daha fazla bilgi edinme isteği uyandırdığını belirtti. Yapay zeka riskleri ve zararları. “Yasaların ne olduğunu veya olması gerektiğini bilmek istiyorum.”


Bir Apple Store'da yarı zamanlı çalışan Bayan Okuo, yapay zeka etiğine olan ilgisini ilerletmenin yeni yollarını aradığını söyledi.

Baruch'tan Bayan Prudencio, Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi'nde ücretli bir yaz stajı sağladı. Gelecek ay başlıyor.
 
Üst