• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Yapay zekayı kullanarak ölülerle konuşun

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Dr. Stephenie Lucas Oney 75 yaşında ama hâlâ tavsiye almak için babasına bakıyor. Irkçılıkla nasıl başa çıktığını merak ediyor. Şanslar ona karşıyken nasıl başarılı oldu?

Cevaplar William Lucas’ın Harlem’den gelen ve polis memuru, FBI ajanı ve yargıç olarak geçimini sağlayan siyahi bir adam olarak deneyimlerine dayanıyor. Ama Dr. Öney talimatları kişisel olarak almıyor. Babası bir yıldan fazla bir süredir ölü.

Bunun yerine, Mayıs 2022’deki ölümünden önce babasıyla saatlerce yapılan görüşmelere dayanarak yanıtlar üreten bir yapay zeka uygulaması olan HereAfter AI aracılığıyla, telefonundaki babasının sesindeki yanıtları dinliyor.

Sesi onu rahatlatıyor ama profilini daha çok dört çocuğu ve sekiz torunu için oluşturduğunu söyledi.

“Çocukların tüm bunları onun sesinden duymasını istiyorum” dedi Dr. Grosse Pointe, Michigan’daki evinden bir endokrinolog olan Oney, “ve bunu başka kelimelerle ifade etmeye çalıştığım için değil, ama bunu onun bakış açısından, onun bakış açısından, onun zamanından ve onun perspektifinden duydukları için.”

Bazı insanlar yapay zeka teknolojisini ölülerle iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanıyor ancak bunun yas sürecinin bir parçası olarak kullanılması etik soruları gündeme getirdi ve bunu deneyen bazılarını rahatsız etti.

HereAft AI, deneklerin soruları yanıtlarken göz teması kurduğu, nefes aldığı ve göz kırptığı etkileşimli videolar üreten StoryFile’ın çıkışından iki yıl sonra, 2019’da piyasaya sürüldü. Her ikisi de kullanıcıların “Bana çocukluğunuzdan bahsedin” ve “Karşılaştığınız en büyük zorluk neydi?” gibi sorulara verdiği yanıtlardan yanıtlar üretir.

Davidson College’da dijital çalışmalar profesörü olan ve “Dijital Çağda Ölüm” adlı bir ders veren Mark Sample için onların bu çekiciliği sürpriz değil.

Bay Sample, “Ne zaman yeni bir teknoloji türü ortaya çıksa, onu ölülerle iletişim kurmak için kullanma dürtüsü her zaman vardır” dedi. Thomas Edison’un “hayalet telefon” icat etme konusundaki başarısız girişimine değindi.

“En yakın arkadaşım oradaydı”

StoryFile, bir kişinin bir stüdyoda bir tarihçiyle röportaj yaptığı “yüksek kaliteli” bir sürüm sunuyor, ancak başlamak için yalnızca bir dizüstü bilgisayar ve bir web kamerası gerektiren bir sürüm de var. Kurucu ortaklardan biri olan Stephen Smith, Holokost eğitimcisi olan annesi Marina Smith’e bunu denemesini sağladı. StoryFile avatarı Temmuz ayındaki cenazesinde soruları yanıtladı.

StoryFile’a göre yaklaşık 5.000 kişi profil oluşturdu. Bunlar arasında 2021’deki ölümünden sekiz hafta önce röportaj yapılan aktör Ed Asner da vardı.

Şirket, Bay Asner’ın Hikaye Dosyasını, babasının ona baktığını ve görünüşte soruları yanıtladığını görünce şaşkına dönen oğlu Matt Asner’a gönderdi.

Matt Asner, “Çok şaşırdım” dedi. “Babamla bu anlamlı ve anlamlı etkileşimi nasıl kurabildiğim benim için inanılmazdı ve bu onun kişiliğiydi. Gerçekten özlediğim bu adam, en iyi arkadaşım oradaydı.”

Gösteriyi babasının anma töreninde oynadı. Bazı insanların etkilendiğini ancak diğerlerinin rahatsız hissettiğini söyledi.

Bay Asner, “Bunu hasta bulan ve korkan insanlar vardı” dedi. “Bu görüşü paylaşmıyorum” diye ekledi, “ama neden böyle söylediklerini anlayabiliyorum.”

“İzlemesi biraz zor”

Lynne Nieto da bunu anlıyor. O ve fitness ekipmanı üreticisi Life Fitness’ın kurucusu kocası Augie, Şubat ayında amyotrofik lateral sklerozdan (ALS) ölmeden önce bir StoryFile oluşturdular. Bunu, ALS araştırması için para toplamak amacıyla kurdukları kar amacı gütmeyen kuruluş Augie’s Quest’in web sitesinde kullanabileceklerini düşündüler. Belki küçük torunları bir gün görmek isterler.

Bayan Nieto, dosyasına ilk kez ölümünden yaklaşık altı ay sonra baktı.

“Yalan söylemeyeceğim, izlemesi biraz zordu” dedi ve bunun kendisine Cumartesi sabahı sohbetlerini hatırlattığını ve biraz fazla “ham” hissettiğini ekledi.

Bu duygular nadir değildir. Bu ürünler tüketicileri düşünmemeleri gereken tek şeyle yüzleşmeye zorluyor: ölümlülük.

HereAfter AI’nin kurucu ortağı James Vlahos bir röportajda “İnsanlar ölüm ve kayıp konusunda hassas davranıyor” dedi. “İnsanlar uğraşmak istemeyecekleri bir gerçekle yüzleşmek zorunda kaldıkları için satmak zor olabilir.”

HereAfter AI, Bay Vlahos’un 2017’de akciğer kanserinden ölmeden önce babası için yarattığı bir sohbet robotundan doğdu. Haber Magazine için yazan, sohbet odaklı yapay zeka uzmanı ve gazeteci Bay Vlahos, Wired deneyimi hakkında yazdı ve kısa süre sonra insanlardan, onları bir mombot’a, bir eş botuna vb. dönüştürmenin nasıl yapılabileceğini soran insanlardan haber aldı.

Bay Vlahos, “Ticarileştirileceğini düşünmemiştim” dedi. “Sonra şu netleşti: Bu bir iş olmalı.”

Bir rıza ve perspektif meselesi

Diğer yapay zeka yeniliklerinde olduğu gibi, ölen bir kişiyi örnek alan sohbet robotları da etik soruları gündeme getiriyor.

Oxford Üniversitesi Saïd Business School kıdemli üyesi ve “Medya İşletmesi ve Yapay Zeka” kitabının yazarı Alex Connock, sonuçta bunun bir rıza meselesi olduğunu söyledi.

“Yapay zekadaki tüm etiklerde olduğu gibi izin önemlidir” dedi. “Bunu bilerek ve gönüllü olarak yaptıysanız, etik kaygıların çoğunun oldukça kolay bir şekilde çözülebileceğini düşünüyorum.”

Hayatta kalanlar üzerindeki etkisi ise daha az belirgindir.

Dr. David Spiegel, Stanford Üniversitesi psikiyatri ve davranış bilimleri başkan yardımcısı Tıp Fakültesi, StoryFile ve HereAfter AI gibi programların insanların eski bir fotoğraf albümünü karıştırır gibi acı çekmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

“Önemli olan, araştırdığınız şey hakkında gerçekçi bir bakış açısına sahip olmaktır; bu kişinin hâlâ hayatta olması ve sizinle iletişim kurması değil, geride bıraktığı şeyleri yeniden gözden geçirmenizdir.”