• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Verstappen Miami GP Sprint yarışında pole pozisyonunu aldı. Leclerc ikinci

Helldorado

Moderator
Moderatör
Mini bir eleme olsa bile yine de süper Max. Miami'de Verstappen için direğe başlarsın sürat yarışı Cumartesi günü (İtalya saatiyle 18.00'de), Hollandalı pilotun iki hafta önce Çin'de kazandığı ve yine GP'yi kazandığı sezonun ardından sezonun ikincisi. Üç kez dünya şampiyonu olan pilot için bu, 100 kilometre formatının takvime eklenmesinden (2021) bu yana kariyerinin dördüncü “küçük” pole pozisyonu oldu. Sevmiyor ama uyum sağlıyor. “Turum berbat görünüyordu, lastikleri çalıştırmak zordu, serbest antrenmanlarda da zorluklar yaşadım ama bir şekilde birinci bitirdim, bu hoş sürprizi kabul ediyorum”.

Leclerc, harika ikincilik

Daha da hoş olanı Charles Leclerc Karanlıkta mini eleme seanslarını tamamladıktan sonra kendini 2. ve ön sırada, Max'in sadece onda biri gerisinde buldu. Monegasque'ın ferrari piste çıkar çıkmaz yaptığı kötü bir hatadan sonra mümkün olan tek ücretsiz antrenman seansını kaçırdı: piste çıktı döndürmek Uzun bir düzlüğün öncesinde çok sıkı bir virajdayız. Bariyerlerden ve diğer hasarlardan kaçındı, ancak yeniden çalışamadı, bu da debriyajı riske attı: arabayı kapatıp dışarı çıktı ve pitlere geri döndü, bu da seansta 10 dakikalık bir kesintiye neden oldu. Sıralama turlarından hemen önce ideal olmayan bir durum: Referans olmadan, ritmi bulmadan ve lastikleri test etmeden. Ancak köşeye sıkışan Charles, uçan turda sihirli dokunuşunu yeniden keşfederek kaybettiği zemini geri kazanıyor. Cumartesi günü (İtalya saatiyle 22:00'de) gerçek sıralama turuyla kendini tekrar test edebilecek ve bu, Pazar günü (yine 22:00'da) GP'nin gridinde geçerli olacak.

Sainz ve Ricciardo ikinci sırada

Bu arada Ferrari'si diğerlerinin önüne geçiyor kırmızı boğa İle ilgili Sergio Perez, Bol miktarda onda ikilik bir oranla 3. sırada. için liyakat raporu Daniel Ricciardo Yılın başından bu yana büyük zorluklar yaşadıktan sonra neredeyse işini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan Yarışan Boğalar (eski Alpha Tauri) Meksikalının arkasında ve Ferrari'nin önünde ikinci sırada. Carlos Sainz5. sırada bitiriyor. Serbest antrenmanlarda ve sıralama turlarının ilk turlarında mükemmel sinyaller verdikten sonra, McLaren Miami'ye büyük güncellemelerle gelenlerin havasını söndürün: Oscar Piastri 6. sırada (ancak Avustralyalının daha az güncellenmiş bir paketi vardı) Lando NorrisÇin'deki küçük sıralama turunda pole pozisyonunu alan , tamamen yenilenen papaya rengi arabasıyla sadece 9. oldu. 7. ve 8. sırada yer alıyorlar Aston Martin'in İle ilgili Mızrak Gezintisi Ve Fernando Alonso. İlk on kapanıyor Haas'ın İle ilgili Nico Hulkenberg. Onlar için kötü mercedes: Her ikisi de 2. turda elenir, George Russel 11. e başlıyor Lewis hamilton 12.,

Newey, Red Bull'a veda etti

Padok, pistteki etkinliklerin yanı sıra ekstra etkinliklere de odaklanıyor: Veda. Adrian Newey Red Bull'a, birkaç gün önce resmiyet kazandı. 65 yaşındaki İngiliz mühendis, takımı Miami garajında selamladı ve 2025'in ilk çeyreğine kadar kendisini RB17 hiper otomobile adamak için görevini bırakacak. Belki de Miami onun pistteki son yarışı olacak. Formül 1. Herkes muhteşem tasarımcının peşinde. Ferrari ile başlayıp Aston Martin, Mercedes ve son olarak Williams bile küçümsemeyecektir.

Newey ekibine teşekkür ediyor ve herkesin kendisine gösterdiği ilgiyi takdir ediyor: “Onlar olağanüstü 18 yıl oldu, çok genç bir takım olan Red Bull'la başladım ve büyümenin içinde yer aldım. Bu noktaya geleceğimiz hakkında hiçbir fikrim yoktu ama Harika bir yolculuktu. Ne yapacağım? Belki birkaç seyahatle daha ailemle birlikte hayatın tadını çıkarmaya çalışacağım ama şu an için bütün pilotlar beni istediklerini söylüyorlar. Şu an biraz ara vermek istiyorum, sonra ne olacağını göreceğim.”

Red Bull, hayallerinin tasarımcısı olmadan kaybolmaz. Takım patronu, Christian Horner: “Bunun olacağını bir süredir biliyorduk ve Adrian'ın yaratılmasına yardımcı olduğu teknik ekipteki değişimi planlıyorduk. Kenara çekilme zamanının geldiğini hissetti. 20 yıldır takımda çok çalışıyordu ve bunun doğru zaman olduğunu düşünüyordu. Takımın durumu çok iyi, biraz dinlenip dümeni başkalarına bırakmayı düşündü. Onun gittiğini görmek üzücü çünkü o bizim çok önemli bir parçamızdı ve her zaman öyle kalacak. Onsuz hayat biraz farklı olacak ama biz iyi durumdayız.”

Teknik güç tamamen Fransızların eline geçecek Pierre Waché. Horner, Newey'nin Ferrari'ye katılacağını mı düşünüyor? “Bu konuda çok fazla spekülasyon olduğunu biliyorum ama açıkçası onun biraz ara vereceğini düşünüyorum. O halde geleceğin neler getireceğini kim bilebilir, bir süre sonra F1'e dönmeye karar verip vermeyeceğini bilmiyoruz. Birlikte geçirdiğimiz 20 yıl için çok minnettarız ve bence bu onun en uzun zamanıydı, muhteşem bir yolculuktu.”