• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Çin’de, şehirlerarası seyahatlerde kısıtlamalar kalkıyor

admin

Administrator
Administrator
Çin’de, şehirlerarası seyahatlerde kısıtlamalar kalkıyor
Çin’de, koronavirüs ile çaba kapsamında getirilen kısıtlamalar, ülkenin biroldukça bölgesinde protestolara niye olmuştu.

Devlet Konsebir daha bağlı Müşterek Salgın Müdafaa ve Denetim Düzeneği, 7 Aralık’ta uygulanmasında yeni yaklaşımı duyurmuş; geniş çaplı kapanma, merkezi karantina, toplu testler ve seyahat kısıtlamalarının terk edilmesi gerektiğini bildirmişti.

Artan reaksiyonlar üzerine, hükümet koronavirüs siyasetinde taraf değişikliği sinyalleri vermeye başladı.

Yeni yaklaşım, Çin’in “sıfır vaka” olarak isimlendirilen katı salgın denetim önlemlerinde değişime gideceğinin en kuvvetli işareti oldu.

Bakanlık, lokal idarelere talimat gönderdi

AA’nın haberine göre; Ulaştırma Bakanlığı, mahallî idarelere bölgeler ve kentler ortası seyahatlerdeki kısıtlamalara ait talimat gönderdi.

Talimatta, seyahat eden yolculara sıhhat kodu ve test kararı bildirme, varışta test ve kimlik kaydı üzere kısıtlayıcı önlem ve denetimlerin uygulanmasına son verilmesini istedi.

Durdurulan ulaşım hizmetleri bir daha başlayacak

Bakanlık, ayrıyeten, salgın önlemleri niçiniyle durdurulan ulaştırma hizmetlerinin derhal bir daha başlatılması talimatını verdi.

Karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler kesimindeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemler, ömrün olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyordu.

Çoğu ülke virüsle muhakkak bir ahenk ortasında yaşamaya, ömrün akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak denetim önlemlerinden kaçınmaya yönelik stratejileri benimserken, Çin’de salgının başından beri başvurulan kısıtlayıcı önlemler sürdürülüyordu.