• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

İdlib’li öğrencileri ataktan korumak için erken ikaz sistemi kuruldu

admin

Administrator
Administrator
İdlib’li öğrencileri ataktan korumak için erken ikaz sistemi kuruldu
İç savaşın 11 yılı aşkın müddettir devam ettiği Suriye’de, Beşşar Esed rejimi ve destekçisi Rusya, hava atağında yüzlerce okulu gaye aldı. Kelam konusu taarruzlarda binlerce öğrenci ömrünü kaybetti ve yaralandı.

TAHLİL: İHTAR SİSTEMİ

Hava hücumlarında öğrencileri koruyacak sistem üzerinde uzun vakittir çalışmalar yürüten İdlib Eğitim Müdürlüğü ve Sivil Savunma takımları, tahlili uçak gözlemevleriyle koordineli biçimde okullara erken ihtar sistemi kurmakta buldu.

ZAYİAT EN AZA İNDİRGENECEK

Muhaliflere ilişkin uçak gözlemevi, rejim ve Rusya’ya ilişkin savaş uçaklarını havalandığı andan itibaren takip ederek varsayımı atak bölgelerindeki okullara ihtar iletisi gönderecek ve öğrencilerin acil tahliye edilmesini sağlayacak.

Suriye Sivil Savunma vazifelisi Sami Muhammed yaptığı açıklamada, erken ihtar sisteminin Beyaz Baretliler’in İdlib’de sunduğu en değerli hizmetlerden biri olduğunu söylemiş oldu.

ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERİ EN YAKIN İNANÇLI NOKTAYA GÖNDERİYOR

Sistemin hava hücumlarından korunmak için tasarlandığını tabir eden Muhammed, “Saldırıdan kısa bir süre evvel öğretmenler, öğrencileri en yakın inançlı noktaya gitmeleri için uyarıyor.” dedi.

75 OKULDA ERKEN İHTAR SİSTEMİNE GEÇİLDİ

Muhammed, birinci etapta, İdlib ve kırsalının yanı sıra Hama ve Lazkiye kırsallarında olmak üzere, 75 okulda erken ikaz sistemi kurarak öğrencilere bilinçlendirme eğitimi vermeye başladıklarını kaydetti.

ÖĞRENCİLER BİLİNÇLENDİRİLİYOR

İdlib Eğitim Müdürlüğünde Çocuk Müdafaa Müdürü Zaher Haleva da Eğitim Müdürlüğü ve Sivil Savunma gruplarıyla bir arada öğrencilere akın sırasında inançlı bir biçimde sınıftan nasıl tahliye olmaları gerektiğiyle ilgili eğitim verdiklerini belirtti.

“UÇAK BÖLGEYE GELİNCE SİREN ÇALIYOR”

Öğrencilere haftada 3 ders akından korunma eğitimi verdiklerini vurgulayan Haleva, “Uçak bölgeye gelince siren çalmaya başlıyor. daha sonra öğrenciler sıraların altına saklanıyor. bir süre daha sonra öğretmen öğrencileri tahliye ediyor.” dedi.

“UÇAKTAN KORKUYORUM”

Savaş uçağından korktuğunu söyleyen 5. sınıf öğrencisi Sedil Abed, uçaktan korktuğunu söz ederek “Uçak geldiğinde sıranın altına saklanıyorum. sonrasındasında inançlı biçimde dışarı çıkıyorum.” tabirlerini kullandı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İdlib’deki durum Türkiye, Rusya ve İran, 2017’deki Astana toplantısında, Esed rejiminin denetiminde olmayan alanda 4 “Gerginliği azaltma bölgesi” oluşturma karar aldı. Rejim, İran takviyeli teröristler ve Rusya, taarruzlara devam edip 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlib’e yöneldi.

Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata var ise da taarruzlar Mayıs 2019’da yine şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020’de sağladığı yeni mutabakatın akabinde ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 periyodunda taarruzlardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye hududuna yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.