• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

“Bakıcılar” yaşlı akrabalara yardım ediyor ve bu konuda paylaşım yapıyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Kaliforniya, San Jose'nin doğu yakasında, görünüşe göre sayamayacağı kadar çok torunu olan bir abuela yaşıyor.

89 yaşındaki Mardonia Galeana, İspanyolca olarak “Birçok insan beni görüyor ve sarılıyor” dedi. “Onları tanımıyorum bile ama bazen sokakta benden dua istiyorlar ve ben de elimden gelenin en iyisini yapıyorum.”

Onun benzerliği San Jose Sanat Müzesi'ndeki bir tabloda ve şehrin Mission Bölgesi'ndeki bir duvar resminde görülebilir. Ancak torunu Yosimar Reyes'in yayınladığı fotoğraf ve videolarla karşılaşan binlerce insanı büyüleyen şey onun çevrimiçi varlığıydı.

Bir kullanıcı, Bayan Galeana'nın yaşlılar merkezinde eğlenirken diğerlerinin merengue şarkıcısı Elvis Crespo'nun şarkısı eşliğinde dans ettiği videonun altına “Abuela'nızı gülümserken ve eğlenirken görmek gerçekten kalbimi ısıtıyor” yorumunu yaptı.

Bay Reyes, 21.000'den fazla kişinin takip ettiği özel Instagram hesabında büyükannesinin hayatından anları yakaladı. Paylaşımlarında New Orleans'a bir gezi, köpeği Chulito ile San Jose bit pazarında yürüyüşler ve ara sıra doktor ziyaretleri yer alıyor.

Bay Reyes kendisini Bayan Galeana'nın “kişisel stilisti” olarak tanımlasa da, her şeyden önce onun bakıcısıdır; onu randevulara götürür, ilaçlarını yönetir ve başını sokacak bir çatı olmasını sağlar.

35 yaşındaki Bay Reyes, “Büyükanneme baktığım ve onu giydirdiğim için gurur duyuyorum” dedi. “O burada, muumuu'da olmayacak. Ayrıca tırnakları patlıyor ve bu da onun özgüvenini oldukça arttırıyor.”

Güney Kaliforniya Üniversitesi Leonard Davis Gerontoloji Okulu'nda yardımcı doçent olan Francesca Falzarano, Bay Reyes gibi 24 saat bakımın günlük gerçekleri hakkında perde arkası bilgiler sağlayan sayıları giderek artan kişileri ifade eden bir terim kullanıyor. yaşlı akrabalar ilgilensin.

Profesör Falzarano, “Araştırma laboratuvarımda onlara 'dikkat çekenler' diyoruz” dedi. “Sosyal medya, bu insanların çoğunun desteğe, eğitime ve aidiyet duygusuna erişmesinin tek yoludur.”

Şair ve sanatçı olan Bay Reyes, büyükanne ve büyükbabası tarafından büyütüldü ve 1990'ların başında Meksika'nın Guerrero kentinden onlarla birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne geldi. “Çocukluğumdan beri bakıcıyım” dedi. “Belgeleri tercüme etmem ve büyükannem ve büyükbabamın bu ülkede gezinmesine yardım etmem gerekiyordu çünkü onlar daha yaşlıydı ve İngilizce konuşamıyorlardı.”

2024 Santa Clara İlçesi Şair Ödülü'ne layık görülen Bay Reyes, Kovid-19 salgını sırasında büyükannesine bakma rolünü tamamen üstlendiğinden beri zaman zaman bunaldığını söyledi.

Bakıcı olarak deneyimlerini şu şiirlerde anlatan Bay Reyes, “Bir sanatçı ve yazar olarak kariyer yapmaya çalışıyorum, ancak yine de eve gidip birine bakmam gerekiyor” dedi: ” Abuela'nın ateşi çıkıyor.” Bazı günler duygusal açıdan tükeniyorum. Ve kötü bir gün geçirdiğinde gerici olmadığımdan emin olmalıyım.”

Nüfus yaşlandıkça Bay Reyes'in deneyimi muhtemelen daha yaygın hale gelecektir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ücretsiz bakıcıların sayısı 2015'te 43,5 milyondan 2020'de yaklaşık 53 milyona çıktı.

Sekiz yıl önce büyükannesi Anicia Manipon'un bakıcısı olan Las Vegas'lı Chris Punsalan, onunla deneyimlerini YouTube, Instagram ve TikTok üzerinden paylaştı.

30 yaşındaki Bay Punsalan, “Bizi belgelemeye karar verdim çünkü bunun önemli olduğunu düşündüm” dedi. “Bu sadece benim geriye dönüp bakmam için bir yol olmakla kalmıyor, aynı zamanda bunun aynı şeyleri yaşamış insanlar için de olduğunu yavaş yavaş fark ediyorum.” benzer bir durum “Çok faydalı oldu.”

TikTok'ta iki milyonun üzerinde takipçisi bulunan Bay Punsalan, büyükannesinin yatak yaralarını tedavi ettiği, kahvaltısını hazırladığı ve ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı ürünleri paylaştığı içerikler oluşturdu. Bayan Manipon Ocak ayındaki ölümünden bu yana, sosyal medya hesaplarının diğer aile bakıcılarına bilgi ve rahatlıktan daha fazlasını sunduğunu fark etti.

Bay Punsalan, “Cenazesi sırasında kuzenim beni gerçekten etkileyen bir şey söyledi” diye hatırladı. “'Büyükannemi özlediğimde onu anabileceğim videolardan oluşan bir kütüphanem var' dedi.”

Los Angeles'ta hevesli bir televizyon yazarı olan Jacquelyn Revere, 2016 yılında annesi ve büyükannesinin birincil bakıcısı olma deneyimlerini paylaşmaya başladı. Kendi durumundaki başkalarına sosyal medya aracılığıyla yardım etmeye çalışmanın kendisini rahatlattığını ve TikTok'taki takipçi sayısının 650.000'in üzerine çıktığını söyledi.

37 yaşındaki Bayan Revere, “Annem hakkında bir şey yayınladığımda, bunu yapmak zorunda olduğumu hissetmedim, aslında eğlenceliydi” dedi. “Sosyal medya o kadar çok onay getirdi ki insanlar 'Bunu bir şey yapıyorsun' dediler. iyi.” “Çalışın” ve burası bir sığınak oldu.”

Bayan Revere'nin büyükannesi 2017 yılında öldü; Annesi 2022'de öldü.

Bayan Revere, “Bakıcı arkadaşlarımın çoğuyla sosyal medyada tanıştım” dedi. “Gerçekten çok yakın bir topluluk oluşturduk çünkü daha önce hiç üstlenmediyseniz bu rolün ağırlığını anlamak zor.”

TikTok'ta “Benimle ve büyükannemle hazırlanın” videosu yayınlamak bakıcılara bir topluluk hissi verebilirken, bazı izleyiciler bu tür içeriğin istismarcı olabileceği hissinden kurtulamıyor. Savunmasız yaşlı bir akraba, eğer videoyu kaydeden kişi ilaçlarını uygulamaktan sorumluysa, videoda yer almayı kabul edebilir mi?

Bir kullanıcı, yemek yemekte zorlanan yaşlı bir kadının TikTok videosuna “Bu çok yürek parçalayıcı” yorumunu yaptı. “Keşke hepiniz bu mesajları yayınlamayı bırakma onuruna sahip olsaydınız.”

Ancak gerontolog Profesör Falzarano'ya göre bakıcıların deneyimlerini paylaşmalarının faydaları risklerden daha ağır basıyor. “Bu, bakımda kronik hastalıkların farkındalığını ve görünürlüğünü artırmaya gerçekten yardımcı oluyor” dedi.

Araştırmaları demans, aile bakımı ve yaşlı yetişkinlere yönelik teknoloji üzerine yoğunlaşan 32 yaşındaki Profesör Falzarano, anne adayları için çeşitli kaynaklar mevcut olmasına rağmen, aynı şeyin hastalıkla mücadelenin sona ermesiyle uğraşanlar için mutlaka doğru olmadığını da belirtti. hayatları var.

Profesör Falzarano, “Hepimiz bir noktada bakım sağlamaya veya bakılmaya ihtiyaç duyma konusunda evrensel bir deneyime sahibiz” dedi. “Neden şimdi düşünmüyorsun?”

Aralık ayında 90 yaşına giren Bayan Galeana, kendisinin ve torununun otuz yılı aşkın bir süre önce geride bıraktığı Meksika'daki evine dönemedi. ABD vatandaşlığına giden net bir yol bulunmadığından ikisi, çevrimiçi ortamda bir tür kalıcı ev inşa ettiler.

Bay Reyes, “O yaşlı ve Meksika'daki yoksulluktan, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşadığımız her şeye kadar pek çok şey yaşadı” dedi. “Şimdiki amacım onun mutlu olmasını sağlamak ve her zaman hayatının ne kadar üzücü olduğundan bahsetmemesini sağlamak. Ve buradaki insanlar onu seviyor ve onu Abuelita olarak tanıyor. Bu harika.”

İster pazarda tanınmak, ister internette tanıştığı yabancılardan evine çiçek veya bakım paketi gönderilmesi olsun, yerel bir ünlü haline geldi.

Bayan Galeana İspanyolca olarak “Küçük bir kızken sanatçı olmak istiyordum” dedi. “Dans ettim, şarkı söyledim ve beyazperdede görünmek istedim. Ama bu asla olmadı.”

Ancak o haftanın ilerleyen saatlerinde Bay Reyes saçını ve makyajını yaptıktan sonra binlerce kişinin izleyeceği bir videonun yıldızı olmaya hazırdı.