• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

4 Avrupa ülkesinde olaylar rekor düzeyde

admin

Administrator
Administrator
4 Avrupa ülkesinde olaylar rekor düzeyde
Avrupa ülkelerinde koronavirüs salgınında günlük hadise sayıları rekor tazeledi.

Yaklaşık 5.5 milyon nüfuslu Slovakya’da son 24 saatte 30 bin 175 test yapılırken, 10 bin 315 yeni hadise tespit edildi, 71 kişi ise ömrünü kaybetti.

Günlük olay sayısında rekor kırılan ülkede hastanelerdeki yoğunluk ve koronavirüs olaylarındaki rekor artışlar niçiniyle yeni alınacak tedbirleri görüşmek için toplanan Bakanlar Heyeti, yarından itibaren geçerli olacak biçimde iki haftalık karantina sonucu aldı.

SLOVAKYA KAPANIYOR

sonucu toplantı daha sonrasında İktisat Bakanı Richard Sulik deklare etti. Karara nazaran tüm okullar açık kalacak, temel gereksinim materyalleri satan mağazalar haricindeki tüm mağazaların kapanacak.

Açık kalacak mağazalarda ise test sertifikası denetimi yapılacak. Beşerler mağazalara 7 günden eski olmayan antijen test sertifikaları ile girebilecek. Hükümet, 10 gün daha sonra salgının durumu ile ilgili tekrar değerlendirmede bulunacak.

ÇEKYA’DA GÜNLÜK HADİSE SAYISI REKOR DÜZEYDE

Yaklaşık 10,7 milyon nüfuslu Çekya’da da son 24 saatte tespit edilen 25 bin 864 koronavirüs hadisesi ile salgının başından bu yana günlük en yüksek hadise sayısı kayıtlara geçti. Ülkede toplam olay sayısı 2 milyon 44 bin 18’e yükseldi. Son 24 saatte 48 kişinin hayatını kaybettiği Çekya’da Covid-19 niçiniyle hayatını yitirenlerin sayısı ise 32 bin 408’e ulaştı.

Başbakan Andrej Babis yarın gerçekleştirilecek Bakanlar Konseyi toplantısında olağanüstü hal ilan (OHAL) edebileceklerini deklare etti. Ülkenin doğu bölgelerindeki hastaneler alarm verirken, biroldukça hastanenin kapasitesini doldurduğu belirtildi. Yaşanan sıhhat işçisi gereksinimi niçiniyle Çek ordusu hastanelere yardım hedefiyle asker gönderiyor.


MACARİSTAN’DA OHAL 6 AY DAHA UZUYOR

Macaristan’da son 24 saatte 12 bin 637 kişi koronavirüse yakalanırken, salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük olay sayısı kayıtlara geçmiş oldu. Toplam hadise sayısı ise 1 milyon 44 bin 852’ye yükseldi. Ülkede son 24 saatte 176 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı sayısı 33 bin 519’a yükseldi.

Hükümet bugün yaptığı görüşmede salgın ile ilgili tedbirlerin daha çabuk alınabilmesi emeliyle mevcut olağanüstü hali 6 ay daha uzatmaya karar verdi. olağanüstü hal uygulaması parlamento seçimleri ve referandum durumunda süreksiz olarak yürürlükten kaldırılacak.

HOLLANDA’DA SIHHAT ŞURASI KARANTİNA İÇİN BASKI YAPIYOR

Hollanda’da da son 24 saatte yapılan testler kararı 23 bin 789 yeni hadise tespit edildi. G

ünlük hadise sayısında rekor kırılan ülkede toplam olay sayısı 2 milyon 511 bin 953’e yükseldi. Son 24 saatte 50 kişinin virüse yenik düştüğü ülkede toplam meyyit sayısı 19 bin 98’e çıktı.

Hükümet acil tedbirler almak için cuma günü toplantı düzenleyecek. görüşmede salgın ile ilgili önlemler ele alınacak.

Sıhhat Heyeti tarafınca yapılan açıklamada ise, “Hastanelere yatan hasta sayısında bundan evvelki haftaya nazaran yüzde 40 artış var. Hastanelerin bu baskı ile yönetilebilmesi mümkün değildir. Hükümetin hemen ülke genelinde karantina sonucu alması gerekir” denildi.

Hollanda’da 49 hastane zarurî olmayan tedavileri ertelerken, ameliyathane kapasitelerini de yüzde 29 oranında azalttı.
 
Üst