• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Aşırılık, oyuncu sohbet odalarında verimli bir zemin buluyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Video oyunu oyuncuları arasında popüler olan mesajlaşma servisi Discord’da özel bir tartışma grubu olan Unloved’a katılmadan önce kabul etmeniz gereken kurallar var. Bir kural: “Kadınlara saygısızlık etme.”

İçeriden birileri için Unloved, yaklaşık 150 kişinin, kendilerini istemeden bekar olarak tanımlayanları tanımlamak için kullanılan bir terim olan, üyeleri kendilerini “inceler” olarak adlandıran, kadın düşmanı bir alt kültüre ait olduğu bir forum görevi görüyor. Bazı zararsız memleri paylaşıyorlar ama aynı zamanda okul silahlı saldırıları hakkında şakalaşıyorlar ve farklı ırklardan kadınların çekiciliğini tartışıyorlar. Discord’daki sunucular olarak bilinen gruptaki kullanıcılar, sesli veya yazılı sohbetler için daha küçük odalara katılabilir. Odalardan birinin adı tecavüz anlamına gelir.

Geniş ve büyüyen oyun dünyasında, hem bazı oyunlarda hem de sosyal medya hizmetlerinde ve birçok oyuncu tarafından kullanılan Discord ve Steam gibi diğer sitelerde bunun gibi görünümleri bulmak kolaydır.

Aşırılık yanlısı görüşlere sahip bir Ulusal Hava Muhafızı tarafından Discord hakkında çok sayıda gizli Pentagon belgesinin sızdırılması, 184 milyar dolarlık oyun endüstrisinin kenarlarında ve çevrimiçi topluluklarındaki tartışmaların fiziksel dünyada nasıl tezahür edebileceği konusunda yeniden dikkat çekti.


NYU’nun Stern İş ve İnsan Hakları Merkezi tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapor, kadın düşmanlığının, ırkçılığın ve diğer aşırı ideolojilerin bazı video oyunu sohbet odalarında ne kadar derine yerleştiğinin altını çiziyor ve video oyunları oynayan veya çevrimiçi sosyalleşen insanların neden bu kadar memnun olmadıklarına dair içgörüler sunuyor. özellikle bu tür pozisyonlara eğilimlidir.

Araştırmaya göre, nefret söylemi ya da aşırı görüşler yayan kişiler, kullanıcıların çoğunluğundan uzakta olsalar ve bu hizmetlerin bir kısmının yalnızca bir kısmını tüketseler bile, geniş kapsamlı bir etkiye sahipler. Bu kullanıcılar, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya devlerinin nispeten daha az kamuoyu baskısı ile, zararlı görüşlerini yaymak ve nefret dolu ve bazen şiddet içeren içerikle çevrimiçi olarak etkileyici gençleri işe almak için sanal topluluklar oluşturdu.

Merkezin araştırmacıları, dünyanın en büyük beş kumar pazarında (Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Güney Kore, Fransa ve Almanya) bir anket gerçekleştirdi ve çevrimiçi kumar oynayanların yüzde 51’inin, birden fazla oyuncunun dahil olduğu oyunlarda oynadıklarını söylediğini ortaya çıkardı. geçen yıl aşırılık yanlısı ifadeler.

Raporun yazarı Mariana Olaizola Rosenblat, “Oyuncu sayısı az olsa da, çok etkililer ve oyuncu kültürü ve insanların gerçek dünya olaylarındaki deneyimleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilirler” dedi.


Tarihsel olarak, video oyun dünyası, aşağıdakiler gibi sorunlu davranışları ele alma konusunda uzun bir geçmişe sahip, erkek egemen bir dünya olmuştur: B. GamerGate, 2014 ve 2015 yıllarında sektördeki kadınlara yönelik uzun süredir devam eden bir taciz kampanyası. Son yıllarda, video oyun şirketleri çalışma kültürlerini ve işe alım süreçlerini iyileştirme sözü verdiler.


Raporda, oyun platformlarının ve ilgili sosyal medya sitelerinin, oyun oynayan çok sayıda kolayca etkilenen genç insan ve bazı sitelerde nispeten düşük denetleme nedeniyle aşırılık yanlısı grupların saldırılarına karşı özellikle savunmasız olduğu belirtildi.

Bu kötü adamlardan bazıları, oyun içi sohbet veya ses özelliklerini kullanarak Call of Duty, Minecraft ve Roblox gibi çok oyunculu oyunlarda doğrudan diğer insanlarla konuşur. Diğer zamanlarda, ilk olarak oyuncular arasında öne çıkan ve o zamandan beri popülaritesi artan Discord gibi sosyal medya platformlarına başvururlar.

Raporda ankete katılanlar arasında 18 yaşın altındakilerin yüzde 15 ila 20’si, “beyaz ırkın diğer ırklardan üstün olduğu”, “belirli bir ırk veya etnisitenin dışlanması gerektiği” fikrini destekleyen açıklamalar gördüklerini söyledi. ” veya “elendi” veya “kadınlar aşağıdır”.

Rapora göre, oyuncuların sanal dünyalar yaratmasına izin veren bir oyun olan Roblox’ta, oyuncular Nazi toplama kamplarını ve Çin komünist hükümeti tarafından ağırlıklı olarak Müslüman bir bölge olan Sincan’da kurulan devasa yeniden eğitim kamplarını canlandırıyorlar.


World of Warcraft oyununda, loncalar olarak adlandırılan çevrimiçi gruplar da neo-Nazi bağlantılarını destekledi. Tartışma forumları da sunan bir çevrimiçi oyun mağazası olan Steam’de, kendisine Holokost’un ana mimarının adını veren bir kullanıcı; bir başkası hesap adına anti-Semitik bir dil ekledi. Rapor, Call of Duty’deki oyuncularla ilişkili benzer kullanıcı adlarını ortaya çıkardı.

Discord sunucularının bir listesini gösteren, gönüllüler tarafından işletilen bir web sitesi olan Disboard, aşırılık yanlısı görüşleri destekleyen bazılarını içerir. Bazıları herkese açıkken, diğerleri özeldir ve yalnızca davetlidir.

Bir sunucu kendisini Hıristiyan, milliyetçi ve “temelli” argo olarak tanımlar, yani diğer insanların ne düşündüğünü umursamaz. Profil resmi, beyaz üstünlükçüler tarafından ortaklaşa seçilen bir çizgi film karakteri olan Kurbağa Pepe’dir.

Grubun başkalarını katılmaya davet etmesi, “Irkımızın yerini medya alıyor ve dışlıyor, okullarımız ve medya insanları yozlaştırıyor” diyor.

Yakın zamana kadar aileler için çevrimiçi eğlenceyi denetleyen Common Sense Media’da çalışan bir oyun uzmanı olan Jeff Haynes şunları söyledi: “Topluluğu birbirine bağlamak ve geliştirmek, yaratıcılığı teşvik etmek ve etkileşimi teşvik etmek için kullanılan araçlardan bazıları aynı zamanda radikalleşmek için de kullanılabilir. Manipüle etmek, aynı türden çirkin dili, teorileri ve taktikleri diğer insanlara aktarmak.


Oyun şirketleri, nefret dolu içerikleri kontrol altına aldıklarını, aşırılık yanlısı materyalleri yasakladıklarını ve olası soruşturmalarda kullanılmak üzere oyun içi konuşmalardan ses kaydettiklerini veya sakladıklarını söylüyor. Discord, Twitch, Roblox ve Call of Duty’nin yapımcısı Activision Blizzard gibi bazıları, yasaklı içeriği aramak ve yayınlanmadan önce silmek için otomatik algılama sistemleri kurdu. Son yıllarda Activision, davranış kurallarını ihlal ettiği için Call of Duty’den 500.000 hesabı askıya aldı.

Discord yaptığı açıklamada, “herkesin ait olduğu bir yer olduğunu ve buna aykırı herhangi bir davranışın görevimize aykırı olduğunu” söyledi.

Roblox sözcüsü Will Nevius yaptığı açıklamada, “Aşırı grupların tüm platformlarda kuralları aşmak için çeşitli taktikler kullandığının farkındayız ve onlardan bir adım önde olmaya kararlıyız.”

Steam’i işleten şirket Valve, yorum talebine yanıt vermedi.

Bay Haynes gibi uzmanlar, gerçek zamanlı oyun oynama hızının yasa dışı veya uygunsuz davranışları izlemek için çok büyük zorluklar oluşturduğunu söylüyor. Hileli aktörler, teknolojik engelleri mümkün olan en kısa sürede aşma konusunda da ustaydılar.

Her halükarda, dünya çapında üç milyar oyuncuyla, herhangi bir anda neler olup bittiğini izlemek neredeyse imkansız.

Haynes, “Önümüzdeki yıllarda, oyun oturumlarını yönetmek için mevcut olan insanlardan daha fazla insan oynayacak” dedi. “Yani birçok yönden bu, kelimenin tam anlamıyla parmaklarınızı dev bir İsviçre peyniri yığını gibi deliklerle dolu bir sete sokmaya çalışıyor.”
 
Üst