• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Afganistanlı çocukların hayat çabası

admin

Administrator
Administrator
Afganistanlı çocukların hayat çabası
Afganistan’da yaşları 7 ile 15 içinde değişen kız ve erkek çocuklar, ellerinde neredeyse uzunlukları kadar küreklerle yol kenarlarından topladıkları çakıl ve toprağı, mayın ve bombalamaların oluşturduğu çukurlara dolduruyor.

vakit içinderını oyun parklarında ve okullarda geçirmesi gereken çocuklar, ailelerinin geçimlerine katkıda bulunmak için sabahtan akşama kadar yollarda güç şartlarda çalışıyor.

KİMİ YETİM, KİMİNİN DE AİLESİ İŞSİZ…

Başşehir Kabil’den güneye hakikat uzanan Gazni, Zabul, Kandahar, Helmend, Nimruz, Farah ve Herat vilayetlerine kadar giden ana karayolu üzerinde yüzlerce çocuk, bu işi yaparak geçişlerini kolaylaştırdıkları şoförlerden yardım talep ediyor. Yardımda bulunan kimi şoförler para verirken bazıları de ellerindeki yiyecekleri paylaşıyor.

“BEN ÇALIŞMAZSAM AİLEM AÇ KALIR”

Bu çocuklardan biri de 15 yaşındaki Muhammed Han.

Bir vakit içinder çobanlık yapan babasının, mayına basarak engelli kaldığını ve şu an çalışmadığını anlatan Han, 5 kardeş olduklarını ve ekonomik durumlarının makus olduğunu tabir etti. Han, üç aydır bu işi yaptığını belirterek, “Yoldan geçen araçlar para veriyor. Günlük 150 ile 200 afgani kazanabiliyorum. Babam hasta, mecburum çalışmaya. Burada çalışarak ailemin geçimini sağlamaya çalışıyorum. Tüm aileyi ben geçindiriyorum. Çalışmazsam ailem aç kalır.” dedi. Ekseriyetle kahvaltı yapmadan yola çıktığını ve şoförlerin verdiği yemekleri yediğini aktaran Han, daha evvel çırak olarak çalıştığı yerlerde dükkan sahiplerinin para vermemesi üzerine bu işe başladığını söylemiş oldu.

“HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİREMEYECEĞİM”

Şu ana kadar hiç okula gidemediğini lisana getiren Han, şunları anlattı:

“Burada da kimi vakit beşerler alay edip geçiyorlar. Kimi beşerler da para veriyor. Tek hayalim okula gidip ders almak. Okulu bitirip mühendis ya da hekim olmak istiyorum fakat şimdiki durumumuz bu hayalimin gerçekleşmeyeceğini gösteriyor. İkinci bir hayalim de halkıma ve vatanıma hizmet etmek.” sözlerini kullandı.

“OKULUMU BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM”

Bombaların tahrip ettiği yolları onarmaya çalışan çocuklardan Nakibullah ise çabucak hemen 9 yaşında. Elinde tuttuğu kürek uzunluğunu aşıyor.

Toprağı lakin yarısına kadar doldurursa küreği kaldırabiliyor. 9 kardeş olduklarını aktaran Nakibullah, daha evvel ağır iş makinesi sürücüsü olan babasının şu an işsiz olduğunu söylemiş oldu. Bir ay evvel bu işe başladığını kaydeden Nakibullah, “Beni yolda çalışmak için gönderdiler. Günlük 20 ile 50 afgani kazanıyorum. İki defa okula kayıt yaptırdım fakat, ekonomik durumumuz makus olduğu için bırakmak zorunda kaldım. Ailemin geçimini sağlamak için çalışmak zorundayım.” dedi.

Nakibullah “Evde genelde ne yiyorsunuz?” sorusuna, “Bir kaç gündür patates kaynatıp yiyoruz zira öteki yiyecek bir şey yok. Ekonomik durumumuz fazlaca makus.” yanıtını verdi.

“PARAMIZ OLSAYDI BURALARDA OLMAZDIK”

8 yaşındaki İzzet ve 12 yaşındaki Hanekey kardeşler de öteki çocuklar üzere sabah yola çıkıp akşama kadar çalışıyor.

İkisi de şu ana kadar okul yüzü görmediklerini ve dün yalnızca 100 afgani (yaklaşık 1 dolar) kazandıklarını söylemiş oldu. 6 kardeş olduklarını aktaran Hanekey, evvelde çobanlık yapan babasının şu an işsiz olduğunu aktardı. Kazandığı parayla her akşam konuta erzak alarak döndüğünü lisana getiren Hanekey, “Sadece para kazanmak için geliyorum. Param olsaydı gelmezdim. Geleceğim için bir şeyler yapardım. Eğitim için imkan yaratılırsa okumak ve hekim olmak istiyorum. Gelecekte evlenip çocuk sahibi olmak istiyorum lakin bu durumda hayallerimin hiç biri gerçek olmayacak üzere.” dedi.

Kardeşi İzzet, “Ekonomik durumumuz fazlaca makûs. Güzel olsaydı niye buraya geleyim ki?” tabirini kullandı.

Sakine ise daha 7 yaşında, bir kız kardeşi ve erkek kuzeni ile çalışıyor. Her biri kuvvetlikle kaldırdığı küreği toprakla doldurup yollardaki çukuru onarıyor. Babasının işsiz olduğunu kaydeden Sakine, 6 kardeş olduklarını ve yaklaşık 3 aydır yollarda para kazanmaya çalıştığını anlattı.

YARDIMSEVER ŞOFÖR: ONLARI GÖRÜNCE ÇOCUKLARIMI HATIRLIYORUM

Yoldan geçen Muhammed isimli bir şoför, elinden geldiğince bölgede bu işi yapan çocuklara yardım etmeye çalıştığını söylemiş oldu. Muhammed, “Benim de bunların yaşında çocuklarım var. Onları hatırlıyorum bunlara bakarak. Ben de hayli kazanmıyorum lakin gördükçe yardım etmeye çalışıyorum.” dedi.