• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Artık gözden kaçmayan: Ángela Ruiz Robles, ilk e-okuyucunun mucidi

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Bu makale, 1851’den itibaren ölümleri Times’da haberleştirilmeyen önemli kişiler hakkındaki bir dizi ölüm ilanı olan Overlooked’ın bir parçasıdır.

Kindles, Nooks, iPad’ler ve diğer elektronik cihazların okumada devrim yaratmasından 60 yıldan fazla bir süre önce, İspanya’nın bir köyünde aynı şeyi yapma potansiyeline sahip bir cihaz icat edildi.

Enciclopedia Mecanica veya mekanik ansiklopedi, Apple veya Amazon gibi çok uluslu bir şirketin buluşu değildi; Öğrencileri ve üç kızı için öğrenmeyi kolaylaştırmak isteyen dul bir öğretmen olan Ángela Ruiz Robles tarafından 1948’de icat edildi.

Karmaşık bir iç kısmı olan soluk yeşil, ders kitabı boyutunda bir kutu olan buluşları, kullanıcının herhangi bir dildeki ve herhangi bir konudaki kelimeleri okumasına olanak tanıyordu ve öğrencinin kitap yükünü azaltmayı amaçlıyordu. Bugün pek çok kişi bunun e-okuyucunun analog atası olduğunu düşünüyor.

Torunu Daniel Gonzalez de la Rivera, Madrid’deki evinden telefonla yaptığı açıklamada, “Onun icat ettiği şey gelecekte de devam etti” dedi.

Şöyle ekledi: “Her gördüğümde büyükannem aklıma geliyor.”

Mekanik Ansiklopedi’nin kapağında, her biri bir diğeriyle değiştirilebilen, farklı bir konuyla ilgili üç yatay rulo makara vardı. Parşömenler metin, ayrıntılı çizimler veya süslü şekil çizimleri içeriyor olabilir ve pille çalışan ansiklopedi, kullanıcıların karanlıkta bile okuyabilmesi için küçük bir ampul içeriyordu. Ruiz Robles, Pueblo gazetesine verdiği demeçte, cihazı ve beraberindeki parşömenleri “minimum çabayla maksimum bilgi elde etmek için” geliştirdiğini söyledi. 1958’de.

Ruiz Robles’in “kitap okumanın mekanik, elektrikli ve hava basıncı yöntemi” olarak adlandırdığı makine, 1949’da 190.698 numaralı İspanyol patentini aldı. Bir prototip, 1962 yılında Robles’in denetimi altında Ferrol tersanesinde monte edildiğinde 276.346 numaralı başka bir patent aldı.

Onlarca yıl sonra, Kasım 2007’de Amazon, kullanıcıların yaklaşık 88.000 kitap ve dergiyi indirip okumasına olanak tanıyan 6 inçlik elektronik mürekkep ekranına sahip Kindle’ı tanıttı. Cihazlar altı saatten kısa sürede tükendi. Yayıncılık sektöründe uzmanlaşmış bir araştırma kuruluşu olan Wordsrate.com, bu yıl her ay 15,92 milyon e-kitabın üretildiğini bildirdi.

Ancak Ruiz Robles kendi zamanında fazla prodüksiyon desteği toplayamadı. Defalarca çabalamasına rağmen, finansörleri eserini finanse etmeye ikna edemedi ve eser hiçbir zaman büyük ölçekte üretilmedi.

Bugün, Ruiz Robles’in mekanik ansiklopedisinin prototipi, İspanya’nın A Coruña kentindeki Ulusal Bilim ve Teknoloji Müzesi’nde sergileniyor; bu, ülkeleri için bir gurur kaynağı ve neler olabileceğinin bir kanıtı.

Ángela Ruiz Robles, 28 Mart 1895’te İspanya’nın kuzeybatısındaki León eyaletindeki küçük bir kasaba olan Villamanín’de doğdu. Zengin bir eczacı olan babası Feliciano Ruiz ve ev hanımı olan annesi Elena Robles, onun birinci sınıf bir eğitim almasını sağladı. Leon’da bir öğretmen kolejini bitirdi ve 1916’ya kadar orada öğretmenlik yaptı.

1918’de Ruiz Robles, Galiçya’nın sahile yakın bir köyü olan Santa Eugenia de Mandia’ya taşındı ve burada 1928’e kadar öğretmen olarak çalıştı. Daha sonra yakındaki Ferrol’a taşındı ve Academia Elmaca’yı kurdu.

Evinde bulunan ve üç kızı Elena, Elvira ve Maria Carmen’in adını taşıyan okul, gündüzleri ders veriyor, akşamları ise düşük gelirli öğrencilere eğitim alanı olarak hizmet veriyordu. Ayrıca engelli öğrenciler için etkili öğretim yöntemleri geliştirdi, bazen evlerine gelerek onlara ek yardım teklif etti.

1934’te Ruiz Robles, Ferrol’daki yetimlere yönelik ulusal bir okul olan Escuela Nacional de Niñas del Hospicio’nun başına geçti ve burada aksi takdirde dezavantajlı durumda olabilecek kızların toplumda başarılı olmasına yardımcı oldu.

Başkaları için çalışmanın büyük bir anlam taşıdığını gördü.

1958’de Pueblo’ya şöyle demişti: “Bu dünyaya sadece hayatlarımızı olabildiğince rahat yaşamak için değil, aynı zamanda bizim sağladığımız bir şeyden faydalanabilmeleri için başkalarıyla ilgilenmek için de geliyoruz.”

1938 ile 1946 yılları arasında Ruiz Robles, yazım, dilbilgisi, sözdizimi, steno ve fonetik konularında eğitimler de dahil olmak üzere 16 ders kitabı yayınladı. Ancak 1946’da ticaret denizcisi olan kocası Andres Grandal kalp krizinden öldü ve onu üç kızını tek başına büyütmek zorunda bıraktı.

Ruiz Robles, önemli ev ve öğretmenlik sorumluluklarına rağmen boş zamanlarını eğitime modern, etkileşimli bir yaklaşım icat etmeye adadı.

Gonzalez de la Rivera, büyükannesinin azimli olduğunu belirterek, ofisindeki yalnızlığı ve daktilo tuşlarının sesini, kafelerde oturmak veya arkadaşlarıyla kart oynamak yerine tercih ettiğini belirtti.

“Hiç vakit kaybetmedi” dedi. “Kuşlara bakmadı. Her zaman çalışıyordu.”

“İyi bir mucit aynı zamanda iyi bir ev hanımı olabilir mi? Evet evet ama hizmetçilerin ya da etraflarındaki insanların onları sıradan şeyler hakkında ayrıntılı konuşmalar yapmaya zorlamaması gerekiyor” dedi Pueblo’ya. “Sessizlik önemlidir çünkü daha sonra dünyanın ilerlemesine katkıda bulunacak fikirlerin ortaya çıkmasını kolaylaştırır.”

1947’de Ruiz Robles, eğitim, araştırma ve sosyal hizmet alanındaki yeniliklerinden dolayı Bilge Alphonse X Haçı ödülüne layık görüldü. 1952’de İspanyol mucitlerin katıldığı bir sergide altın madalyayla ödüllendirildi.

Hayatının son yıllarını kızı Maria Carmen ile birlikte Madrid’de geçirdi ve icadının üretilmesinden asla vazgeçmedi. Ruiz Robles’in bunu Amerika Birleşik Devletleri’nde üretme teklifleri vardı, ancak eserinin İspanya’da yapılması gerektiğini söyleyerek teklifleri geri çevirdi.

Gonzalez de la Rivera, “Mekanik kitabını tanıtmak için onunla birlikte farklı kuruluşlara ve avukatlara gittim” dedi. “Ürünün nasıl çalıştığını ve kitabın ağırlığını nasıl azaltabileceğimi anlattım. Turları başarılı olmadan yaptık. Ama büyükannem asla hayal kırıklığına uğramadı. Bana “Ne yazık” ya da “Ne felaket” dediğini hiç hatırlamıyorum.

Ruiz Robles 27 Ekim 1975’te öldü. 80 yaşındaydı.

2018 yılında Madrid Şehir Meclisi, o şehirde bir caddeye onun adının verilmesini onayladı.

Torunu Gonzalez de la Rivera, “Üç kızı olan ve kocası olmayan bir kadındı” dedi ve ekledi, “Yaptığı şey inanılmaz.”

Bu makale, bu sonbaharda çıkacak 66 ölüm ilanından oluşan “Gözden Kaçanlar” adlı yeni bir kitapta yer alacak.