• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Avrupa Parlamentosu, Rusya’yı teröre sponsor devlet ilan etti

admin

Administrator
Administrator
Avrupa Parlamentosu, Rusya’yı teröre sponsor devlet ilan etti
Rusya ile Ukrayna içinde şubat ayından bu yana süren savaş, Avrupa kıtasındaki tansiyonu sürdürüyor…

Avrupa Birliği ülkeleri Rusya’ya yönelik yaptırımları ile gündeme gelirken, Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) yeni bir adım geldi.

AP Rusya’yı, ‘teröre sponsor’ ve ‘terörizmi araç olarak kullanan’ bir devlet olarak tanıdığını deklare etti.

Avrupa Parlamentosu’nun açıklaması

DHA’nın haberine nazaran; Avrupa Parlamentosu’ndan yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Parlamento, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü acımasız savaşındaki son gelişmelere ait bir sonucu kabul etti. Milletvekilleri, Rus güçleri ve vekilleri tarafınca Ukrayna’daki sivillere karşı kasıtlı taarruzlar ve vahşetlerin, sivil altyapının tahrip edilmesinin, milletlerarası ve insancıl hukukun öbür önemli ihlallerinin terör aksiyonları ve savaş kabahatleri oluşturduğunu vurgulamaktadır. Bunun ışığında Rusya, ‘teröre sponsor’ ve ‘terörizmi araç olarak kullanan’ bir devlet olarak tanındı.”

“Rusya, her seviyede tecrit edilmeli”

Konuyla ilgili toplumsal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky ise, alınan karardan memnuniyetini lisana getirdi. Zelensky, paylaşımına şu tabirleri not düştü:

“Avrupa Parlamentosu’nun Rusya’yı teröre sponsor ve terör araçlarını kullanan bir devlet olarak tanıma sonucunı memnuniyetle karşılıyorum. Rusya, Ukrayna’da ve dünya genelinde uzun müddettir devam eden terörizm siyasetini bitmiş oldurmek için her seviyede tecrit edilmeli ve sorumlu tutulmalıdır.”

 
Üst