• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Azerbaycan’da, “Ulusal Medikal Kurtarma Takımı Birimi” kurulacak

admin

Administrator
Administrator
Azerbaycan’da, “Ulusal Medikal Kurtarma Takımı Birimi” kurulacak
9 Şubat 2021’de imzalanan “Türkiye-Azerbaycan Karma Ekonomik Komitesi (KEK) 9. Periyot Toplantısı Protokolü” uyarınca çalışmaları devam eden Hareket Planı’nın, “Türkiye Ulusal Medikal Kurtarma Grubu ve olağanüstü Haller Bakanlığı içinde İşbirliğinin Başlatılması” hususu gereği Azerbaycanlı 72 sıhhat çalışanı eğitime tabi tutuluyor.

Türkiye’nin katkılarıyla kurulacak

Eğitimler, eş vakitli olarak hem Azerbaycan’da birebir vakitte Türkiye’de veriliyor.

Azerbaycan olağanüstü Haller Bakanlığı Akademisi Eğitim Merkezinde 50, İzmir Urla Memleketler arası Eğitim ve Simülasyon Merkezinde 22 işçinin eğitimine start verildi. Kelam konusu çalışanla Azerbaycan Tıbbi Kurtarma Takımı’nın altyapısının oluşturulması amaçlanıyor.

Azerbaycan olağanüstü Haller Bakanlığı Akademisi Eğitim Merkezinde düzenlenen açılış programına, Akademi Lideri Baba Salayev, Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı Acil Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü Afet ve Acil Durum İdaresi Daire Lideri Şükrü Yorulmaz ile sıhhat çalışanı katıldı.

Türkiye’nin medikal kurtarma alanındaki deneyimi paylaşılacak

Yorulmaz, aktiflikte yaptığı konuşmada, Türkiye’nin medikal kurtarma alanındaki deneyimini dost ve kardeş ülkelerle paylaşmaktan memnunluk duyduklarını söylemiş oldu.

“birlikte ortak çalışma lisanı oluşturmak için planlama yapmaktayız”

“Azerbaycan ile işbirliği ortasında öteki devletlerin de sıhhat çalışanlarının ilerleyen vakit içinderda eğitilmesi ve ulusal medikal kurtarma takımlarının kurulabilmesi vizyonundan hareketle direkt alanda çalışan sıhhat işçileri ortası bağlantı kanalı oluşturmak, birlikte ortak çalışma lisanı oluşturmak için planlama yapmaktayız.”

AA’nın haberine bakılırsa, Akademi Lideri Salayev de Türkiye’nin deneyiminin değerli olduğunu belirterek, programın iştirakçilerin bilgi ve maharetlerini geliştirmesine büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

5 gün sürecek programda, Azerbaycanlı sıhhat işçisine hem teorik tıpkı vakitte uygulamalı afet ve acil durum idaresi eğitimi verilecek.