• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Elon Musk’ın Ron DeSantis ile etkinliği Twitter’ın zayıf yönlerini ortaya koyuyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Başkanlık adaylığını duyurmak için Çarşamba günü bir Twitter ses etkinliğinde Florida Valisi Ron DeSantis’i ağırlamak, Twitter’ın sahibi Elon Musk için bir muzaffer an olmalı.

Bunun yerine etkinlik, 20 dakikadan fazla teknik aksaklıklar, sıcak mikrofon anları ve canlı yayın aniden yarıda kesilmeden önce yarı sesli konuşmalarla başladı. Dakikalar sonra, yüzbinlerce dinleyici izlemeye çalışırken canlı yayın yeniden başladı. Bay DeSantis o sırada tek kelime etmemişti.

Musk, “Bu çılgıncaydı, üzgünüm” dedi.

Sosyal ağda yalnızca sesli canlı yayın yapan stop-start Twitter alanının arkasında, son aylarda büyük değişiklikler geçiren bir şirket vardı. Bay Musk, geçen yıl Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldığından beri şirketi dönüştürerek iş gücünün yüzde 75’inden fazlasını azalttı, platformun konuşma kurallarını değiştirdi ve askıya alınan kullanıcıları eski durumuna getirdi. Twitter’ı daha az kullanılabilir hale getiren hatalar gibi kesintilerin sayısı da arttı.

Çarşamba günkü teknik aksaklıklar, Twitter’ın düzgün olmaktan çok uzak olduğunu gösterdi ve Bay Musk’ın taçlandıran ihtişamını utanç verici bir şeye dönüştürdü.


Bay DeSantis’in duyurusu, pek çok alana ilgisi olan öngörülemez bir yönetici olan Bay Musk için çeşitli hedeflerini ilerletmesi için bir fırsattı. Buna, yıllardır Twitter’da sağcı hesaplar ve siyasetle flört eden, ancak Cumhuriyetçi vali gibi bir cumhurbaşkanı adayını asla kucaklamayan milyarderin siyasi çıkışı da dahildi. Ve bu, Bay Musk’ın değiştirmeye çalıştığı Twitter’ı ön plana çıkararak ticari çıkarlarını ilerletmesinin bir yolu olmalı.

Ancak Twitter sesli canlı akışı kesildiğinde, tepki – Twitter’ın kendisi de dahil olmak üzere – şok oldu ve başkanlık seçiminin dikkatlice koreografisi yapılmış duyurusunun bu kadar kötü bir şekilde durmasına karşı küçümseme oldu. #Felaket hashtag’i birçok paylaşımda yer aldı. Diğerleri başarısızlığı eleştirdi, Başkan Biden’ın kişisel @JoeBiden hesabı “Bu bağlantı çalışıyor” sözleriyle bir bağış bağlantısını tweetledi.

Bay DeSantis ile ses etkinliğine ev sahipliği yapan ve Bay Musk’ın sırdaşı olan bir teknoloji yöneticisi olan David Sacks, teknik sorunları önemsiz göstermeye çalıştı.

“Burada o kadar çok insan var ki, sunucuları eritiyoruz, bu iyiye işaret,” dedi kekeleyen ilk canlı yayın sırasında.

Bay Musk, yorum talebine yanıt vermedi.

Üç çalışan, Twitter’da personelin Bay Musk’ın siyasete girmesi ve sosyal medya sitesinin trafik akışıyla başa çıkıp çıkmadığı konusunda alarma geçtiğini söyledi. Kişilerden ikisi, Bay DeSantis ile etkinlik için sözde “site güvenilirliği sorunları”nın planlanmadığını ve çalışanların sosyal ağın çalışır durumda kalması için ellerinden gelen her şeyi yapmaya istekli olduklarını söyledi.


İki çalışan, Doğu saatiyle 18:00 civarında ses olayı başladığında, 600.000’den fazla dinleyicinin dinlediğini ve Twitter’ın mobil uygulamalarının ve web sitesinin takılmasına veya çökmesine neden olduğunu söyledi. Bay Musk daha sonra 140 milyon takipçisi olan ve canlı yayın tanıtımı ve lansmanı yapan hesabının çok fazla dinleyici çektiğini ve Twitter’ın sistemlerinin bununla baş edemediğini söyledi.

Çalışanlar, Twitter’ın sistemlerinin toparlandığını söyledi, ancak Bay DeSantis’in yer aldığı yeniden başlatılan canlı yayın, yaklaşık 275.000 dinleyiciyle daha küçük bir izleyici kitlesine sahipti.

Olay, aksaklıklardan önce bile, özellikle Musk’ın Twitter’ın siyasi olarak tarafsız bir platform olduğunu söylemesi nedeniyle eleştiri almıştı. Santa Clara Üniversitesi’nde yönetim ve girişimcilik profesörü olan Michael Santoro, olayın tarafsızlık iddialarını “baltaladığını” söyledi.

Bay Santoro, Bay Musk için “Şirketin sahibi olarak, şirketin büyük kaynaklarını, gücünü ve erişimini kullanıyor,” dedi.

Ancak diğerleri, Musk’ın sosyal platformu kendi imajına ve inançlarına göre şekillendirmeye çalışmasına şaşırmadıklarını söylediler.


Kendini ılımlı ilan eden Musk, Barack Obama ve Bay Biden gibi Demokrat başkan adaylarına oy verdi. Ancak son yıllarda, Twitter profilinde ayrıntılı olarak açıklanan bir sağa dönüş yaptı. Demokratik siyasetin başına bela olan “uyanıklık virüsü” dediği şey hakkında eleştirel yazılar yazdı, sağcı komplo teorilerini paylaştı ve yaklaşık bir yıldır Bay DeSantis’i defalarca övdü.


Twitter’da eski bir ürün başkan yardımcısı olan Jason Goldman, Bay Musk’ın hamlelerini, kendi çıkarlarının ön plana ve merkeze konulduğu bir yankı odası yaratan Twitter’a benzetti.

Goldman, “O moderatör ve çıkan ve tanıtılan içerik, en çok keyif aldığı şey,” dedi.

Twitter’ın güvenilirliğiyle ilgili endişeler son aylarda art arda dile getirildi. Bay Musk geçen yıl binlerce çalışanını işten çıkarmaya başladıktan sonra, birçok kullanıcı kesintilerden o kadar endişelendi ki #RIPTwitter ve #GoodbyeTwitter trend oldu. Şirket kapanmalardan kaçındı ve faaliyetlerine devam etti, ancak kesinti sayısı arttı.


İnternet kesintilerini takip eden bir kuruluş olan NetBlocks’a göre Twitter, 2022’nin tamamında dokuza kıyasla yalnızca Şubat ayında en az dört büyük ölçekli kesinti yaşadı.

Mevcut ve eski çalışanlar, şirketin teknoloji operasyonlarının Kasım ayından bu yana daha istikrarsız hale geldiğini söyledi. Musk ayrıca Twitter’ın üç ana veri merkezinden birinin operasyonlarını kapattı, sunucular ve bulut depolama gibi şirketin arka uç teknolojisi üzerinde çalışan ekipleri azalttı ve bu alanı denetleyen yöneticileri ortadan kaldırdı.

Twitter Alanı yeniden başlatıldıktan sonra Çarşamba günü, Bay DeSantis nihayet konuşma şansını yakaladı. Kısa konuşmasını yaptı ve ardından Bay Musk’ı Twitter’ı satın aldığı için övdü. Ayrıca sık sık ifade özgürlüğüne desteğini dile getiren Bay Musk’a bu taahhüdünden dolayı övgüde bulundu ve Twitter sahibinin şirkete yaptığı yatırımdan kesinlikle para kazanacağını söyledi.

Bay DeSantis, Bay Musk’ın “iyi bir iş adamı” olduğunu söyledi. Ve daha sonra Twitter Spaces’ın “harika bir platform” olduğunu ekledi.
 
Üst