• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Emmanuel Macron ve Marine Le Pen’den karşılıklı suçlamalar

admin

Administrator
Administrator
Emmanuel Macron ve Marine Le Pen’den karşılıklı suçlamalar
Fransa’da cumhurbaşkanı seçimine saatler kaldı.

24 Nisan Pazar günü düzenlenecek ikinci cinste seçmenler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un misyonuna devam etmesi ile çok sağcı Marine Le Pen’e baht vermek içinde tercihte bulunacak.

Seçim öncesi kelamlı tartışma

Televizyon tartışmasında karşı karşıya gelen Macron ve Le Pen, daha sonrasında halkla buluşmaya devam ederken, seçim öncesi karşılıklı sert bildiriler vererek kararsız seçmenin dayanağını kazanmaya çalıştı.

Fransız basınına demeç veren Macron, Ulusal Birlik Partisi önderi Le Pen’in Fransız halkı içinde bastıramadığı öfkeden yararlandığını söylemiş oldu.

Le Pen’in başörtüsü yasağı planını hatırlattı

Aşırı sağın “korkular ve kızgınlık” ile yaşadığını vurgulayan Macron, rakibinin onun yerine geçmek için kendi başarısızlıklarından yararlanabileceğini kabul ettiğini lisana getirdi.

Macron, Le Pen’in otoriter bir çok sağı maskelemeye çalıştığını ve Müslümanları kamusal alanda başörtüsünü yasaklama planıyla damgaladığını belirtti.

France Inter radyosuna konuşan Macron, “Milyonlarca vatandaşımız, satın alma sıkıntısına bir yanıtı olduğu izlenimi verdiği için partisine ve projesine yöneldi. Ancak karşılıkları uygulanabilir değil.” dedi.

“Macron Fransızları sevmiyor”

Le Pen ise Macron’u “Fransızları sevmemekle” suçladı. CNews televizyonuna demeç veren çok sağcı siyasetçi, “Macron’un kazanması beklenen bir şey değil.” diye konuştu.

Macron’un milyonlarca Fransız seçmeni “aşırı sağ” halinde nitelendirdiğini söz eden Le Pen, “Bu, onun için bir aşağılama.” ifadesini kullandı ve ekledi:

“En ufak bir düşmanlık bile tabir etmedim”

“Emmanuel Macron’un seçmenlerine karşı en ufak bir düşmanlık bile tabir etmedim. Halkı başkanlarıyla uzlaştıran ahengin lideri olmak istiyorum.”

Fransa’da yapılan son anketlere bakılırsa, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yüzde 58 seviyesindeki oy oranıyla kazanması öngörülüyor.