• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

F1, FIA fırtınada: Ben Sulayem müdahale nedeniyle araştırıldı. Alonso'yu tercih ederdi

Helldorado

Moderator
Moderatör
FIA başkanı Mohammed Ben Sulayem, Formula 1 yarışının sonucuna müdahale ettiği iddiasıyla soruşturma altında. Özellikle Ben Sulayem, 2023 Suudi Arabistan Grand Prix'sinde Aston Martin'den Fernando Alonso'ya verilen cezanın iptal edilmesi için müdahale etti.

Alonso'dan penaltının alınmasını istedi

Bir FIA yetkilisinin etik komitesine sunduğu raporda yer alan suçlamaya göre Ben Sulayem, bir süredir Suudi Arabistan'da bulunan FIA'nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu başkan yardımcısı Şeyh Abdullah bin Hamad bin Isa Al Khalifa'yı aradı. yarışı resmi sıfatıyla yaptı – ve Alonso'nun cezasının (daha önce 5 cezayı çekerken araçta yapılan değişiklikler nedeniyle 10 inç) iptal edilmesi gerektiğine inandığını açıkça belirtecekti. Aston Martin'in yaptığı itiraz kabul edildi ve İspanyol sürücü, damalı bayrak altında Perez ve Verstappen'in ardından üçüncü sırayı aldı.

FIA kararını bir buçuk ay içinde verecek

Hikayenin temelinde İtalyancadan yapılan çeviride bir yanlış anlaşılma olabilir. Rapor aslında pist uyum sorumlusu Paolo Basarri tarafından hazırlanmıştı ve bir muhbirin kendisine Ben Sulayem'in “hakemlerden Alonso'ya ceza verme kararlarını geri almalarını talep ettiğini” söylediğini yazdı. 'Öyle davranmak' fiilinin çevirisi inceleme altında. Etik Komisyonu'nun kararını vermesinin 4 ila 6 hafta sürmesi bekleniyor.