• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

F1, Leclerc, Sainz’ın önünde pole pozisyonunda: Meksika’da tüm Ferrariler ön sırada

Helldorado

Moderator
Moderatör
Bulutların ötesinde kırmızı. Nefesinizi kesen havaya ve şoförlerle arabaya binen kazalara karşı. Meksika’da ön sıranın tamamı Ferrari’den oluşuyor. Bundan da öte, bu bir sihir. Charles Leclerc 8 gün içinde ikinci kez pole pozisyonunu aldı. Carlos Sainz’ın bıyık farkıyla kuyruğunda (67 binde biri). Neredeyse inanılmaz: Max Verstappen üçüncü oldu (Alpha Tauri’de şaşırtıcı Ricciardo’nun önünde) ve aynı zamanda önyargılıydı. Hollandalı pilot, ilk seansta pit çıkışında meslektaşlarını yavaşlattığı için üç pozisyonu riske attı. Onunla birlikte, gridin yarısı komisyon üyelerinden (Hamilton ve Alonso da) aynı nedenden dolayı ve aynı zamanda diğer çeşitli ihlallerden dolayı. Asıl ihlal Maranello’nun tahminlerinde işlendi.

Monegasque perşembe gününden bu yana “Şaşırdım, bunu beklemiyordum” diye tekrarlıyor, kendisi bunun yerine 22. kariyerine ve kesinlikle şanssız bir yılın dördüncüsüne imza attı. Geçtiğimiz Pazar günü Austin’de Charles starttan sonraki ilk birkaç metrede birinciliği kaybetti, ardından pit duvarındaki yanlış strateji nedeniyle yarışın geri kalanı kontrolden çıktı. Sonunda, 6. sıra bile kader için yeterli olmadı: Leclerc, arabasının zeminindeki bir düzensizlik nedeniyle (Hamilton ile birlikte) diskalifiye edildi. Bu arada: Ağzında enfeksiyon var ve ağrı kesici kullanıyor. Bundan şikayet etmiyor ve bunu fısıltıyla söylüyor, Charles asla mazeret üretmiyor “ama artık kazanmak zorundayız ve bu çok zor olacak”. Çok hızlı, yüksek rakımlı bir pistte 71 tur atıldı, motorlar ve frenler havada baskı altındaydı.

Ama önde iki Ferrari var. Bağırsak sorunu nedeniyle Perşembe günü piste bile çıkamayan Sainz, bu yıl (Singapur’da) Red Bull’u yenmeyi başaran tek isim oldu. Leclerc’in Teksas’ta diskalifiye edilmesi sonucunda podyumda 3. oldu. İspanyol muhteşem görünmüyor ama yavaş ve güçlü bir şekilde yakıt doldurma yeteneğine sahip: «Seans, tüm hafta sonu gibi çok tuhaftı. Aniden onda bir oranında geliştim. Yarış? Kesinlikle çok fazla yakıtla güçlü değiliz, Red Bull’ların arkamızda olduğunu biliyoruz ama önden başlamak iyi bir avantaj.” Öte yandan Ferrari, Red Bull ile kavga etmiyor. Max sakin (“Biz) “Hepsi çok yakın. Yarış uzun ve işin güzelliği de bu, GP’ye güveniyorum”) ve Perez, kendi sahasında olmasına rağmen 5. sırada. Ancak Mercedes 2. Markalar için mücadele ederken: Hamilton 6. sırada startta ve Russell 8. Maranello takım patronu Vasseur: “Çok iyimserim” Daha fazla konsantrasyon istemişti, (şimdilik) bir sihir konsantresi aldı.