• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

F1, Verstappen Abu Dhabi’de kazandı. Leclerc ikinci, ancak Ferrari takımlar arasında Mercedes’in gerisinde kalıyor

Helldorado

Moderator
Moderatör
Podyum yeterli değil Charles Leclerc (2.), Markalar Şampiyonası’nda Ferrari’ye 2. sırayı verecek. Mercedes üç puanlık farkla George Russell’ı 3’üncü, Lewis Hamilton’ı ise 9’uncu sıraya yerleştirdi. Carlos Sainz 16. sıradan başladıktan sonra hiç yarışmadı (sıralamanın 1. çeyreğinde başarısız oldu): puanlara geri dönen İspanyol, son turda ikinci pisti temizlemek için pitlere girdi, ancak o zamana kadar çok geçti ve emekli oldu. Monegasque, Meksikalı pilotun yine de 5 saniyelik bir temas cezası çekmek zorunda kalacağı göz önüne alındığında, Russell’la arasını açma umuduyla Sergio Perez’in son turda pas vermesine izin vererek rakipleriyle arasındaki mesafeyi kısaltmaya çalışıyor. Norris’le birlikte. Charles’ın bir takım oyuncusu olarak Duvar’la tartıştığı strateji, ancak ne kadar zeki ve cesur olursa olsun işe yaramıyor. Bitiş çizgisinde 2. olan Checo 4. sıraya düşüyor. Leclerc için sürücüler sıralamasında iki sıra tırmanmanın soluk tesellisi: 206 puanla 7. sıradan 5. sıraya (4. sıradaki Alonso ile aynı, ancak iki podyum daha var), Sainz’ı (200 puanla 7. sıra) geride bırakmak.

Abu Dhabi GP’sinden karneler: Verstappen 10 birincilik, Leclerc elinden gelenin en iyisini yapıyor, Hamilton ve Sainz kaçırdı

kaydeden Stefano Zaino

26 Kasım 2023

Verstappen’in olağan zaferi, 1000 tur önde

Evet kazanan: kesinlikle Max Verstappen. 22 yarıştan 19’uncusunu (ve kariyerinde 54’üncü), Yas Marina’da üst üste dördüncü ve en azından birkaç başka rekoru elde eden Hollandalı sürücü neredeyse duygulandı: o, bu başarıya ulaşan ilk sürücü oldu. Tek bir sezonda 1000 tur önde ve oynanan yarışlarda en iyi galibiyet yüzdesine sahip olan (Ascari’yi mağlup eden). Başlangıçta Leclerc’in ataklarına direniyor, sonra ritmini yakalayıp kontrol ediyor. Varışta Red Bull ile kaymayı yapıyor ve 22 yarıştan 21’ini kazanarak bitiriyor. Kaybettiği tek şey Singapur’da Sainz’ın Ferrari’sinin elindeydi. Max yaşlı gözlerle “İnanılmaz bir sezon, dönüş turunda heyecanlandım” diyor. “Kendimizi tekrarlamak zor olacak ama biz bundan keyif aldık. Eşit derecede rekabetçi bir araca sahip olmak için çok çalışıyoruz, ancak rakiplerimiz bizi yenmek için geceleri uyumuyorlar. Hayranlar sayesinde her yerde biletler tükendi.”

“Maç raporu”

Bir sonrakinin daha rekabetçi olmasını herkes ister. Mercedes’in gelişimi var. Russell şöyle diyor: “İnşaatçılar kategorisinde 2. olmak, fabrikada çalışan insanlar için çok şey ifade ediyor. Onları birkaç kez hayal kırıklığına uğrattım ve bu bir ödüldü. Perez’le çok kavga etmek zorunda kaldım.” Sezonun son bölümünde büyüyen Ferrari deneyecek. Leclerc kesinlikle: “Son dakikalarda Checo’nun geçmesine izin vermeyi düşündük. Takım her şeyi mükemmel bir şekilde yaptı, en hızlı ikinci değildik, bunun İnşaatçılar’da 2.lik için yeterli olmaması çok yazık. Başlangıçta Max’i geçmeye çalıştım ama onu geçseydim bile birkaç tur sonra beni yakalayacaktı. Bizim için önemli olan Mercedes’le mücadeleydi. Günah”.

Vasseur: “Red Bull’la mücadeleyi bitirmek olumlu”

Takım patronu Fred Vasseur: “Red Bull’la mücadele etmeyi bitirmek olumlu. Sezon başında zorlandık, son 6-7 yarışta onlarla mücadele etmeyi başardık. Başlangıçta kullanması zor bir arabaydı, bu biraz güveni ve öz saygıyı ortadan kaldırıyordu. Bugün? Bir şeyleri kaçırıyorduk. Nerede geliştirilmeli? Her yer. Sezon ortasından bu yana ileriye doğru büyük bir adım attık, gelecek sezon için de aynı yaklaşımı izlememiz gerekecek.” Tasarımı bozulmasa da farklı olan yeni bir araba olacak, Fransız menajerin tamamen imzasını atacağı ilk araç olacak. Hatta eğer umursamıyor gibi görünüyorsa: “Ferrari, ister ben ister başkası olsun, her zaman Ferrari’dir.”