• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

F1, Verstappen Bahreyn GP’sini kazandı: Sainz ile Ferrari dördüncü oldu. Leclerc emekli oluyor

Helldorado

Moderator
Moderatör
“Hayır, hayır, hadi. Güç yok.” Charles Leclerc -den ferrari, yılın ilk yarışında. Motor devrildi: elektrikli parçada bir şey sızdırıyor. Üçüncü sırada ve pozisyonu savunmaya çalışırken: le kırmızı boğa önde başka bir yerdeler, başka bir kategoride koşuyorlar. Ve çifte çaba harcıyorlar: Max Verstappen galibiyet, kariyerinde 36. başarı ve Sakhir’de birincilik. Arkasında, neredeyse 12 saniye, ortağı sergio perez kötü bir başlangıçtan sonra kendini podyumda kurtaran. Öte yandan, o da bir uzay gemisi kullanıyor. Kimin gerçek uzaylısı iki dünya şampiyonu: “Yarışın ilk bölümünde avantajı yarattım, sonra idare etmem gerekiyordu”. Temelde sıkılması gerekmiyordu: hızı ve gücüyle rakipsiz.

>

Alonso podyumda

48 saniyede blues’un arkasındaki ilk insan, yaşlı (41) ve şaşırtıcı Fernando Alonso: hayır, yeşili bir serap değildi aston martin çölde. Startta 5. olan İspanyol, pistte eski düşmanını geride bırakmanın memnuniyetini elinden alıyor, Lewis hamilton Mercedes’te (sonra 5. sırada) ve aynı zamanda vatandaşta Carlos Sainz, diğer kırmızıda 4. olan. Fernando için 99 numaralı podyum: Bitiş çizgisinin altındayken ona “Ne yaptın” diyor. “Seninle gurur duyuyorum. Lance’i tebrik ederim, 12 gün önce ameliyat oldu ama savaşmak için orada olmak istedi.”

hakkında konuşur gezinti, bir bisiklet kazasında iki bileğini de kıran ve testleri kaçırmak zorunda kalan. Yarışta 6. sırada bitiriyor. “Takım için sezona harika bir başlangıç. Yılın ilk yarışında podyumda bitirmek inanılmaz. Kış boyunca yapılan çalışmalar inanılmazdı. İlk yarış haftasonunda en iyi ikinci araca sahibiz, gerçekten çılgınca.” “Ferrari ve Mercedes’in önünde olmayı ve hızdan yararlanmayı çok isterdim ama başlangıç harika değildi. Pistte onları geçmek zorunda kaldım ama bu şekilde daha heyecanlıydı.”

Leclerc, Ferrari, Bahreyn GP’nin bitimine 16 tur kaldı. “Red Bull güvenilirliğin ötesinde başka bir kategoride”

05 Mart 2023

Leclerc: “Başka bir gezegenden Red Bull”

Ferrari aynı şeyi söyleyemez. İçin SF-23, hız ve lastik bozulma yönetimi açısından zaten zorluk çekiyor, ayrıca motor sorunları da var. Tekrar ve tekrar. Lanetli Bahreyn: 2019’da Sakhir’de liderken Charles’ın başına da geldi (sonra yine de podyuma çıktı). Bu özellikle geçen yıl iki kez başına geldi: Barselona ve Bakü. Yine de, kızıl saçlıların 2022’deki Aşil topuklarından biri olan güvenilirlik, sabitlenmiş görünüyordu. Bunun yerine: zaten kalkıştan önce, alarm. Arabasında önlem olarak akü ve kontrol ünitesi değiştirildi. Aslında: güç ünitesindeki bir elektrik sorunu onu emekli olmaya zorladı. Leclerc başı önde araçtan iniyor: “Hızlı değildik, yarış tempomuz yoktu. Bu açıdan ilerleme kaydetmemiz gerekiyor. Red Bull? Bu başka bir kategori. Bir şeyler bulmuşlar.” , Sıralamada onlarla birlikte olmamız mümkün değil, yarışta bize tur başına bir saniye bile veriyorlar. Bu hiç görülmedi. Çalışmak ve bir şeyler bulmak zorundayız, yoksa bizim için böyle zor.” Zaten sıralama turlarındaydı: Leclerc bir dizi yeni lastik kurtarmak için pole pozisyonundan vazgeçti, ancak Red Bull’un aşırı gücüne karşı koymaya yardımcı olmadılar.

Sainz, İspanya derbisinde Alonso’ya karşı pek bir şey yapamadı: “Cuma günü ve testlerde gördüğümüz hızın ardından bunun bedelini ödeyeceğimizi biliyorduk. Aston Martin daha iyi bir tempoya sahip ve son turda çok fazla geriliyoruz. Kendimi Fernando’ya karşı savunurken, Hamilton’ın da pozisyonunu riske atıyorum. Diğerleri yarışta daha fazla zorlayabilir, biz yapamayız”.

Vasseur: “Bu bir şok”

Maranello için çok soğuk bir duş. Yeni takım patronu, Fred Vasseur, saklamıyor: “Bu biraz şok oldu. Zor bir yarış, şimdi durumu net bir şekilde görüyorum, sıralama turlarında oradayız, ancak yarış iyi bir sonuç değil. Charles ile bitirebilirdik.” üçüncü ama bir güvenilirliği vardı ve bunu düzeltmemiz gerekiyor. Bunu beklemiyorduk. Sonuç çıkarmadan önce ne olduğunu anlamamız gerekiyor. Evet, bu biraz şok oldu. Ayrıca lastik aşınması konusunda Red Bull’dan çok daha fazla acı çektik. , Bahreyn bu açıdan aşırı olsa bile. İki yumuşak koymak bizim için fazla iyimserdi. Ancak Red Bulls daha güçlü. Hem güvenilirlik hem de bozulma konusunda çok büyük iyileştirmeler yapmalıyız. saf hızda bize yardım edin. Ancak bozulma, gelişmelerden çok düzenlemelerden kaynaklanıyor”. Yokuş yukarı başlangıç. Gerçekten daha fazla.