• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Formula 1 başkanı Ben Sulayem temize çıktı: “Ne Alonso'yu destekledi ne de Las Vegas'a komplo kurdu”

Helldorado

Moderator
Moderatör
Masum: Uluslararası Otomobil Federasyonu Başkanı Ben Sulayem, 2023 Cidde GP'sinin sonucuna müdahale ettiği yönündeki suçlamalardan aklandı (İspanyol'un podyumda 3. sırada yer alması için Fernando Alonso'ya 10 saniyelik ceza verilmesi) ve geçen sene ilk kez yarışılan Las Vegas pistinin onaylanmamasına çalıştığım için. Geçtiğimiz haftalarda FIA'ya gönderilen raporların ardından başlatılan prosedür, Federasyonun Uyum Görevlisi tarafından yönetildi ve ardından altı kişiden oluşan bir etik kurul tarafından değerlendirildi. Soruşturma 30 gün sürdü ve 11 tanıkla yapılan görüşmeleri içeriyordu.

Formula 1, FIA başkanı Ben Sulayem'e yeni suçlamalar: Las Vegas GP'sini havaya uçurmak istiyordu

05 Mart 2024

30 gün süren soruşturma ve 11 tanık

“FIA Uyum Departmanı, dışarıdan danışmanlar tarafından desteklenen, 2023 yılındaki Formula 1 etkinlikleri sırasında sportif kararlara olası müdahale iddiaları üzerine kapsamlı araştırmalar gerçekleştirdi. Soruşturmaların sonuçlarını inceleyen Etik Komite, herhangi bir müdahalenin bulunmadığına oybirliğiyle karar verdi. FIA Başkanı Muhammed Ben Sulayem'in dahil olduğu her türlü müdahale iddiasını destekleyen kanıtlar. Bunu, 11 tanıkla yapılan görüşmelerin de dahil olduğu, 30 günlük kapsamlı ve geniş kapsamlı bir bağımsız inceleme izledi.”

Süleyman'a yönelik suçlamalar asılsız

Kısaca, Sulayem'e yöneltilen suçlamaların “asılsız” olduğu tespit edildi ve FIA Etik Kurulu'nun kararını destekleyecek her türlü makul şüphenin ötesinde açık deliller sunuldu. FIA Başkanı, Aston Martin Aramco Cognizant F1 tarafından yapılan itirazın ardından, Komiserlerin 14 numaralı araca (tam olarak Alonso'ya ait) verilen ek cezayı iptal etme kararına müdahale ettiği yönündeki suçlamalardan beraat etti. 2023 Suudi Arabistan Grand Prix'sindeki takım ve 2023 Las Vegas Grand Prix'sinin pist sertifikasyon sürecine müdahale etme girişiminde bulunduğu için. Sertifikasyon süresi içerisinde tamamlandı ve onaylandı. Bu soruşturma sırasında Başkan'ın süreç boyunca gösterdiği tam işbirliği, şeffaflık ve uyum büyük beğeni topladı.”